حمله جنگنده روسی به پهپاد آمریکایی

.

پنتاگون: جنگنده روسی پهپاد آمریکایی را در سوریه هدف قرار داده است

ترجمه مجله هفته

به گفته دولت آمریکا، یک جنگنده روسی اخر هفته گذشته یک پهپاد آمریکایی را با مشعل آتش‌زا بر فراز سوریه مورد حمله قرار داد. پنتاگون پیش از این گزارش داده بود که درگیری بین آمریکا و روسیه در سوریه افزایش یافته است.

به گفته پنتاگون، یک حادثه نظامی بین نیروهای هوایی روسیه و آمریکا بر فراز سوریه رخ داده است. فرماندهی منطقه ای نیروی هوایی آمریکا روز سه شنبه گفت که یک جنگنده روسی روز یکشنبه “به طرز خطرناکی” به یک هواپیمای بدون سرنشین MQ-9 امریکا نزدیک شد.

در این بیانیه امده است که جنگنده روسی “در فاصله تنها چند متری” مستقیما بالای هواپیماهای بدون سرنشین شعله پخش کرد و باعث شد موتور پهپاد “به شدت آسیب ببیند”. با این حال، ارتش آمریکا موفق شد این پهپاد را به سلامت به یک پایگاه نظامی آمریکایی بازگرداند. به گفته منابع امریکایی، حادثه مشابهی در اوایل ماه ژوئیه رخ داده بود.

ایالات متحده و روسیه در مورد اقدامات نظامی در سوریه با هم کنار می‌آیند تا برخوردی صورت نگیرد. واشنگتن به طور غیرقانونی بیش از ۹۰۰ سرباز را در سوریه مستقر کرده است که با “نیروهای دموکراتیک سوریه” تحت سلطه کردها در شمال شرقی کشور کار می کنند.

در اواسط ماه ژوئن، پنتاگون اعلام کرد که ایالات متحده مشاهده کرده است که فرماندهان سپاه ایران و فرماندهان روسی در سوریه به طور فزاینده ای در حال هماهنگی، همکاری، برنامه ریزی و به اشتراک گذاری اطلاعات در سطح متوسط هستند. همه اینها با هدف فشار آوردن به ایالات متحده برای خروج نیروهای اشغالگر خود از سوریه است.

با این حال، به گفته یک مقام، ارتش آمریکا معتقد نیست که روسیه قصد بمباران نیروهای امریکایی در سوریه یا سرنگون کردن هواپیماها را داشته باشد. با این حال، خلبانان روسی ممکن است سعی کنند هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی را مورد آزار و اذیت قرار دهند، با این فرض که ایالات متحده پاسخ نظامی قوی نخواهد داد.

ارتش آمریکا مدتهاست که نیروهای اشغالگر و تجهیزات خود را در شمال شرقی سوریه مستقر کرده است. پنتاگون ادعا می کند که هدف از این عملیات حفاظت از میادین نفتی منطقه است تا به دست تروریست های داعش نیفتد. از سوی دیگر، دمشق همیشه تاکید می کند که این ماموریت در درجه اول با هدف غارت منابع طبیعی کشور است.