آغاز انقلابانقلاب کوبا در ۲۶ ژوئیه ۱۹۵۳ با حمله به پادگان موندا در سانتیاگو د کوبا آغاز شد.

از فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
مجله هفتهکوبا این چهارشنبه “روز قیام ملی” را جشن می گیرد. این تعطیلات یادآور حمله یک گروه شورشی به رهبری فیدل کاسترو به پادگان مونکادا در سانتیاگو دو کوبا و یک پست نظامی در بایامو در ۷۰ سال پیش است که نشان دهنده آغاز انقلاب است. رئیس جمهور میگل دیاز کانل روز دوشنبه در ابتدای سفر خود به سانتیاگو دو کوبا گفت که حتی امروز نیز این اقدام نماد عزم راسخ برای تسلیم نشدن است. وی خاطرنشان کرد که “سیاست تهاجمی ایالات متحده” در تلاش است تا اهداف شورشیان مونکادا، یعنی استقلال کوبا، آموزش خوب، سلامت برای همه و عدالت اجتماعی را از بین ببرد. دولت آمریکا به دلیل تسلط بر ساختارهای مالی بین‌المللی، تقریباً در همه کشورهای جهان می‌تواند به روابط تجاری خارجی ما آسیب برساند. رئیس دولت کوبا گفت و این هدف آنهاست.

در سایر نقاط جهان نیز این روزها از سالگرد حمله مونکادا به عنوان نمونه ای از شورش علیه هژمونی استعماری و امپریالیستی یاد می شود. در کوبا، مراسم مرکزی در محل پادگان های سابق برگزار می شود که پس از پیروزی انقلاب به یک مرکز آموزشی تبدیل شد. علاوه بر ده هزار شرکت کننده از سانتیاگو، هیئت هایی از خارج کشور نیز در این مراسم شرکت میکنند. برنامه شامل یک نشست همبستگی با کارگاه های آموزشی در مورد اتحاد ضد امپریالیستی در کارائیب، علیه برده داری، استعمار و سیاست نئولیبرال، و همچنین راهپیمایی اعتراضی برای یادبود تهاجم ایالات متحده به پورتوریکو در ۲۵ ژوئیه، ۱۲۵ سال پیش است.

در سایر استان های کوبا، سالگرد شورش در روزهای اخیر جشن گرفته شده است. روز دوشنبه در بایامو، دبیر اول حزب کمونیست کوبا در استان گرانما، یانایسی کاپو ناپلس، بین این رویداد تاریخی و «چالش‌های کنونی پیش روی کشور» ارتباط برقرار کرد. فیدل کاسترو، رهبر حمله شورشیان ۲۶ ژوئیه ۱۹۵۳ نشان داده بود که می توان “شکست ها را به پیروزی تبدیل کرد و با موفقیت مقاومت کرد”.