تشدید درگیری روسیه و آمریکا در سوریه

درگیری خاورمیانه
نشانه هایی از تشدید درگیری وجود دارد

سوریه: آمریکا اشغالگری را گسترش می دهد. دمشق، مسکو و تهران خواهان اخراج نیروهای آمریکایی هستند
توسط ویبکه دیل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

مقدمه: توطئه سرقت

در تابستان ۲۰۲۰، وزارت خزانه داری ایالات متحده به شرکت آمریکایی Delta Crescent Energy LLC (DCE) مجوز داد تا علیرغم تحریم ها، نفت متعلق به سوریه را از مناطق شمال شرقی سوریه توسعه، مدرن سازی و صادر کند. این شرکت تنها یک سال قبل توسط جیمز کین، سفیر سابق جمهوری خواه، جان دورییر جونیور، مدیر سابق Gulfsands Petroleum، شرکت فعال در استخراج نفت سوریه، و جیمز رییس تأسیس شد. رییس، یک سرباز سابق نخبه، رئیس شرکت امنیتی خصوصی Tiger Swan Security است که در خدمت وزارت امور خارجه ایالات متحده در رقه سوریه فعالیت می کند.

قرارداد، که قرار بود به دلیل اعتراضات مورد انتظار دولت سوریه و روسیه مخفی بماند، با اداره خودمختار شمال و شرق سوریه (AANES) و نیروهای دموکراتیک سوریه (کردهای روژاوا) مذاکره و امضا شد. این شامل حدود ۶۰ درصد از منابع نفتی تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (کردهای روژاوا) بود. آن را شورای دموکراتیک سوریه، نهاد سیاسی (کردهای روژاوا)، امضا کرد. هیچ یک از این گروه های غیردولتی مجاز به انعقاد قراردادهای مربوط به منابع سوریه نیستند. طبق تحقیقات رسانه ای، این توافق همچنین مقرر می کرد که هیچ سودی از تجارت نفت به دولت سوریه نرسد.

آشکار است که دولت ایالات متحده در آن زمان نیز به طور قابل توجهی در پروژه درگیر بوده است، اگرچه وزارت امور خارجه و وزارت دفاع هر دو سعی کردند مشارکت خود را پنهان کنند. Delta Crescent Energy ادعا می کند که در طول یک سال مذاکرات با مقامات دولتی متعدد، از جمله جیمز جیفری، نماینده ویژه سوریه، همکاری کرده و اهداف سیاست خارجی را هماهنگ کرده است. و در تابستان ۲۰۲۰، مایکل پمپئو، وزیر امور خارجه وقت، در پاسخ به سوال سناتور جمهوری خواه لینکلن گرامر آزادانه اذعان کرد که دولت توافق نامه را حمایت می کند: «این معامله کمی طولانی تر از آنچه امیدوار بودیم طول کشید، اما اکنون در حال اجرای آن هستیم.»

تنها در ماه مه ۲۰۲۱، دولت جو بایدن مجوز DCE را لغو کرد. به گفته مدیر دورییر، تا آن زمان قراردادهایی برای فروش نفت سوریه به ارزش دو میلیارد دلار امضا شده بود، اما هنوز اجرایی نشده بودند.

دولت ایالات متحده قصد دارد ۲۵۰۰ سرباز اضافی را به شمال شرقی سوریه و عراق اعزام کند. این روزنامه ترکیه ای ینی سفاک در تاریخ ۱۸ جولای به نقل از اعلامیه واشنگتن گزارش داد. تا کنون، به طور رسمی ۹۰۰ سرباز آمریکایی در سوریه مستقر بودند. با افزایش تعداد سربازان، قرار است ائتلاف نظامی چند قومیتی متحد با ایالات متحده، نیروهای دموکراتیک سوریه (کردهای روژاوا) تقویت شود، که ترکیه سالهاست جنگی وحشیانه علیه آنها انجام میدهد. در ماه های اخیر، همچنین تنش بین مبارزان ن.د.س. (کردهای روژاوا) و سربازان ارتش سوریه افزایش یافته است. مذاکرات بین دو طرف متوقف شده است.

واشنگتن همچنین در حال حاضر پایگاه های نظامی غیرقانونی خود در سوریه را تقویت می کند که حداقل ۱۳ مورد وجود دارد. به گفته شاهدان عینی، سیمان و مواد لجستیکی از «منطقه خودمختار کردستان» در شمال عراق از طریق گذرگاه مرزی غیرقانونی الوالید به منطقه تحت کنترل ن.د.س. (کردهای روژاوا) منتقل شده است. خودروهای زرهی، تانکرهای سوخت و مهمات به استان حسکه منتقل شده است، جایی که طبق گزارش ها، نیروهای آمریکایی گروه های مسلح را برای مبارزه با دولت سوریه آموزش می دهند. علاوه بر این، واشنگتن تجهیزات نظامی مدرن، از جمله سیستم های موشکی «هیمارس» اضافی، را در استان دیرالزور مستقر کرده است. در ژوئن، دولت ایالات متحده یک ناوگان جنگنده شبح از نوع اف-۲۲ «رپتور» را به اردن همسایه سوریه اعزام کرد.

این امر احتمالاً شامل یک رویارویی مستقیم نیز خواهد بود. جنگنده های روسی در حال حاضر به طور فزاینده ای به هواپیماهای بدون سرنشین «Reaper» آمریکایی در آسمان سوریه نزدیک می شوند.
در ۱۶ ژوئیه، یک هواپیمای سوخو-۳۵ روسی به قدری به یک هواپیمای شناسایی ام سی-۱۲ آمریکا نزدیک شد که مقامات آمریکایی گفتند جان چهار خدمه در خطر است. بر اساس یک مقاله درز یافته پنتاگون و مقامات ارشد نظامی ایالات متحده، نیروهای روسیه، سوریه و ایران در حال حاضر برای بیرون راندن نیروهای اشغالگر آمریکایی از این کشور هماهنگ می شوند. فعالیت‌های نظامی ارتش روسیه که بنا به درخواست دولت سوریه و در نتیجه مطابق با قوانین بین‌المللی در این کشور حضور دارند، از ماه مارس افزایش یافته است. یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که عملیات نظامی «برای مقابله با تجاوزات فزاینده روسیه در آسمان سوریه» برنامه ریزی شده است.
نیروهای نظامی ایالات متحده که به طور غیرقانونی در سوریه هستند، عمدتاً در پایگاه بزرگ التنف در جنوب و در شمال شرقی نفت خیز که همچنین به عنوان انبار غلات سوریه شناخته می شود، مستقر هستند. ماموریت رسمی آنها جلوگیری از بازگشت گروه تروریستی داعش است. با این حال، واشنگتن در واقع می خواهد از طریق پیمان با ن.د.س. (کردهای روژاوا) و اداره خودمختار شمال و شرق سوریه (AANES) که توسط دمشق به رسمیت شناخته نشده است، نفوذ ژئوپلیتیکی در منطقه داشته باشد. برای این منظور، دولت ایالات متحده در دوازده سال گذشته همچنین گروه های شبه نظامی تروریستی را حمایت مالی کرده و آموزش داده است، که به گفته دولت سوریه و مسکو، تا به امروز نیز ادامه دارد. حتی در سال ۲۰۱۹، زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، درست قبل از اعلام خروج از سوریه، یک عقب نشینی کرد، وزیر دفاع او مارک اسپر همچنین به صراحت اعلام کرد که این امر به «حفاظت» از منابع نفتی سوریه مربوط می شود – نه فقط در برابر داعش، بلکه از دولت سوریه قانونی و متحدانش، به ویژه روسیه و ایران.
حتی زمانی که در سال ۲۰۱۸ نظامیان روسی، مبارزان طرفدار سوریه و سربازان ارتش سوریه در میدان های نفتی علیه داعش پیشروی کردند، ارتش ایالات متحده با حملات هوایی و توپخانه ای بیش از ۱۰۰ نفر از آنها را کشت. با جلوگیری از دسترسی دمشق به منابع ملی، واشنگتن – مانند تحریم های وحشیانه – قصد دارد دولت تحت ریاست جمهوری بشار اسد را تضعیف کند و از بازسازی کشور جلوگیری کند.
دمشق در سال ۲۰۱۸ با مسکو توافق نامه همکاری انرژی امضا کرد که حقوق انحصاری برای بازسازی بخش نفت و گاز کشور را که توسط ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده به شدت ویران شده است، شامل می شود. دمشق پایان اشغال و حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را مطالبه می کند. گروه های مقاومت سوریه و گروه های مقاومت مورد حمایت ایران با حملات موشکی به پایگاه های نظامی ایالات متحده بر حاکمیت سوریه بر منابع ملی‌اش تاکید میکنند. این حملات در شش ماه گذشته شدت یافته است.