خشونت علیه فقرا در کنیا


پلیس در جریان اعتراضات شش نفر را به ضرب گلوله کشت. حداقل ۲۷ کشته در سه تظاهرات اخیر کشته شده‌اند.

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

پس از اینکه ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا اخیراً قانون دارایی را تصویب کرد که مالیات های جدید را برای مردم اجرایی میکند، اعتراضات و خشونت های منظمی در این کشور شرق آفریقا رخ داده است. بسیاری از کنیایی‌ها در سال گذشته با وعده‌هایی مبنی بر کاهش هزینه‌های زندگی به روتو رای دادند – و در بحبوحه تورم دائمی بالا و بیکاری سرسام‌آور به شدت ناامید شده‌اند. از سوی دیگر، صندوق بین المللی پول (IMF) این هفته از تصویب این قانون ابراز خرسندی کرد: این یک گام “قاطع” در جهت کاهش بار بدهی کنیا است.
به گزارش آژانس آمریکایی آسوشیتدپرس، علیرغم اعتراضات، روتو روز چهارشنبه با کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده دیدار کرد تا واشنگتن را در مورد پتانسیل اقتصادی کنیا متقاعد کند.

در همان روز، به گفته سازمان “واحد پزشکی قانونی مستقل”، شش معترض بر اثر شلیک پلیس جان خود را از دست دادند. در مجموع، امسال در سه اعتراضی که اپوزیسیون به آن فراخوانده است، ۲۷ نفر توسط پلیس کشته شده اند. اتحادیه پزشکان کنیا قبل از اعتراضات روز چهارشنبه اعلام کرده بود که اعضای آن در ماه های اخیر “صدها کنیایی زخمی” را درمان کرده اند و “ده ها نفر” جان باخته اند.
وزارت کشور اعلام کرد که بیش از ۳۰۰ نفر بازداشت شده اند – آنها به اتهامات مختلفی از جمله غارت، تخریب اموال و حمله به پلیس متهم هستند. مقامات در گزارش مرگ و میر کمتر دقیق هستند. به عنوان مثال، جان ویگانجو، کمیسر اداره مستقل نظارت بر پلیس، روز پنجشنبه به پخش محلی NTV شکایت کرد که این سازمان “هیچ گزارشی را دریافت نکرده است و من فکر می کنم مهم است که به این نکته اشاره کنیم.”

رایلا اودینگا، رهبر با با سابقه اپوزیسیون، برای سه روز متوالی خواستار تظاهرات علیه سیاست‌های دولت شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب او آزیمیو شامگاه چهارشنبه از کنیایی‌ها خواست تا «فردا در تعداد بیشتری به خیابان‌ها بیایند». رئیس جمهور روتو، از سوی دیگر، به پلیس دستور داد تا “در برابر جنایتکاران، باندها، آنارشیست ها و هر کسی که می خواهد هرج و مرج ایجاد کند، محکم بایستد.”