ماکرون و دیگر رهبران غربی به نشست بریکس دعوت نشدند
امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که به دنبال شرکت در نشست آینده بریکس بود، دعوتنامه ای از آفریقای جنوبی دریافت نکرد. این خبر توسط News 24 با استناد به اظهارات فرستاده افریقای جنوبی در این سازمان، پروفسور انیل سوکلال گزارش شده است.

بر اساس گزارش این پورتال، سوکلال در سخنرانی خود در ۲۰ ژوئیه گفت که نمایندگان ۶۹ کشور جهان جنوبی، از جمله رهبران ۵۴ کشور افریقایی، اما نه کشورهای غربی، به این نشست دعوت شده اند. سوکلال افزود که در حالی که هیچ نماینده غربی دعوت نشده است، انها “هنوز با انها در تماس هستند.” نمایندگان قدرت های بزرگ غربی از جمله ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه دعوت نامه ای برای این نشست دریافت نکردند.

در اواسط ماه ژوئن، روزنامه L’Opinion به نقل از یک منبع از کاخ الیزه گفت که ماکرون در اوایل ماه ژوئن در یک مکالمه تلفنی از رئیس جمهور افریقای جنوبی سیریل را مافوزا خواسته بود تا به او اجازه دهد در اجلاس بریکس شرکت کند.

راما فوزا از درخواست رئیس جمهور فرانسه شگفت زده شده بود. بعدا، در جریان سفر به آفریقای جنوبی، کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه تایید کرد که رئیس جمهور علاقه مند به گفتگو با کشورهای متحد است. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که سفر رئیس جمهور فرانسه به اجلاس بریکس نامناسب است.

اجلاس بریکس از ۲۲ تا ۲۴ اگوست در ژوهانسبورگ برگزار خواهد شد. در این مراسم سران کشورها و دولت های کشورهای بنیانگذار این سازمان حضور دارند: برزیل، هند، چین، افریقای جنوبی و روسیه. سخنرانی ولادیمیر پوتین از طریق لینک ویدئویی پخش خواهد شد، این کشور در این نشست توسط وزیر امور خارجه سرگئی لاوروف نمایندگی خواهد شد.

دیپلمات افریقای جنوبی: بیش از ۴۰ کشور خواهان پیوستن به بریکس هستند

بیش از ۴۰ کشور به طور رسمی یا غیررسمی علاقه خود را برای پیوستن به بریکس اعلام کرده اند. یک دیپلمات ارشد آفریقای جنوبی به رسانه های روسی گفت که این ائتلاف آماده است تا با هر کسی که خواهان یک نظم جهانی فراگیرتر و عادلانه تر است، صحبت کند.

به گفته انیل سوکلال، سفیر افریقای جنوبی در روابط با اتحاد بریکس و کشورهای اسیایی، بیش از ۴۰ کشور علاقه مند به پیوستن به بریکس هستند. این دیپلمات روز پنجشنبه به خبرنگاران در ژوهانسبورگ گفت که ۲۲ کشور به طور رسمی برای عضویت در این گروه درخواست داده اند، در حالی که “تعداد مساوی” از کشورها “به طور غیررسمی خواستار عضویت بریکس شده اند.”

سوکلال روز یکشنبه در گفتگو با رسانه های روسی، بریکس را به عنوان یک سازمان “جذاب” توصیف کرد که همیشه برای گفتگو با جامعه جهانی گسترده تر باز بوده است. این گروه در حال حاضر شامل برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی است که بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان و تقریبا یک چهارم تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهند. سوکلال اظهار داشت که بریکس بین شمال جهانی و جنوب جهانی تفاوتی قائل نیست و مایل به گفتگو با هر کشوری است که چشم انداز مشابهی برای نظم جهانی فراگیرتر و عادلانه تر دارد که در ان ما بخش های بزرگی از جهان از جمله بسیاری از کشورهای در حال توسعه را حذف نمی کنیم.

این دیپلمات خاطرنشان کرد که سازمان ملل هنوز اصلاحات جامعی را آغاز نکرده است که به اقتصادهای نوظهور اجازه دهد بیشتر حرف خود را بزنند، در حالی که بریکس مسیر خود را برای بهبود این وضعیت آغاز کرده است. با این حال، او تاکید کرد که بلوک “نمی خواهد به یک قدرت اقتصادی غالب تبدیل شود”، بلکه “می خواهد نفوذ زیادی را به شیوه ای فراگیر برای تلاش برای تغییر اعمال کند”.

وی افزود: “ما جهانی را نمی خواهیم که در ان تنها یک یا دو هژمون جهانی وجود داشته باشد” و توضیح داد که چنین توزیع قدرت منجر به شکاف در جامعه جهانی می شود.

سوکلال پیش از این به خبرنگاران گفته بود که آرژانتین، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از جمله کشورهایی هستند که میخواهند به این بلوک بپیوندند. آفریقای جنوبی امسال میزبان اجلاس سالانه بریکس خواهد بود که از ۲۲ تا ۲۴ اوت در ژوهانسبورگ برگزار خواهد شد. رئیس جمهور سیریل رامافوسا دعوت نامه هایی را برای نزدیک به ۷۰ سران دولت و دولت ارسال کرده است.