نشست روسیه و آفریقا: گسترش تجارت و سرمایه گذاری های روسی تصویب شد.

Bild AFPنوشته یورگ کروناور
یونگه ولت
مجله هفته

دومین نشست روسیه و آفریقا در روز جمعه در سن پترزبورگ با فراخوانی برای پایان دادن به بهره برداری از قاره آفریقا توسط قدرت های ترانس آتلانتیک و جایگزینی سلطه جهانی غربی با نظم جهانی چندقطبی به پایان رسید.

رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در روز دوم و آخرین روز نشست پیش بینی کرد: «دوران هژمونی یک یا چند کشور» روبه پایان است و آغاز پایان آن قابل مشاهده شده است، البته برخی از مظاهر استعمار، به ویژه در زمینه اقتصادی، تا به امروز ادامه دارد.
رئیس جمهور آفریقای جنوبی سیسیل رامپازا در این باره اظهار داشت: ما باید مانع کشورهایی شویم که ثروت و رفاه خود را از منابعی که زیر سرزمین‌های آفریقایی‌ قرار دارد تامین می‌کنند.
پوتین پیش بینی کرد که آفریقا در نظم جهانی چندقطبی در حال ظهور یک قطب با اعتماد به نفس خواهد بود.

به طور خاص، نمایندگان هر دو طرف در نشست در مورد گسترش تجارت و سرمایه گذاری های روسی در قاره آفریقا بحث کردند. مسکو ساخت تاسیسات مایع سازی گاز طبیعی را پیشنهاد داد با این شرط که خود روستا بتوانند این فناوری را به طور کامل اجرایی کنند و در آن حرفه ای شده باشند.
رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی خواستار توسعه سریع «مکانیسم های مالی نوآورانه» شد تا تحویل مواد غذایی از روسیه به کشورهای آفریقا را آسان کند. در حال حاضر، آنها هنوز توسط تحریم های غربی محدود می شوند، اگرچه مسکو به گفته خود تا کنون توانسته است علیرغم اقدامات اجباری، صادرات گندم به آفریقا را به طور قابل توجهی افزایش دهد.
پیش بینی می شود پرداخت تجارت روسیه و آفریقا به جای ارزهای غربی در ارزهای خود گسترش یابد تا از تحریم های غربی محافظت شود. این تحریم ها نیز توسط کشورهای آفریقا به شدت رد شده اند.

پوتین گفت که مسکو «با دقت» ابتکار عمل مذاکراتی آفریقا برای پایان دادن به جنگ اوکراین را بررسی می کند و در را برای مذاکره باز گذاشته است. با این حال، این پیشنهادات و تلاش‌ها برای مذاکره در حال حاضر توسط اوکراین و غرب رد می شوند.