چین و روسیه از رزمایش مشترک تا گشت زنی مشترک

رزمایش مشترک چین و روسیه در دریای ژاپن به پایان می رسد و به دنبال آن گشت های مشترک دریایی و هوایی در اقیانوس آرام برگزار می شود.

گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

چین و روسیه روز یکشنبه رزمایش مشترک چهار روزه همکاری ۲۰۲۳ در دریای ژاپن را با موفقیت به پایان رساندند و انتظار می رود به آنها وارد مرحله بعدی یعنی گشت های مشترک دریایی و هوایی در اقیانوس آرام شوند.
کارشناسان روز دوشنبه گفتند که رزمایش های انجام شده
بسیار واقعی و عملی بودند و نشان دهنده سطح بالای همکاری های نظامی دو کشور را در مواجهه با تهدیدات امنیتی میباشند.

نیروی دریایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین روز دوشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که مراسم اختتامیه بر روی ناوشکن Type 052D Qiqihar نیروی دریایی که به عنوان ناو فرماندهی رزمایش‌ها خدمت می‌کرد، برگزار شد.

در چهار روز تمرینات نظامی فشرده مشترک، نیروهای دریایی و هوایی هر دو کشور اهداف آموزشی متعددی از جمله اسکورت یکپارچه هوایی و بیرون راندن بازدارنده را به پایان رساندند، در ضمن آنها بین تشکیلات مشترک و گروه‌های رزمی جابجا شدند و به تمرین جنکی واقعی از آب به هوا پرداختند. بر اساس بیانیه مطبوعاتی، تیراندازی با سیستم های تسلیحاتی کشتی نیز جزو دستور کار عملیات بود.

این رزمایش ها اهداف مورد انتظار تعمیق اعتماد متقابل، افزایش دوستی و تقویت توانایی ها را براورده می کند.
دریاسالار کیو ونشنگ فرمانده رزمایش همکاری شمالی ۲۰۲۳ گفت:
“این تمرینات یک عملیات جنگی مشترک مشترک بزرگ چین و روسیه در حفاظت از امنیت مسیرهای دریایی استراتژیک و همچنین یک حرکت مهم در اجرای قابلیت های مشترک یکپارچه دریایی و هوایی دو ارتش است.”
کیو همچنین در ادامه اضافه کرد، که این رزمایش ها همکاری های استراتژیک دو کشور و همچنین حفاظت از ثبات در شمال شرقی آسیا را ارتقا می دهد.

سونگ ژونگپینگ، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیون، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت که این تمرینات عملیات ضد مین دریایی، ضد هوایی، ضد کشتی و ضد زیردریایی را انجام می دهد که با موضوع حفاظت از مسیرهای دریایی استراتژیک مطابقت دارد.

دریای ژاپن دارای کانال های استراتژیک کلیدی از جمله تنگه سویا، تنگه تسوگارو و تنگه تسوشیما است.

در حالی که این رزمایش هیچ کشور ثالثی را هدف قرار نداده است، سونگ اشاره کرد که این رزمایش در زمانی صورت می گرفت که برخی از قدرت های بزرگ ژئوپلیتیکی تهدیدات امنیتی بزرگی را در منطقه ایجاد می کنند.
سونگ گفت که این همچنین نشان دهنده سطح بالایی از اعتماد متقابل بین ارتش چین و روسیه است.

بر اساس انتشار رسمی و گزارش های رسانه ای، طرف چینی ناوشکن های موشک هدایت شونده نوع 052D Qiqihar و Guiyang، ناوچه های موشک هدایت شونده نوع 054A Zaozhuang و Rizhao و کشتی جامع پر کردن نوع 903 Taihu را در دریا و هواپیماهای حمل و نقل بزرگ Y-20، هواپیمای هشدار دهنده KJ-500، جت جنگنده J-16 و هلیکوپتر Z-20 را به این رزمایش ارسال کرده بود.
در حالی که طرف روسی کشتی های بزرگ ضد زیردریایی آدمیرال Tribunts و دریاسالار Panteleev و همچنین corvettes Gremyashy و قهرمان فدراسیون روسیه الدار Tsydenzhapov علاوه بر انواع مختلف هواپیما را برای این مانور در نظر گرفته بود.

یکی دیگر از کارشناسان نظامی چین که خواست نامش فاش نشود، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت: چین و روسیه هر دو تسلیحات و تجهیزات جنگی اصلی خود را در این رزمایش بکار گرفتند و دوره های آموزشی پیچیده و رزمی محور طراحی شده بودند.

این کارشناس گفت که ناوگان با حدود ۱۰ کشتی و ۳۰ هواپیما توانایی های خود را در حفظ صلح و ثبات در منطقه در بحبوحه وخامت اوضاع امنیتی جهانی نشان دادند.

با پایان مانور مشترک نیروهای دریایی و هوایی چین و روسیه قرار است به گشت های مشترک در اب های اقیانوس آرام ادامه دهند.
این می تواند اولین بار باشد که دو کشور گشت دریایی و هوایی مشترک دارند.

چین و روسیه دو گشت دریایی مشترک داشته اند. یکی از آنها پس از مانورهای دریایی مشترک دریای ۲۰۲۱ بود که در ان نیروی دریایی چین و روسیه یک ناوگان مشترک را تشکیل دادند و در هفت روز در اولین گشت دریایی مشترک خود در سراسر دریای ژاپن، غرب اقیانوس ارام و دریای چین شرقی آغاز کردند. دیگری پس از مانورهای استراتژیک وستوک-۲۰۲۲ به رهبری روسیه بود که در اقیانوس آرام برگزار شد.

دو کشور همچنین به طور منظم گشت های استراتژیک هوایی مشترک برگزار می کنند. ششمین گشت در ماه ژوئن امسال برگزار شد.

به گفته تحلیلگران، گشت مشترک دریایی و هوایی آینده یکی دیگر از نشانه های افزایش همکاری استراتژیک بین چین و روسیه خواهد بود.