سیاستمدار چپ‌گرا گونزالس در نظرسنجی‌ها پیشتاز است

رئیس جمهور فاسد اکوادور

انتخابات ریاست‌جمهوری اکوادور: سیاستمدار چپ‌گرا لوئیسا گونزالس در نظرسنجی‌ها پیشتاز است

نوشته تیم بی. شوتژوفر
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

لوئیسا گونزالس، نامزد حزب انقلاب شهروندی به رهبری رئیس‌جمهور سابق رافائل کورئا، در نظرسنجی‌های انتخابات ریاست‌جمهوری اکوادور که در تاریخ ۲۰ اوت برگزار می‌شود، به طور قابل توجهی پیشتاز است. او در نظرسنجی‌های مختلف با حمایتی بین ۲۶.۸ تا ۳۳.۸ درصد در حال حاضر در صدر قرار دارد.

پس از انحلال پارلمان در ماه مه گذشته توسط رئیس‌جمهور فعلی، گویلرمو لاسو، او خواست با این اقدام بحث‌برانگیز پیش دستی کرده و از مواخذه و عزل خود سمتش جلوگیری کند.

با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا تنها زن کاندیدا در کنار هفت مرد نامزد دیگر می‌تواند انتخابات را در دور اول به نفع خود تعیین کند. برای این کار ۵۹ درصد آرا یا ۴۰ درصد لازم است، اگر پیشتاز از رقیب خود حداقل ۱۰ درصد جلو باشد. اما کشیدن به دور دوم محتملتر است، زیرا انتظار می‌رود دیگر نامزدها علیه گونزالس متحد شوند.

در حال حاضر امیدوارترین رقبا اوتو سونهولزنر و یاکو پیکز هستند. سرمیه دار رسانه ای سونهولزنر به عنوان معاون لنین مورنو رئیس جمهور خائن به چپ در سراسر کشور شناخته شد. پیکز در سال ۲۰۲۱ به عنوان نامزد حزب بومی پاکاکوتیک تقریباً به دور دوم رسید. با این حال، در انتخابات پیش رو، او نمی‌تواند روی حمایت جنبش بومی که در حال حاضر پراکنده است، حساب کند. سازمان مرکزی مردم بومی اکوادور، کنا (کنفدراسیون ملیت‌های بومی اکوادور) اعلام کرده است که هیچ یک از نامزدها را حمایت نخواهد کرد.

در کمپین انتخاباتی، وکیل ۴۵ ساله گونزالس و نامزد معاون رئیس‌جمهوری، اقتصاددان آندرس آرائوز، بر وعده ادامه موفقیت‌های دولت انقلاب شهروند به رهبری کورئا تمرکز دارند. زمان برای آزمایش، زمان برای بداهه‌پردازی نیست، بلکه فقط یک تیم باتجربه که قبلاً موفقیت‌هایی را به دست آورده است، باید آستین ها را بالا بزند.

کورئا رئیس‌جمهور سابق فعلاً نمی‌تواند به اکوادور بازگردد، زیرا او در یک روند مشکوک و جعلی به دلیل جرایم ادعایی فساد محکوم شده است. گونزالس اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، برای او تقاضای عفو نخواهد کرد، زیرا این موضوع توسط مراجع قضایی باید روشن شود. کورئا خود تأکید کرد: «من کسی هستم که هرگز عفو را نمی‌پذیرم. ما در دادگاه‌های بین‌المللی پیروز می‌شویم، اگر حاکمیت قانون به اکوادور بازگردد.»

کاندیدا چندین بار تأکید کرده است که کورئا در یک دولت گونزالس نقش مهمی ایفا خواهد کرد: رئیس‌جمهور سابق بدون شک اولین و مهم‌ترین مشاور او خواهد بود. انقلاب شهروندی به دنبال یک فرآیند برای بازسازی کشور است. یک مجمع قانون اساسی مورد نظر است تا دولت را دوباره سازماندهی کند.
یک موضوع کلیدی انتخابات وضعیت امنیتی ضعیف در این کشور کوهستانی است. در طول انقلاب شهروندی، جرم به شدت کاهش یافت. با این حال، در سال‌های اخیر، به ویژه جرم خشونت‌آمیز منفجر شده است.

نامزد حزب سوسیال مسیحی خود را به عنوان یک سرباز با تجربه
معرفی کرد و قصد دارد سیاست مشت آهنین را دنبال کند. با این حال، در نظرسنجی‌ها بسیار عقب است. برای گونزالس، پاسخ به جرمهای خشونت‌آمیز باید در تقویت نیروهای امنیتی عملی کردن سریع عدالت باشد، اما همچنین باید به علل اجتماعی جرم رسیدگی شود.
کاندیدای چپ اعلام کرد که رهبری دولت را به تنهایی به عهده نمی‌گیرد، بلکه با آرائوز و تیم کارآمدی از کارشناسان این کار را انجام می‌دهد. هدف مرکزی دولت توسعه کشور از طریق بودجه بیشتر برای آموزش و امور اجتماعی و سرمایه‌گذاری‌های عمومی بیشتر در زیرساخت‌های کشور است.

در گفتگو با کورئا، او نحوه خرج بودجه را مورد انتقاد قرار داد. دلیل این امر این است که دولت لاسو افراد بی تخصص و ناتوان بدون دانش بخش در امور اجتماعی را استخدام کرده است. پس از تجربه تحت تعقیب قرار دادن رهبران و مسئولان انقلاب شهروندی، ترس از تعقیب خود آنها نیز به مشکلات اضافه شده است. «آنها دیده‌اند که ما قراردادهایی را برای ساخت پل‌ها، خرید دارو و ساخت ایستگاه‌های پلیس محلی امضا کرده‌ایم و دیوان محاسبات ما را به این خاطر تحت تعقیب قرار داده است، نوعی عدالت لینچی رسانه‌ای به وجود آمده است، به همین دلیل آنها از امضای هر چیزی هراس دارند».