تقاضای لاوروف از رسانه های غربی

لاوروف از خبرنگاران خواست: از دستکاری در واقعیت ها اجتناب کنند، آنگونه که در رسانه های غربی رایج است.

تصویر اسپوتنیک

ترجمه مجله هفته

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که با توجه به تلاش های مداوم کشورهای غربی برای بی اعتبار کردن روسیه در فضای رسانه ای خود، جامعه روزنامه نگاری باید ابتکار عمل را به دست بگیرد و مسئولانه کار کند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در یک پیام ویدئویی به شرکت کنندگان در دومین مجمع رسانه ای “روسیه و آفریقا” و همچنین رؤسای خبرگزاری های برجسته اشاره کرد. روابط روسیه و کشورهای افریقایی امروز در اوج خود قرار دارد که به نفع منافع اساسی هر دو طرف است. همکاری آنها بر اساس اصول برابری، احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی است. در تقویت دوستی و اعتماد، رسانه ها، به ویژه آژانس های خبری، نقش ارزشمندی ایفا کردند.

لاوروف همچنین خاطرنشان کرد که امروز غرب به تلاش برای بی اعتبار کردن روسیه و کشورهای آفریقایی در رسانه ها ادامه می دهد. بنابراین، تعهد شخصی و کار مسئولانه روزنامه نگاران، مدیران رسانه ها و همچنین متخصصان در زمینه رسانه های جدید مورد نیاز است. لاوروف در این مورد کلمه به کلمه گفت:

من متقاعد شده ام که این در اختیار شماست که یک برنامه اطلاعاتی و خبری سازنده بر اساس حقیقت و حقایق ایجاد کنید و نه بر اساس دستکاری و داستان، همانطور که به طور فزاینده ای در رسانه های ایالات متحده و اروپا اتفاق می افتد.

به گفته وزیر امور خارجه، مهم است که از امکانات ارائه شده توسط فناوری های اطلاعات مدرن، از جمله شبکه های اجتماعی، خدمات دیجیتال و سیستم عامل ها استفاده شود. در ترکیب با فرمت های رسانه ای سنتی، آنها امکان ایجاد یک گفتگوی مستقیم با مردم را ایجاد کردند، اما همچنین محصولات رسانه ای با کیفیت بالا را در همکاری بین روسیه و کشورهای آفریقایی و همچنین در دستور کار بین المللی ارائه دادند.

علاوه بر این، لاوروف اعلام کرد که در آینده نزدیک، روسیه و کشورهای آفریقایی حضور رسانه ای متقابل را ایجاد خواهند کرد، از جمله با هدف غلبه بر کلیشه های منفی تحمیل شده توسط “غرب جمعی”.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه در سخنرانی خود در مجمع روسیه و آفریقا در سن پترزبورگ نیز اظهار داشت که روسیه در حال تلاش برای باز کردن دفاتر رسانه ای روسیه در آفریقا است. این شامل آژانس های خبری تاس و روسیا سگودنیا، کانال های تلویزیونی روسیه امروز و VGTRK و روزنامه روسیسکایا گازتا بود. علاوه بر این، پوتین پیشنهاد کرده است که یک فضای اطلاعاتی مشترک بین روسیه و آفریقا ایجاد شود که در آن اطلاعات عینی منتقل شود.