حمله پهپادی به مسکومسکو حمله پهپادی کی یف را به عنوان «تروریسم بین المللی» محکوم کرد

وزارت دفاع روسیه گزارش داد که حمله دو پهپاد کامیکازه به مسکو با اقدامات جنگ الکترونیک دفع شد. ارتش اوکراین را مسئول این اقدام می داند. وزارت خارجه روسیه، کیف را به “تروریسم بین المللی” متهم می کند.

به گفته وزارت دفاع، رژیم کی یف تلاش کرده است از پهپادهای هوایی برای حمله به تاسیسات نامشخص در مسکو استفاده کند، اما ارتش روسیه با خسارات مالی جزئی این تلاش را خنثی کرد.

وی افزود: در صبح روز ۲۴ ژوئیه، تلاش رژیم کی یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از دو هواپیمای بدون سرنشین به اهدافی در منطقه شهر مسکو خنثی شد، دو پهپاد اوکراینی با اقدامات مقابله جنگ الکترونیک سرکوب و سقوط کردند. در نتیجه حمله تروریستی خنثی شده رژیم کی یف تلفات جانی نداشت.

به گفته شهردار مسکو، سرگئی سوبیانین، هواپیماهای بدون سرنشین حوالی ساعت ۴ صبح به دو ساختمان غیر مسکونی برخورد کردند. در نتیجه در یک مرکز تجاری در منطقه لیخاچف نمای شیشه ای ساختمان به مساحت ۵۰ متر مربع آسیب دید اما هیچ آسیب جدی تری وارد نشده است.

نمای شیشه ای همچنین در Komsomolsky Prospect آسیب دیده است، البته نه در قسمت ساختمان های غیر مسکونی که موسسات آموزشی نظامی و یک ایستگاه آتش نشانی در آن قرار دارند (این نیز به سقف آن آسیب وارد کرده است)، بلکه در قسمت ساختمان های مسکونی مجاور و درفروشگاه “Massandra”.

تردد در Prospect Komsomolsky و Likhachev Prospect برای چند ساعت متوقف شد.

میخائیل فئودوروف، رئیس وزارت دیجیتال سازی اوکراین تأیید کرد که کریمه و مسکو توسط هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفته اند – و تهدید کرد که “این حملات بیشتر هم خواهند شد”.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره حمله پهپادی کی یف به مسکو در صبح امروز اظهار نظر کرد. این دیپلمات به ایستگاه تلویزیونی RTVI گفت که این “یک اقدام تروریستی بین المللی” است.

این اولین تلاش رژیم کیف برای حمله به مسکو با هواپیماهای بدون سرنشین نیست. بنابراین در اول ژوئیه ۲۰۲۳ پنج هواپیمای بدون سرنشین در مسکو و منطقه مسکو رهگیری شدند: دو فروند در نزدیکی روستای Valuyevo، جایی که در یک میدان باز سقوط کردند، دیگری در نزدیکی روستای Kubinka، و دو هواپیما دیگر در مناطق به اصطلاح مسکو جدید.

قبل از آن، در اوایل ماه مه، یک پهپاد دیگر در کرملین رهگیری شد اما با وجود این توانست به سقف یک ساختمان آسیب برساند.

در یک حادثه احتمالاً نامرتبط در صبح همان روز، یک هلیکوپتر-پهپاد بدون وسیله انفجاری در شهر زلنوگراد (همچنین منطقه کلانشهر مسکو) در محل گورستان مرکزی شهر سقوط کرد. خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از سرویس‌های مسئول گزارش می‌دهد که در اینجا نیز قربانی وجود ندارد.

یک فروند هواپیمای بدون سرنشین هلیکوپتری بدون مواد منفجره در قلمرو گورستان مرکزی در منطقه زلنوگراد مسکو سقوط کرد و به کسی آسیب نرسید.