آمریکا پس از آشوب در کره، اکنون استرالیا را اتمی میکند!

ایالات متحده استرالیا را با زیردریایی های هسته ای علیه چین مسلح می کند
ترجمه میرفخرایی

ایالات متحده استرالیا را با وجود نگرانی های کنگره آمریکا در مورد تضعیف ناوگان ایالات متحده هسته ای می کند. به گفته دولت چین، جزایر اقیانوس آرام حیاط خلوت یک کشور نیست و چین علاقه ای به دست و پنجه نرم کردن با هیچ کشوری برای نفوذ ندارد.

منبع: خبرگزاری فرانسه © پت Hoelscher
آنتونی البانیس، نخست وزیر استرالیا، با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده و لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده و همچنین پنی وانگ، وزیر امور خارجه استرالیا، پیش از ناهار در بریزبن در ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۳ صحبت می کند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه گفت که ایالات متحده در کنار کشورهایی که مخالف “استبداد” چین هستند، در حالی که مذاکرات دوجانبه را در استرالیا آغاز می کند، ایستاده است. اینها در درجه اول با هدف مقابله با “نفوذ رو به رشد” پکن در منطقه هند و اقیانوس ارام است.

جاستین و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اواخر روز پنجشنبه وارد شهر بریزبن استرالیا شدند، جایی که نشست های سالانه دوجانبه در روزهای جمعه و شنبه برگزار می شود. تمرکز اصلی بر روی ارائه یک ناوگان زیردریایی با فناوری هسته ای ایالات متحده برای شریک دفاعی استرالیا خواهد بود.

ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا اتحاد امنیتی AUKUS را در سپتامبر ۲۰۲۱ برای “تقویت امنیت و بازدارندگی نظامی در هند و اقیانوس آرام” راه اندازی کردند. این سه کشور اخیرا در مورد یک جدول زمانی مشخص برای تجهیز کانبرا به ناوگان زیردریایی هسته ای توافق کرده اند.

رسانه های استرالیایی اخیرا بر روی نامه ای به جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، که توسط بیش از ۲۰ قانونگذار جمهوری خواه امضا شده است، هشدار داده اند که بدون برنامه ای برای افزایش تولید زیردریایی های اتمی ایالات متحده، معامله AUKUS “به طور غیرقابل قبولی ناوگان ایالات متحده را تضعیف می کند”.

آنتونی البانیس، نخست وزیر استرالیا گفت که او “بسیار مطمئن” است که ایالات متحده سه زیردریایی اتمی را تحویل خواهد داد. ریچارد مارلس، وزیر دفاع استرالیا گفت: “در اصل، ما با دولت بایدن در مورد چگونگی دستیابی استرالیا به توانایی تولید زیردریایی های هسته ای به توافق رسیده ایم و ما به سرعت در این مسیر حرکت می کنیم.” استرالیا درک کرده است که صنعت ایالات متحده تحت فشار است و در تولید زیردریایی شرکت خواهد کرد. انتظار می رود کسب و کار AUKUS در طی یک دوره ۳۰ ساله تا ۳۶۸ میلیارد دلار استرالیا (۲۴۶ میلیارد دلار) هزینه داشته باشد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که جزایر اقیانوس آرام حیاط خلوت یک کشور نیست و چین علاقه ای به رقابت با هیچ کشوری برای نفوذ یا به دنبال حضور به اصطلاح ژئواستراتژیک یا حوزه نفوذ ندارد.

چین در سال های اخیر محدودیت های تجاری زیادی را بر صادرات استرالیا اعمال کرده است. این اقدامات به طور گسترده ای به عنوان یک پاسخ تنبیهی به سیاست های دولت استرالیا دیده می شود.

آلبانیس قصد دارد اواخر امسال به ایالات متحده و چین سفر کند. رویارویی نظامی بین ایالات متحده و قدرت جهانی در حال ظهور چین در هند و اقیانوس آرام اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، با ایالات متحده در روند کشیدن استرالیا به درگیری علیه پکن.