لگدپرانی جدید اردوغان“لابی دوستان در کاخ سفید” – اردوغان به یونان و ایالات متحده حمله می کند

پس از اینکه در ماه های اخیر روابط بین ترکیه و همسایه اش یونان به نظر می رسید که در حال گرم شدن است، رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان بار دیگر با طعنه های خود روابط را دچار تنش کرد. دلیل این امر بحث “غیرنظامی کردن جزایر یونانی” است.

رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در مناقشه با یونان پس از ابراز نظرات آشتی جویانه، بار دیگر طعنه ای زد. او گفت که با نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، در مورد “غیرنظامی کردن جزایر یونانی” صحبت کرده است، همانطور که رسانه ها در آخر هفته در آنکارا گزارش دادند.

با این حال، این درگیری مداوم تنها از سوی دولت آتن آغاز نشده است، بلکه توسط “لابی دوستانشان در کاخ سفید” هم به طور مداوم دست به تحریک زده می شود. این ادعا از طرف یونانی بلافاصله تکذیب میشود.

در واقع، یک دیدار بین اردوغان و میتسوتاکیس در حاشیه اجلاس ناتو در پایتخت لیتوانی ویلنیوس در اواسط ژوئیه برگزار شد. با این حال، به گفته وزیر امور خارجه یورگوس گاراپتریتس در یک جلسه پارلمان، هیچ موضوعی مورد بحث قرار نگرفت که به یونان مربوط شود.

در حال حاضر، تلاش هایی برای احیای روابط با ترکیه همسایه در حال انجام است. با این حال، سوالات مربوط به یکپارچگی سرزمینی و تمامیت ارضی موضوع گفتگو نیستند. این شامل ذکر شده “غیرنظامی کردن” نیز می شود.

در ژوئن سال گذشته، اردوغان تماس های دوجانبه با سیاستمداران یونانی را قطع کرد، پس از اینکه میتسوتاکیس در سفری به واشنگتن به ایالات متحده به شدت آمریکا را از فروش سلاح به ترکیه منع کرد. روابط به پایین ترین حد خود رسید. از زمان زلزله ویرانگر در ترکیه در فوریه، دو عضو ناتو اما دوباره برای کاهش تنش تلاش کرده اند.

دلایل روابط دشوار شامل درگیری ای است که در مورد حاکمیت و ذخایر گاز در شرق مدیترانه وجود دارد. علاوه بر این، اردوغان و بسیاری از وزرای وی حاکمیت یونان بر ده ها جزیره در دریای اژه، از جمله رودس و لسبوس را زیر سوال بردند.

اروغان همچنین به یونان اتهام می زند که جزایری را در آب های خود در مقابله با ترکیه به طور غیرقانونی نظامی می کند. یونان این اتهام را رد می کند و استدلال می کند که حضور احتمالی ارتش در این جزایر و اطراف آنها به حق دفاع از کشور است.