احتمال توقف اجباری ضد حمله اوکراین.ظهور تانک های نجات ایالات متحده و کیت های به روز رسانی برادلی نشان می دهد که به زودی حمله کی یف متوقف خواهد شد.

ترجمه مجله هفته.

در هفته گذشته، دو نوع بسیار عجیب از خودروهای نظامی غربی با فاصله چند روز در منطقه جنگی اوکراین دیده شدند.

نوع اول تانک های نجات هرکولس ایالات متحده بر روی شاسی تانک های ام ۶۰ یا ام ۴۸ بود. نوع دوم، تانک های پیاده نظام بردلی از تولید ایالات متحده بود، اما به یاد داشته باشید که با باسک (کیت بقای شهری برادلی، به معنای تقریباً: کیت تجهیزات برای افزایش قابلیت زنده ماندن برادلی ها در مناطق شهری) مجهز بودند. این انواع خودروها قبلاً به طور گسترده ای در نبرد استفاده شده اند و در این فرآیند تلفات زیادی را متحمل شده اند.

چرا این نکته مهم است؟

تحویل تانک های نجات سنگین هرکولس به کی یف در چارچوب بسته کمک نظامی USAI از ۲۵ ژانویه ۲۰۲۳ اعلام شد، همراه با تانک های آبرامز، همچنین آنها نیز از تولیدات ایالات متحده هستند. با این حال، تحویل کیت های تجهیزات باسک اصلاً توسط هیچکس و در هیچ کجا اعلام نشد. به احتمال زیاد آنها به ناچار از ذخایر انبار ایالات متحده توزیع شده‌اند، یا از پیش در برخی از “تجهیزات اضافی” پنهان شده و بلافاصله پس از نابودی موفقیت آمیز اولین تانک های پیاده نظام ایالات متحده همراه با تانک های لئوپارد آلمانی در میدان های مین زاپوروژیا ارسال شده‌اند.
پیدا شدن سروکله این وسایل نقلیه و تجهیزات در خط مقدم می تواند به تعدادی رویداد پنهان اشاره کند که هم با روند عملیات رزمی و هم با تحویل تسلیحات به ارتش اوکراین مرتبط است.

این رویدادهای پنهان چه میتواند باشد؟

امکان اول: احتمالاً اوکراینی ها باید “ذخیره زرهی” خود را تصفیه کنند و برخی از تانک های نجات هرکولس را به خط مقدم بفرستند، بدون اینکه تا پایان آموزش خدمه اوکراینی برای تانک های آبرامز منتظر بمانند. البته، با این امید که واشنگتن خودروهای ارسال شده به خط مقدم را جایگزین کند. برای برخی از عملیات ها، به تغییراتی مانند جداسازی برجک آبرامز یا تعمیر کامل یک آبرامز به صورت یکپارچه، به دو تانک نجات هرکولس نیاز است. هر چه هرکولس کمتری برای کی یف در میدان درگیری در دسترس باشد، ارتش اوکراین دیرتر می تواند برای نگهداری آبرامز در میدان جنگ اقدام کند و نگهداری آنها به مشکل جدی تبدیل میشود.

البته این هم امکان دارد که ارتش اوکراین اصلاً قصد نداشته باشد در آینده نزدیک یک گردان آبرامز را وارد نبرد کند. با این حال، کمبود تانک های نجات اکنون به حدی رسیده است که به نظر می رسد همه گزینه های ممکن باید استفاده شود.

امکان دوم: دوباره شاهد این هستیم که تسلیحاتی از غرب به کی یف ارسال میشوند که تا زمانی که در خط مقدم ظاهر نشده اند، هیچ خبری درباره آنها منتشر نمی‌شود. شواهدی رو به افزایش وجود دارد که نشان می دهد کی یف همواره با تسلیحات بیشتری از آنچه غرب به طور رسمی اعلام می کند مسلح میشود، و حجم تحویل ها نیز بیشتر از آنچه به طور رسمی اعلام شده است، تأمین شده است. این فرضیه همچنین با این واقعیت تقویت می شود که از ۵۰ کشوری که تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین می فرستند، تنها پنج کشور (!) داده های رسمی در مورد تحویل ها را منتشر می کنند که آنها هم به شدت با واقعیت ها متفاوت است.

امکان سوم: تانک‌های پیاده‌نظام بردلی با کیت‌های ارتقاء باسک، خودروهایی از بسته‌های تحویل جدیدی هستند که در ۱۳ و ۲۷ ژوئن اعلام شدند (۱۵ و ۳۰ تانک پیاده‌نظام بردلی به ترتیب).

به عبارت دیگر: این وسایل نقلیه بلافاصله پس از ورود به اوکراین به خط مقدم منتقل شدند. ظاهراً برای جبران خسارات و حفظ قدرت جنگی لشکرهای مکانیزه اوکراین، مداخله اضطراری ایالات متحده ضروری بود. احتمالاً تجربیات نبردهای قبلی مورد توجه قرار گرفته شده است و اقدامات پیشگیرانه ای برای افزایش بقای تانک های پیاده نظام در میدان جنگ انجام شد.
در حالی که قاطعانه نمی توان گفت که کدام یک از این سه فرضیه صحیح است، ظاهر تانک های نجات ایالات متحده و کیت های به روز رسانی برادلی در خط مقدم به وضوح نشان می دهد که ارتش اوکراین تحت فشار شدید در میدان جنگ قرار دارد.

با در نظر گرفتن همه سه احتمال، می توان با احتیاط لازم فرض کرد که تهاجم اوکراین در آستانه شکست است. و اینکه ادامه وجود آن به این بستگی دارد که حدود یک دوجین جنگ افزار وارداتی وارد جنگ شود – که، توجه داشته باشید، تاکنون در هیچ درگیری مسلحانه ای قابل تصور نبوده است. در این راستا، این نیز ممکن است که اختلال در زنجیره تامین بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا از یک سو و اوکراین از سوی دیگر حادتر شود. اگر این اتفاق بیفتد و روسیه حملات خود را به گره های حمل و نقل به طور گسترده و منظم ادامه دهد، ارتش کی یف می تواند در یک نقطه خاص تهاجم را به طور کلی متوقف کند. پس از آن، ابتکار عمل می تواند به طور کامل به ارتش روسیه منتقل شود.