از نئو فاشیست تا نئوفاشیست ترانس‌آتلانتیکایتالیا قصد دارد از پروژه یک کمربند، یک راه خارج شود

نخست وزیر ایتالیا جورجیا ملونی، که تا پیش از انتخابات به عنوان یک نئو فاشیست جدید معروف بود، به تدریج به یک نمونه درجه یک «نئوفاشیست ترانس آتلانتیکی» تبدیل شد. پس از حمایت بی قید و شرط از رژیم اوکراین، او اکنون قصد دارد از «جاده جدید ابریشم» نیز خارج شود.

نخست وزیر ایتالیا جورجیا ملونی روز پنجشنبه در واشنگتن در دیدار با رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن اعلام خواهد کرد که ایتالیا تا پایان امسال از توافق سرمایه گذاری با چین برای شبکه های تجارت و زیرساخت، «جاده جدید ابریشم»، خارج خواهد شد.

روزنامه لا ریپوبلیکا اعلام کرد، ایتالیا یادداشت تفاهمی را که کشور را به این ابتکار متعهد می کند، تمدید نخواهد کرد.
ایتالیا در سال ۲۰۱۹ اولین کشور بزرگ صنعتی بود که به برنامه سرمایه گذاری میلیارد دلاری چین پیوست. این امر تاکنون فقط به چند پروژه خاص منجر شده است. قبل از پیروزی انتخاباتی خود در سپتامبر گذشته، ملونی اعلام کرده بود که این ابتکار را دنبال نخواهد کرد.

از رم خبر میرسد که «تنش های فزاینده بین پکن و واشنگتن و نزدیکی چین به روسیه و هم چنین سیاست تایوان چین»، حفظ این توافق را بیش از حد خطرناک می کند چرا که نزدیکی بیش از حد از نظر اقتصادی با قدرت آسیایی برای ایتالیا ریسک هایی در بر دارد.

به گفته رسانه ها، ایالات متحده از رم به صراحت خواسته است تا در مورد توافق سرمایه گذاری که در سال ۲۰۱۹ توسط دولت پیشین به رهبری نخست وزیر جوزپه کنته امضا شد، موضع بگیرد.

اکنون نگرانی هایی وجود دارد که چین ممکن است «اقدامات تلافی جویانه اقتصادی» اتخاذ کند. تاکنون در چارچوب پروژه «جاده ابریشم» پروژه های زیرساختی به ارزش ۹۰۰ میلیارد یورو در سراسر جهان هزینه شده است.