اخبار جنگ اوکراین ۲۸ ژوئیه

سامانه دفاع هوایی روسیه دومین موشک را در منطقه روستوف رهگیری کرد

واسیلی گلوبف فرماندار این کشور در کانال تلگرامی خود اعلام کرد سامانه‌های پدافند هوایی روسیه دومین موشک را در منطقه روستوف رهگیری کردند. رئیس این منطقه نوشت:

موشک دوم توسط سامانه‌های پدافند هوایی – این بار در منطقه آزوف رهگیری شد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که کی یف تلاش کرد با استفاده از موشک اصلاح شده از مجموعه اس-200 حمله دیگری را انجام دهد. در گزارش این آژانس آمده است:

پدافند هوایی روسیه موشک اوکراینی را در نزدیکی شهر آزوف در منطقه روستوف رهگیری کرد.

بقایای موشک پرتاب شده بر روی یک منطقه متروکه سقوط کرد. ولادیمیر راشچوپکین، رئیس اداره شهر آزوف افزود که این انفجارها در خارج از شهر رخ داده است.

پوتین: زمان اصلاح بی عدالتی تاریخی فرا رسیده است


به گفته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست روسیه و آفریقا در سن پترزبورگ، روسیه از ابتکار اتحادیه آفریقا برای عضویت کامل در گروه 20 حمایت می کند.

به نظر او، این تصمیم درستی خواهد بود زیرا “منعکس کننده واقعیت های کنونی و توازن قدرت در جهان” است. زمان اصلاح بی عدالتی تاریخی علیه قاره آفریقا فرا رسیده است.رئیس روستوم: وضعیت در اطراف نیروگاه هسته ای زاپوروژیه امن است

الکسی لیخاچف، مدیر کل شرکت اتمی دولتی روسیه روز جمعه گفت: وضعیت اطراف نیروگاه هسته ای زاپوروژیه امن است زیرا سطح تشعشعات در این منطقه طبیعی است. خبرگزاری تاس به نقل از او می گوید:

ما وضعیت اطراف نیروگاه را کاملاً ایمن می دانیم. دیروز، یک مأموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) کل سایت نیروگاه هسته ای را بازرسی کرد و سطوح تشعشعات را اندازه گیری کرد که مشخص شد طبیعی است.

متخصصان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین سیستم‌های هیدروتکنیکی را بررسی کردند و سطح آب حوضه خنک‌کننده را که 16.3 متر است و «کاملاً رضایت‌بخش» است، اندازه‌گیری کردند. علاوه بر این، هیچ وسیله انفجاری در محل کار کشف نشد. لیخاچف گفت که ما به حمایت از ماموریت های آژانس در نظارت بر تاسیسات ادامه خواهیم داد.

حمله راکتی در تاگانروگ روسیه

یک انفجار در تاگانروگ در جنوب روسیه بعد از ظهر جمعه رخ داد. به گفته رئیس اداره منطقه روستوف، یک راکت در کنار یک کافه اصابت کرد و آن را نابود کرد. با توجه به وضعیت فعلی، ۱۵ نفر زخمی شدند که هفت نفر از آنها باید در بیمارستان بستری شوند.

یک انفجار در شهر تاگانروگ در جنوب روسیه (دومین شهر بزرگ منطقه روستوف پس از روستوف-نا-دون) بعد از ظهر جمعه رخ داد. فیلم ها بقایای یک ساختمان ظاهرا کوچک را نشان می دهد. خبرگزاری ریا نووستی گزارش می دهد که زخمی شده اند.

با توجه به اطلاعات از پلتفرم خبری فروش، ساختمان تحت تاثیر انفجار یک کافه است. تعداد مجروحان آنجا دوازده نفر بود، با استناد به خدمات اورژانس، و هنوز هم باید مردم زیر آوار باشند.

به گفته ریا نووستی، یک راکت به ساختمان اصابت کرد. این خبرگزاری به فرماندار منطقه اشاره دارد. تعداد زخمی ها در حال حاضر 15 نفر است، بنابراین نباید مرگ و میر وجود داشته باشد. به گفته فرماندار، جراحات جزئی بوده و هفت نفر باید در بیمارستان بستری شوند.
محل مشکوک که در ان راکت اصابت کرد (28.07.23) سرویس مطبوعاتی فرماندار منطقه روستوف-نا-دون / اسپوتنیک
تاس در ساعت 17:14 به وقت محلی گزارش داد که دیگر کسی زیر اوار نیست.
وزارت دفاع فدراسیون روسیه تایید کرده است که این یک حمله موشکی اوکراینی به تاگانروگ بوده است. مشخص شده است که این موشک ممکن است توسط پدافند هوایی روسیه سرنگون شود، اما بقایای ان بر روی شهر افتاد و منجر به تخریب شد.
گفته می شود این موشک یک موشک از سیستم موشکی ضد هوایی S-۲۰۰ شوروی است که برای اهداف تهاجمی تبدیل شده است.

پوتین: اوکراین و ناتو حاضر به مذاکره با روسیه نیستند


ولادیمیر پوتین در نشست سران روسیه و آفریقا در خصوص وضعیت اوکراین و گسترش ناتو گفت که همه مشکلات باید از طریق مذاکره حل شود. با این حال، کیف حاضر به مذاکره با روسیه نیست. رئیس جمهور روسیه گفت:

«ما قبلاً در مورد آن صحبت کرده‌ایم، ما همچنان می‌توانیم در مورد وضعیت مربوط به درگیری در اوکراین گفتگو کنیم، اما البته با شما موافقیم که همه اختلافات باید از طریق مذاکره حل شود، اما مشکل این است کهآنها حاضر به مذاکره با ما نیستند.»

پوتین افزود که این درگیری مبتنی بر تهدید آمریکا و ناتو برای امنیت روسیه است. او توضیح داد:

«تکرار می کنم آنها از مذاکره در مورد مسائل امنیت یکپارچه برای همه، از جمله روسیه امتناع می ورزند. و خود اوکراین، یا بهتر است بگوییم رژیم فعلی اوکراین، از مذاکره امتناع می ورزد. آنها این را رسما اعلام کردند. رئیس‌جمهور اوکراین فرمان مشابهی مبنی بر ممنوعیت مذاکره صادر کرد.»

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

در 24 ساعت گذشته، نیروهای مسلح اوکراین تلاش کرده اند در مسیرهای دونتسک جنوبی، کراسنی لیمان و دونتسک حمله کنند.

یگان های روسی شجاعت و استقامت نشان دادند و تمامی حملات نیروهای برتر دشمن را در منطقه زاپوروژیه با موفقیت دفع کردند. حدود 180 شبه نظامی اوکراینی کشته شدند.

سه تانک لئوپارد آلمانی، یک تانک چرخدار AMX-10RC ساخت فرانسه، 17 خودروی جنگی پیاده نظام، دو خودروی زرهی رزمی، یک سامانه توپخانه ای ام 777 آمریکا و یک خودروی جنگی سامانه پدافند هوایی استرلا-10 منهدم شد.

جنگنده های نظامی روسیه حمله اوکراینی ها را به دهانه ورموفکا دفع کردند. یک گروه شناسایی خرابکار منهدم شد. مجموع تلفات اوکراین بالغ بر 110 پرسنل نظامی، دو خودروی جنگی پیاده نظام، سه خودروی جنگی زرهی، دو خودرو و همچنین هویتزرهای D-20، D-20 و Msta-B بوده است.

در کراسنی لیمان، ارتش روسیه چهار حمله اوکراینی را دفع کرد. جنگنده ها تا عمق 1.5 کیلومتری تا عمق پدافند حریف پیشروی کردند. ارتش اوکراین حدود 90 سرباز، دو خودروی جنگی پیاده نظام، سه خودرو، سه خودروی جنگی زرهی، و همچنین یک اسلحه خودکششی گووزدیکا و یک هویتزر D-30 را از دست داد.

یگان های نیروهای روسی جنوبی هفت حمله را در جهت دونتسک دفع کردند. بیش از 260 جنگجوی اوکراینی از کار افتاده اند. سه خودروی جنگی زرهی، پنج خودروی جنگی پیاده نظام، دو خودروی وانت، هشت خودرو، یک سامانه توپخانه ای ام 777 ساخت آمریکا، یک دستگاه اس پی جی آکازیجا و یک اسلحه دی-20 منهدم شد.

بیش از 30 نظامی اوکراینی در نزدیکی کوپیانسک کشته شدند و دو خودروی زرهی جنگی، دو خودرو و یک هویتزر D-20 فلج شدند. دو رادار شناسایی توپخانه ای AN/TPQ-50 و AN/TPQ-36 ساخت آمریکا نیز منهدم شد.

تلفات اوکراین در جهت چرسون به حدود 20 سرباز و دو خودرو رسید.

علاوه بر این، ارتش روسیه 17 پهپاد را در طول جبهه منهدم کرد. پدافند هوایی دو موشک را از یک پرتابگر HIMARS رهگیری کرد.

ارتش روسیه تانک های چرخ دار ساخت فرانسه را تصرف کرد


در منطقه Zaporozhye، ارتش روسیه یک تانک چرخدار AMX-10RC ساخت فرانسه متعلق به نیروهای مسلح اوکراین را به تصرف خود درآورد.

یک تانک سنگین چرخدار فرانسوی AMX-10RC توسط سربازان خط مقدم ما در شرایط بسیار خوب، یا بهتر بگوییم – تقریباً عالی – بدون هیچ آسیبی به غنیمت گرفته شد.
به گفته روگوف، این تانک برای بررسی به متخصصان به صنایع نظامی تحویل داده خواهد شد.


کارشناس نظامی: پدافند هوایی اوکراین در بخش لوگانسک ناکارآمد است

پدافند هوایی اوکراین در هفته گذشته به یک هدف در بخش لوگانسک اصابت نکرد. این همان چیزی است که آندری ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک به ریانووستی گزارش می دهد. این خبرگزاری به نقل از او می گوید:

طی هفته گذشته، محاسبات پدافند هوایی اوکراین در دفع حملات نیروهای هوایی و فضایی ما به یک هدف، ناموفق بود.ماروچکو خاطرنشان می کند که برعکس، هر تلاشی برای حمله به اهداف هوایی با سیستم های ضد هوایی قابل حمل و ثابت منجر به حملات تلافی جویانه از طرف روسیه شد که طی آن نیروها و دارایی های دشمن از بین رفتند.اوربان: این کیف نیست که به درگیری در کشور نیاز دارد، این غرب است

جنگ اوکراین دیگر درگیری بین کیف و مسکو نیست. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در مصاحبه ای با ایستگاه رادیویی کوسوت توضیح داد که در عوض، این غرب است که به این جنگ نیاز دارد و اوکراین را کنترل می کند.
به گفته اوربان، نیروهای طرف اوکراینی خسته شده اند. تنها کمک های مالی غرب به کی یف اجازه می دهد تا زنده بماند و توانایی رزمی ارتش خود را حفظ کند. اوکراین عملاً حاکمیت خود را از دست داده است.
این سیاستمدار تاکید کرد، کشوری که قادر به تامین مالی مستقل ارتش خود نیست، نمی تواند مستقل در نظر گرفته شود.کیف 3000 سرباز را در حملات به Staromajorskoye از دست داد

از زمان آغاز حمله در ژوئن، نیروهای اوکراینی بیش از 3000 سرباز را در تلاش برای تصرف روستای استارومایورسکویه در جمهوری خلق دونتسک در بخش Vremevka در خط تماس Zaporozhye از دست داده‌اند. این را ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره منطقه ای زاپوروژیه گزارش کرده است. او به ریانووستی توضیح می دهد:
در مورد روستای Staromajorskoye: در واقع، یک تیپ کامل از نیروهای مسلح اوکراین در جنگ برای آن روستا کشته شدند.
“داده های تایید شده نشان می دهد: بیش از 3000 جنگجو از آغاز حمله اوکراین، درست در این جبهه. این مقدار زیادی است.”
کی یف “نیروهای بسیار زیادی” را برای کشتار می فرستد. در حال حاضر درگیری شدید در نزدیکی Staromajorskoye جریان دارد. روگوف به معنای واقعی کلمه:
“بچه های ما مانند قهرمانان آنجا ایستاده اند.”ارتش روسیه هویتزر اوکراینی را در ساحل راست دنیپر منهدم کرد

در جریان نبرد در جهت خرسون، واحدهای روسی یک هویتزر Msta-B اوکراینی و مهمات را در نزدیکی روستای Antonovka در ساحل راست رودخانه Dnieper منهدم کردند. یک نماینده خدمات اورژانس محلی به خبرنگاران گفت. پنج سرباز اوکراینی کشته و دو تن دیگر با درجات مختلف زخمی شدند.
همچنین گزارش شده است که در منطقه جزیره نزدیک روستای کیسومیس، دو نارنجک انداز 120 میلی متری به همراه خدمه رزمی و مهمات بی ضرر شده است.مقامات: حدود 70 گلوله اوکراینی در منطقه مرزی بلگورود سقوط کرد

ارتش اوکراین طی 24 ساعت گذشته چندین شهر در منطقه مرزی بلگورود روسیه را گلوله باران کرده و حدود 70 پرتابه شلیک کرده است. این را ویاچسلاو گلادکوف فرماندار در تلگرام اعلام کرد. مقامات از هیچ تخریبی خبر نمی دهند.
مردی با اصابت ترکش به پایش به بیمارستان منطقه Schebekino منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت. سپس او را برای معالجه سرپایی به خانه فرستادند.واحدهای اوکراینی از مهمات خوشه ای استفاده می کنند: یک غیرنظامی کشته و دیگری زخمی شده است


واحدهای نیروهای مسلح اوکراین از مهمات خوشه ای در بمباران شهر توکماک در منطقه زاپوروژیه استفاده کردند. به گفته یوگنی بالتسکی، فرماندار منطقه، یک غیرنظامی کشته و یک نفر دیگر زخمی شد. بالتسکی در تلگرام می نویسد:

«دیروز دشمن سه راکت با گلوله های خوشه ای بر خانه های شخصی در ولسوالی توکماک انجام داد که در نتیجه گلوله باران یک خانه شخصی دچار آتش سوزی شد. یک زن کشته و یک نفر دیگر زخمی شد و در بیمارستان تحت مراقبت های پزشکی قرار دارد.
یک خط گاز نیز آسیب دید. نیروهای امدادی گاز را قطع کرده و به کار تعمیر ادامه می دهند.
موشک دوم توسط پدافند ضد هوایی سرنگون شد، موشک سوم منفجر نشد و توسط واحدهای مهندسی با استفاده از تخریب کنترل شده منفجر شد.

گزارش رسانه ها: آمریکا می خواهد تانک های آبرامز را در ماه سپتامبر به کیف تحویل دهد


مقامات ایالات متحده قصد دارند در ماه اوت چندین تانک آبرامز را برای نوسازی نهایی به آلمان بفرستند. Politico این را با استناد به منابع خود گزارش می دهد. پس از آن، اولین دسته از “شش تا هشت تانک” به اوکراین تحویل داده می شود. قرار است در مجموع 31 خودروی جنگی تحویل داده شود. فناوری مخفی باید قبل از استفاده از دستگاه رزمی حذف شود.

پولیتیکو همچنین گزارش می دهد که ایالات متحده می خواهد مدل های قدیمی M1A1 را به جای تغییرات جدیدتر A2 ارسال کند که تحویل آنها سال ها طول می کشد.

به گفته منابع، انتظار می‌رود ارتش اوکراین در ماه اوت جلسه آموزشی 10 هفته‌ای خود را بر روی تانک‌های آبرامز تکمیل کند.

وزارت دفاع روسیه: پدافند هوایی حمله پهپاد اوکراینی به منطقه مسکو را دفع کرد

وزارت دفاع در مسکو به رسانه ها گفت: سامانه های ضدهوایی روسیه صبح جمعه حمله پهپاد اوکراینی به منطقه مسکو را دفع کردند. رژیم کی یف سعی کرد یک حمله تروریستی به چندین شی انجام دهد. پهپاد منهدم شد. مقامات هیچ گونه تلفات یا خسارات احتمالی را گزارش نکرده اند.

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو، پیشتر اعلام کرده بود که حمله هواپیمای بدون سرنشین به پایتخت روسیه در جمعه شب دفع شده است.

ژنرال اوکراینی: حرفه ای بودن نیروهای مسلح روسیه مانع از حمله کیف می شود

ژنرال الکساندر تارناوسکی، فرمانده گروه ارتش اوکراین تائوریا، اعتراف کرد که موفقیت های اوکراین به دلیل حرفه ای بودن نیروهای مسلح روسیه کم است. او این اظهارات را در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی ابراز کرد که در آن او توضیح داد که چگونه نیروهای اوکراینی به دلیل مقاومت روسیه قادر به پیشروی نیستند. تارناوسکی که قبلاً به سرعت ناکافی حمله اشاره کرده بود، گفت:
«من دشمن را دست کم نمی‌گیرم».


زیمبابوه با روسیه در درگیری اوکراین ابراز همبستگی کرد


زیمبابوه با موضع روسیه در بحران اوکراین ابراز همبستگی کرده است. امرسون منانگاگوا، رئیس جمهوری آفریقا، در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که در چارچوب نشست روسیه و آفریقا برگزار شد، این موضوع را اعلام کرد. او گفت:

«زیمبابوه همبستگی خود را با روسیه در عملیات نظامی ویژه ای که اکنون در اوکراین انجام می دهید، اعلام می کند. روابط بین زیمبابوه و روسیه قوی تر از همیشه است.»

منانگاگوا تاکید کرد که روسیه امنیت غذایی کشورش را تضمین می کند و از همکاری دو کشور در سایر زمینه ها قدردانی کرد. وی همچنین تحریم های غرب را به عنوان ابزار سیاست خارجی محکوم کرد و به تجربه کشور خود که 22 سال است تحت تحریم بوده است، اشاره کرد.

ارتش اوکراین: ممکن است در چند ماه آینده همه بنادر را از دست بدهند

اوکراین راهی برای فرستادن کشتی ها به خارج از بنادر باقی مانده ندارد و نگران از دست دادن کامل بنادر در ماه های آینده است. این را نماینده فرماندهی عملیات اوکراین جنوبی ناتالیا گومنیوک بیان کرد. وی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت:

“امروز شرایط به گونه ای است که عملاً همه بنادر مسدود شده است. هیچ کشتی نمی تواند خارج شود. در عرض دو تا سه ماه ما اصلاً بندری نداریم.”
گومنیوک افزود که کی یف روی “نیت خیر” متحدان غربی خود برای ارائه سامانه های دفاع هوایی اضافی به اوکراین حساب می کند. پدافند هوایی موجود قادر به دفع حملات روسیه نیست. گومنیوک همچنین تمایل اوکراین برای دریافت جت های جنگنده F-16 را یادآور شد.


اوکراین قصد دارد تا ظرف شش ماه نام همه مکان های مربوط به روسیه را تغییر دهد

قانون تغییر نام مکان هایی با نام های مرتبط با روسیه یا اتحاد جماهیر شوروی در اوکراین به اجرا درآمد. تاراس کرمین، کمیسر حفاظت از زبان اوکراینی، گفت که مقامات محلی اکنون شش ماه فرصت دارند تا تغییرات مناسب را ایجاد کنند. او در صفحه فیسبوک خود نوشت:

“امروز، 27 ژوئیه، قانون اوکراین در مورد محکومیت و ممنوعیت تبلیغات سیاست امپراتوری روسیه در اوکراین و استعمار زدایی از نام مکان ها، مصوب 21 مارس 2023 توسط Verkhovna Rada، به اجرا گذاشته شد.”

به گفته کرمین، نام مکان های ظاهراً “روسی” مانند

سورودونتسک (روسی: North Donetsk)
آربوسینکا (از کلمه روسی “arbus” – هندوانه)
Yuzhnoye (از کلمه روسی “کوزه” – جنوب)
نادژدوکا (از کلمه روسی “نادژدا” – امید)
تغییر نام داده شود. مقامات محلی اکنون باید ظرف شش ماه پیشنهادهایی را برای تغییر نام به پارلمان ارائه کنند.
زلنسکی خواهان کمک «‌ملموس» از برزیل است و پیشنهاد ملاقات با سران کشورهای آمریکای لاتین را دارد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی برزیلی گلوبونیوز، از همتای برزیلی خود، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، خواستار کمک «ملموس» شده است. به عنوان مثال، لولا داسیلوا می تواند سران کشورهای آمریکای لاتین و دولت های آمریکای لاتین را تشکیل دهد و میزگردی با اوکراین ترتیب دهد. این حمایت سیاسی خواهد بود.

زلنسکی همچنین ابراز امیدواری کرد که برزیل بتواند روسیه را برای از سرگیری قرارداد غلات تشویق کند. حمایت های بشردوستانه، از جمله پاکسازی مین، نیز می تواند در نظر گرفته شود. این سیاستمدار در خصوص تحویل احتمالی تسلیحات از برزیل گفت:

“من از لولا نمی خواهم که به من اسلحه بدهد. چرا باید این درخواست را بکنم؟ می دانم که او آنها را به من نمی دهد.”
منطقه بریانسک: شهروند روس به دلیل طرح پیوستن به ارتش اوکراین دستگیر شد

کارمندان سرویس مخفی داخلی روسیه FSB و پلیس یک شهروند روس را در منطقه بریانسک دستگیر کردند که قصد داشت برای مبارزه با نیروهای مسلح روسیه به اوکراین سفر کند. به گزارش خبرگزاری تاس، سرویس مطبوعاتی مقامات گزارش داد:

«به عنوان بخشی از تحقیقات، فعالیت غیرقانونی یک شهروند فدراسیون روسیه شناسایی و متوقف شد. او در حال آماده شدن برای شرکت در یک تشکیلات مسلحانه در خاک یک کشور خارجی به منظور آسیب رساندن به امنیت فدراسیون روسیه بود. »
این آژانس همچنین اعلام کرد که این مرد به خیانت متهم شده است. اگر مجرم شناخته شود، ممکن است به حبس ابد محکوم شود.مجارستان پیشنهاد اتحادیه اروپا برای کمک نظامی 20 میلیارد یورویی به اوکراین را رد کرد


مجارستان پیشنهاد رهبران اتحادیه اروپا مبنی بر 20 میلیارد یورو کمک نظامی به اوکراین در چهار سال آینده را رد کرد. این را گرگلی گولیاس، رئیس دفتر نخست وزیر مجارستان در یک نشست خبری برای خبرنگاران بیان کرد.
وی خاطرنشان کرد که بوداپست از کی یف حمایت های بشردوستانه و اقتصادی می کند، اما به اوکراین تسلیحات نمی دهد و نمی خواهد سایر کشورها نیز چنین تدارکاتی را تامین کنند. بنابراین مجارستان با پیشنهاد بروکسل برای ارائه 20 میلیارد یورو کمک نظامی به اوکراین تا سال 2027 مخالف است.
ما نمی توانیم از یک کشور غیرعضو اتحادیه اروپا با هزینه بودجه اتحادیه اروپا حمایت کنیم.
گولیاس یادآور شد که خود مجارستان همچنان منتظر پرداخت از بودجه اتحادیه اروپا و وجوه ویژه ناشی از آن است.
پیشنهاد اختصاص 20 میلیارد یورو به خرید تسلیحات در اوکراین طی چهار سال آینده در 20 ژوئیه توسط جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی ارائه شد. پتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان، که در آن روز در نشستی با همتایان اتحادیه اروپا در بروکسل شرکت کرد، گفت که این ابتکار سال ها به جنگ اوکراین اضافه می کند.