صندوق بین المللی پول، وضعیت اقتصادی روسیه خوب است.

چشم انداز خوب: صندوق بین المللی پول پیش بینی اقتصاد روسیه برای سال ۲۰۲۳ را بهبود می بخشد

ترجمه مجله هفته


کارشناسان صندوق بین المللی پول پیش بینی خود را برای چشم انداز اقتصادی روسیه در سال ۲۰۲۳ به طور قابل توجهی بهبود بخشیده اند. در عین حال، کارشناسان می گویند اقتصاد روسیه کاملا موفق به انطباق با شرایط جدید شده است.
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود را برای اقتصاد روسیه در سال ۲۰۲۳ بهبود بخشیده است. طبق محاسبات سازمان، تولید ناخالص داخلی کشور ۱.۵ درصد افزایش خواهد یافت، نه ۰.۷ درصدی که قبلاً پیش‌بینی شده بود. این موضوع در گزارش تازه منتشر شده صندوق بین‌المللی پول «چشم‌انداز اقتصادی جهانی» آمده است. در گزارش آمده است:

“پیش‌بینی رشد اقتصادی روسیه در سال ۲۰۲۳، ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۱.۵ درصد رسید، که نشان‌دهنده داده‌های عینی خرده‌فروشی، ساخت‌وساز و تولید صنعتی است که به یک نیمه اول قوی اشاره دارند. این قدرت ناشی از محرک‌های پولی گسترده است.”

در عین حال، کارشناسان صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی سال ۲۰۲۴ را نسبت به پیش‌بینی آوریل تغییری ندادند. طبق برآوردهای صندوق، رشد تولید ناخالص داخلی روسیه در سال آینده ۱.۳ درصد خواهد بود.

به طور کلی، اقتصاد روسیه امروز نشان‌دهنده وضعیت وخیم قابل توجهی نیست، بنابراین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی می‌تواند به تدریج به مسیر ارتقا بیشتر بازگردد. این دیدگاه الکساندر ابرامزوف، رئیس مرکز تحلیل موسسات و بازارهای مالی موسسه تحقیقات اقتصادی کاربردی آکادمی اقتصاد ملی و خدمات دولتی روسیه است. وی خاطرنشان می‌کند:

“از آنجایی که اقدامات تحریمی کشورهای غربی به تدریج کاهش می‌یابد، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی روسیه در سال ۲۰۲۳ افزایش می‌یابد. این به دلیل افزایش صادرات نفت و گاز و همچنین کاهش تورم است. با این حال، اقتصاد روسیه هنوز در معرض خطرات جدی است، مانند رکود اقتصادی در اروپا و آمریکا و افزایش قیمت انرژی.”

در مجموع، اقتصاد روسیه با وجود چالش‌های موجود، در مسیر رشد پایدار قرار دارد. با این حال، مهم است که اقدامات احتیاطی را برای کاهش اثرات تحریم‌ها و رکود اقتصادی در نظر بگیرید.

اقتصاد به آرامی بهبود می یابد.

اقتصاد با اعتماد به نفس در حال بهبود است. شرکت ها به سرعت با شرایط خارجی و داخلی سازگار می شوند. در عین حال، سرمایه گذاری های دولتی در سطح بالایی قرار دارد و تقاضای جمعیت در حال افزایش است. در عین حال، برنامه های حمایتی برای روس ها، به ویژه برنامه های وام با بهره کم، به خوبی عمل کرده اند.

علاوه بر این، روند مثبتی در وضعیت اشتغال در کشور در حال ظهور است و نرخ فقر به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این امر به گفته جورجی اوستاپکوویچ، مدیر مرکز تحقیقات اقتصادی دانشکده اقتصاد، احتمالاً امسال به افزایش تدریجی تولید ناخالص داخلی کمک می کند.

به گفته کارشناسان صندوق، تولید ناخالص داخلی جهانی در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴، ۳ درصد افزایش خواهد یافت. تحلیلگران هنوز در ماه آوریل پیش بینی می کردند که این شاخص به ترتیب ۲.۸ و ۳ درصد خواهد بود.
اینها نشانه هایی از بهبود اقتصاد است، اما هنوز خطراتی وجود دارد.
اقتصاد روسیه هنوز با چالش هایی مانند رکود اقتصادی در اروپا و آمریکا و افزایش قیمت انرژی مواجه است. با این حال، نشانه هایی از بهبود وجود دارد و اقتصاد روسیه در مسیر رشد پایدار قرار دارد.