انزوای روسیه؟ پیشنهادات پوتین به آفریقا!

ولادیمیر پوتین: ما به آفریقا در ساختار مالی و ارتباط با سیستم پرداخت روسیه کمک خواهیم کرد.

ترجمه مجله هفته

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در همایش «روسیه-آفریقا» از کمک های غذایی کوتاه مدت و کمک روسیه به توسعه اقتصاد کشاورزی این قاره خبر داد. وی همچنین کشورهای آفریقایی را به پروژه‌های توسعه‌ای مختلف از جمله استفاده از ارزهای ملی در تجارت روسیه و آفریقا و اتصال به سیستم بانکی پرداخت «میر» دعوت کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه در نشست «روسیه آفریقا» که در سن پترزبورگ برگزار شد، سخنرانی کرد. او در آن، پتانسیل قاره آفریقا برای خودکفایی پس از توسعه کشاورزی را برجسته کرد. رئیس دولت روسیه وعده داد که روسیه به ایجاد امنیت غذایی در آفریقا کمک خواهد کرد.
«اساساً ما متقاعد شده‌ایم که با بکارگیری فناوری‌های مناسب کشاورزی و سازماندهی صحیح تولیدات کشاورزی، آفریقا نه تنها می‌تواند خود را تغذیه کند و امنیت غذایی خود را در درازمدت تضمین کند بلکه میتواند به صادرکننده انواع مواد غذایی هم تبدیل شود، من به شما اطمینان میدهم که روسیه از شما در این امر حمایت خواهد کرد.»
در این میان، آنچه مورد نیاز است یک سیستم عادلانه توزیع غذا در کره زمین است. ولادیمیر پوتین تاکید کرد که روسیه آماده است کمک لازم را ارائه کند. رئیس جمهور روسیه گفت که ارسال محموله غلات به برخی از فقیرترین کشورهای قاره طی چند ماه آینده انجام خواهد شد.

برخی از این تحویل ها نیز به شکل کمک های بشردوستانه به عنوان بخشی از برنامه غذایی سازمان ملل متحد خواهد بود. بورکینافاسو، زیمبابوه، مالی، سومالی، جمهوری آفریقای مرکزی و اریتره هر کدام ۲۵ هزار تا ۵۰ هزار تن غلات دریافت خواهند کرد. مسکو همچنین هزینه ارسال و تحویل غلات را را به عهده خواهد گرفت.

پوتین ادامه داد: سال گذشته، تجارت محصولات کشاورزی بین روسیه و کشورهای آفریقایی ۱۰ درصد رشد کرد و به ۶.۷ میلیارد دلار رسید و تا ژانویه تا ژوئن امسال ۶۰ درصد دیگر افزایش میابد. در سال ۲۰۲۲، روسیه ۱۱.۵ میلیون تن غلات به آفریقا صادر کرد که تقریبا ۱۰ میلیون تن ان تنها در شش ماه اول سال جاری، علیرغم تحریم های ضد روسی غرب بوده است.

در جریان سخنرانی، رئیس جمهور به زمینه های دیگری اشاره کرد که فدراسیون روسیه می تواند به توسعه قاره آفریقا کمک کند. ایجاد امنیت انرژی نقش مهمی در این امر دارد. روسیه در حال حاضر با ۱۶ کشور افریقایی در توسعه صنعت انرژی همکاری می کند. ولادیمیر پوتین اظهار داشت:

ما همچنین علاقه مند به توسعه بیشتر همکاری با کشورهای آفریقایی در بخش انرژی هستیم. این همکاری بر تجربه طولانی ما استوار است: در طول سالها، کارشناسان شوروی و روسیه در آنگولا، مصر، اتیوپی و سایر کشورهای قاره، نیروگاه های بزرگی را با ظرفیت کل ۴.۶ گیگاوات برنامه ریزی و ساخته اند و در مجموع – من می خواهم بر این تاکید کنم و توجه شما را به این جلب کنم، دوستان عزیز – یک چهارم کل ظرفیت برق آبی آفریقا.

رئیس جمهور روسیه از کشورهای آفریقایی دعوت کرد تا در بسیاری از پروژه های بین المللی سازمان یافته یا ترویج شده توسط روسیه شرکت کنند. به عنوان مثال، او به تغییر پرداخت‌ها با ارزهای ملی در تجارت روسیه و آفریقا، اتصال بانکداری به سیستم پرداخت روسیه “میر”، استفاده از کریدورهای حمل و نقل شمال و جنوب برای تجارت روسیه و آفریقا که در حال حاضر با همکاری ایران راه اندازی می شود، ایجاد مدارس روسی زبان با کمک روسیه و تشدید مبادلات دانشجویی اشاره کرد.

برای گسترش تجارت روسیه و آفریقا، ایجاد یک مرکز لجستیکی در سواحل افریقا که روسیه آماده سرمایه گذاری در آن است، سودمند خواهد بود و همچنین توسعه شبکه راه آهن آفریقا که می تواند با حمایت روسیه انجام شود.

دومین نشست روسیه و آفریقا و مجمع اقتصادی موازی در ۲۷ و ۲۸ ژوئیه در سن پترزبورگ برگزار خواهد شد. نمایندگان تقریبا ۵۰ کشور در آن حضور دارند. انتظار می رود روز جمعه سخنرانی دیگری از سوی ولادیمیر پوتین به عنوان سخنرانی اصلی انجام شود.