عادی سازی روابط با اسرائیل؟عادی سازی روابط با اسرائیل: بایدن مشاور ارشد خود را برای گفتگو با بن سلمان می فرستد

مقامات ارشد کاخ سفید روز پنجشنبه، احتمالا به دستور جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، وارد عربستان سعودی شدند تا امکان توافق عادی سازی بین ریاض و تل اویو را بررسی کنند.
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی خود را برای گفتگو با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به عربستان سعودی فرستاد. کاخ سفید مدتی است که برای عادی سازی روابط میان دولت خلیج فارس و اسرائیل تلاش می کند.
همانطور که کاخ سفید در بیانیه ای کوتاه اعلام کرد، سالیوان روز پنجشنبه وارد جده شد تا با ولیعهد و دیگر مقامات سعودی صحبت کند. مذاکرات عمیق بر ابتکاراتی برای ترویج یک چشم انداز مشترک برای یک «خاورمیانه صلح آمیز، امن، مرفه و با ثبات» متمرکز بود. اما همچنین در مورد تلاش برای پایان دادن به درگیری طولانی مدت بین سعودی ها و حوثی های متحد ایران در یمن.

سالیوان و ولیعهد همچنین در مورد امید دولت بایدن برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی، به گفته یک مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید که با این موضوع اشنا است، تبادل نظر کردند.

خبرگزاری دولتی عربستان این دیدار را تایید کرد. با این حال، او تنها گفت که دو طرف در مورد “روابط استراتژیک بین عربستان سعودی و ایالات متحده و راه های گسترش آنها در زمینه های مختلف و همچنین تحولات اخیر منطقه ای و بین المللی مورد علاقه متقابل” بحث کرده اند.

توافق عادی سازی با عربستان سعودی، قدرتمندترین کشور عربی، می تواند منطقه را تغییر دهد و جایگاه اسرائیل را تقویت کند. با این حال، میانجیگری چنین توافقی یک تعهد دشوار است، زیرا پادشاهی گفته است تا زمانی که مناقشه چند دهه ای اسرائیل و فلسطین حل نشود، اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت. علاوه بر این، توافق اخیر بین ایران و عربستان سعودی احتمالا شامل یک بند محرمانه است که بیان می کند سعودی ها ممکن است به دنبال عادی سازی روابط با دولت یهودی نباشند. اسرائیل اخیرا به دنبال ایجاد یک اتحاد به رهبری آمریکا علیه ایران در خاورمیانه بوده است.

ریاض مدتهاست که به دنبال یک معاهده امنیتی متقابل ناتو است که آمریکا را ملزم به کمک به آن در صورت حمله به عربستان سعودی کند. ریاض همچنین علاقه مند به ایجاد یک برنامه هسته ای غیرنظامی است که توسط ایالات متحده نظارت و حمایت می شود. و عربستان سعودی با احتمال دستیابی به سلاح های پیشرفته تر از تولید آمریکا لاس می زنند.