فرانسه قبل از سیا از شورش واگنر مطلع بوده.گزارش رسانه ای: سرویس مخفی فرانسه از برنامه های شورش واگنر مطلع بود

ترجمه مجله هفته

روزنامه L’Opinion روز چهارشنبه ادعا کرد که مقامات امنیتی فرانسه از قبل از برنامه های شورش یوگنی پریگوژین رئیس واگنر مطلع بودند. فرانسه گروه واگنر را به دلیل فعالیتهای ضد فرانسوی آن در آفریقا از نزدیک زیر نظر داشت.

روزنامه L’Opinion روز چهارشنبه مدعی شد که مقامات امنیتی فرانسه از قبل از برنامه های شورش یوگنی پریگوژین، رئیس شرکت نظامی خصوصی روسیه واگنر اطلاع داشتند. بر اساس ادعای این روزنامه، اداره کل امنیت خارجی فرانسه (DGSE) مدت‌هاست که فعالیت‌های شرکت نظامی خصوصی روسی را به دلیل فعالیت‌های ادعایی «ضد فرانسوی» آن در آفریقا، از جمله در جمهوری آفریقای مرکزی و مالی، رصد کرده است. به همین دلیل است که او قبل از اواسط ژوئن از برنامه های پریگوژین مطلع شد.


به گفته منابع L’Opinion، فرانسه در مورد برنامه های شورشی پریگوژین حتی زودتر از سیا، که ادعا می کند از قبل در مورد آنها می دانست، اطلاع داشته. ویلیام برنز، مدیر سیا در آن زمان گفت که اقدامات پریگوژین واشنگتن را شگفت زده نکرد.

شورش واگنر در 23 ژوئن آغاز شد، زمانی که پریگوژین ارتش روسیه را به انجام یک حمله موشکی مرگبار به یکی از اردوگاه های گروه متهم کرد. وزارت دفاع روسیه این اتهام را رد کرد، اما پریگوژین قول داد به مسکو راهپیمایی کند و خواستار اجرای «عدالت» شود.

این قیام در نهایت پس از آن که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد که پس از مشورت هایی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با گروه واگنر به توافق رسیده است، متوقف شد. گروه واگنر از آن زمان به بلاروس نقل مکان کرده است، جایی که گفته می شود در آنجا آموزش نیروهای بلاروس و انتقال تجربیات خود در میدان نبرد که در درگیری اوکراین به دست آورده بودند را آغاز کردند. ‌‌