برنامه مسکن در برزیل برای خانواده های کم درآمد.نوشته ماریا لوزیارا هاتی
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

برازیلیا. رئیس جمهور لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا در مراسمی قانون جدیدی را برای مسکن اجتماعی معرفی کرد.

با گسترش برنامه (خانه من، زندگی من)، مسکن برای خانواده های کم درآمد برزیلی، به ویژه در مناطق مرکزی شهرها، یارانه داده خواهد شد. هدف ساخت دو میلیون آپارتمان جدید تا سال ۲۰۲۶ است. این قانون توسط کنگره تصویب شده است و قرار است امسال اجرایی شود.

لولا در توییتر نسبت به اصلاحیه قانون خوش بین بود. او گفت که با ” کمک های بیشتر دولتی با پایین ترین نرخ های بهره در بازار”، خانواده هایی با درآمد تا دو برابر حداقل دستمزد می توانند رویای مالکیت خانه خود را محقق کنند. خانه های برزیلی ها بزرگتر و بهتر خواهند بود. “Minha Casa, Minha Vida” بازگشته است، “تا چشمان مردم برزیل را روشن کند”، او ادامه داد.
«مقررات جدید برنامه مسکن اجتماعی، اندازه فضای زندگی را تنظیم می کند، به گونه ای که خانه ها باید حداقل ۴۰ متر مربع و آپارتمان ها ۴۱.۵ متر مربع مساحت داشته باشند. آپارتمان ها از این پس باید دارای بالکن باشند. علاوه بر این، مجتمع های مسکونی باید با فضاهای مشترک مانند کتابخانه ها یا مراکز ورزشی مجهز شوند.»

این قانون قوانین جدیدی را برای تامین مالی ایجاد می کند. نرخ بهره برای تامین مالی املاک جدید یا حتی قدیمی کاهش می یابد و درآمد خانوار بر اساس رده بندی حقوقی، که تصمیم گیری در مورد گزینه های تامین مالی را تعیین می کند، تقسیم می شود. در مناطق شهری، خانواده هایی در مناطق شهری با درآمد ناخالص ماهانه تا ۸۰۰۰ رئال (حدود ۱۴۸۰ یورو) و خانوارهایی در مناطق روستایی با درآمد ناخالص سالانه تا ۹۶۰۰۰ رئال (حدود ۱۷۸۰۰ دلار) می توانند برای کمک های مالی اقدام کنند. این اقدامات اولویت بندی خانواده هایی را با پایین ترین درآمد در تقسیم بندی ارائه می دهند. در عین حال، طبقه متوسط نیز باید از این طرح بهره مند شود و دسترسی آسان تری داشته باشد.

برای تامین نیاز به مسکن اجتماعی برای جمعیت محروم، ساختمان های متروکه و املاک دولتی باید به مسکن اجتماعی تبدیل شوند. به گفته لولا، برزیل بین ۶ تا ۷ میلیون آپارتمان کم دارد. تنها موسسه ملی امنیت اجتماعی (INSS) دارای ۳۰۰۰ ساختمان و زمین در مراکز شهرهای بزرگ است. به ویژه در اینجا، زمین ها به دلیل دسترسی به زیرساخت های ضروری مانند مدارس، بیمارستان ها یا حمل و نقل عمومی مورد توجه قرار خواهند گرفت.

خانه من، زندگی من یا “Minha Casa, Minha Vida” در سال ۲۰۰۹ در دوران تصدی لولا راه اندازی شد تا دسترسی خانواده های کم درآمد به مسکن را آسان تر کند. از آن زمان بیش از شش میلیون واحد مسکونی ساخته شده است.
این برنامه در طول ریاست جمهوری قبلی ژایر بولسونارو به “Casa Verde e Amarela” (خانه سبز و زرد) تغییر یافت. دولت لولا برنامه اصلی را از سر گرفت. از ابتدای سال، بیش از ۱۰۰۰۰ آپارتمان تحویل داده شده است.