ایجاد تنش در شبه جزیره کره توسط آمریکا و کره‌جنوبیدر میان تنش ها در شبه جزیره کره: دومین زیردریایی آمریکایی وارد کره جنوبی می شود

ترجمه مجله هفته

در بحبوحه افزایش تنش ها در شبه جزیره کره، یک زیردریایی هسته ای دیگر آمریکا روز دوشنبه وارد کره جنوبی شد. گفته می شود هدف از ورود این زیردریایی هسته ای تحویل تجهیزات نظامی به کره جنوبی و جشن هفتادمین سالگرد این ائتلاف است.

با توجه به افزایش تنش ها در شبه جزیره کره، یک زیردریایی هسته ای آمریکا روز دوشنبه وارد کره جنوبی شد، درست چند روز پس از ورود اولین زیردریایی هسته ای آمریکا در چهار دهه گذشته به بندری در این کشور شرق آسیا.

گفته می شود یو اس اس آناپولیس، زیردریایی هسته ای ایالات متحده، به عنوان بخشی از یک ماموریت عملیاتی نامشخص وارد یک پایگاه دریایی در جزیره ججو کره جنوبی شده است. در این بیانیه همچنین آمده است:

نیروی دریایی دو کشور قصد دارند با ورود ناو یو اس اس آناپولیس موضع دفاعی مشترک خود را تقویت کنند و فعالیت های مبادله ای را برای بزرگداشت هفتادمین سالگرد اتحاد انجام دهند.

یو اس اس کنتاکی، یک زیردریایی آمریکایی حامل موشک های بالستیک هسته ای، روز سه شنبه وارد بندر بوسان کره جنوبی شد، در حالی که گروه مشورتی هسته ای کره جنوبی و ایالات متحده اولین جلسه افتتاحیه خود را برگزار کردند.
این نخستین بار است که از دهه ۸۰ تاکنون یک زیردریایی موشک بالستیک امریکایی به این بندر کره جنوبی وارد میشود. ورود این زیردریایی همزمان با آغاز مذاکرات بین آمریکا و کره جنوبی در مورد هماهنگی اقدامات تلافی جویانه در صورت وقوع جنگ هسته ای با کره شمالی بود.

کانگ سان نام، وزیر دفاع کره شمالی، ورود زیردریایی آمریکایی یو اس اس کنتاکی را به شدت محکوم کرد و هشدار داد که این امر می تواند منجر به استفاده از سلاح هسته ای شود.

در واکنش به این اقدامات آمریکا و کره جنوبی، کره شمالی روز چهارشنبه، چند ساعت پس از بازدید از یو اس اس کنتاکی، دو موشک بالستیک پرتاب کرد. روز شنبه این کشور چندین موشک کروز دیگر شلیک کرد. کره شمالی همچنین آمریکا و کره جنوبی را به تشدید تنشها در منطقه متهم کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که اگر پیونگ یانگ از سلاح های هسته ای علیه اتحاد سئول و واشنگتن استفاده کند، این پایان کره شمالی خواهد بود. در این پیام آمده است:

در صورت حمله هسته ای کره شمالی به اتحاد کره جنوبی و آمریکا، یک پاسخ فوری، خرد کننده و قاطع از سوی این ائتلاف وجود خواهد داشت و با انجام این کار، ما بار دیگر به شدت هشدار می دهیم که این حمله پایان رژیم کره شمالی خواهد بود.