اخبار جنگ اوکراین ۲۳ جولای

رسانه ها: غرب می دانست که کی یف سلاح کافی برای تهاجمی نخواهد داشت

وال استریت ژورنال گزارش می دهد که غرب می دانست که کی یف سلاح کافی برای یک ضد حمله موفق ندارد و امیدوار بود که “شجاعت و نبوغ” اوکراینی ها این کسری را جبران کند، اما این امیدها برآورده نشد.

در اواخر ژوئن، پنتاگون ادعا کرد که در ابتدا از دشواری حمله متقابل اوکراین آگاه بود، اما معتقد بود کی‌یف سلاح‌های لازم را در اختیار دارد. ولادیمیر زلنسکی روز شنبه گفت که مشکلات تامین سلاح های کمیاب برای سربازان اوکراینی حل نشده است. در مقاله روزنامه آمده است:

“مقامات نظامی غربی می دانستند که کی یف آموزش و تسلیحات لازم برای بیرون راندن نیروهای روسی را ندارد. اما آنها امیدوار بودند که شجاعت و نبوغ اوکراینی پیروز شود. اینطور نبود.”

به نوشته این روزنامه، ضد حمله با خطر بن بست مواجه است که بدون دستیابی به پیشرفت قابل توجهی به قیمت جان و تجهیزات اوکراین تمام می شود.

در این مقاله همچنین اشاره شده است که اروپا منابع کافی برای تامین تمام نیازهای کیف را ندارد. به گفته دیپلمات‌های غربی، اگر رهبران اروپایی احساس عدم اشتیاق از سوی ایالات متحده را داشته باشند، بعید است که کمک‌های خود را به اوکراین افزایش دهند.

واشنگتن: ایالات متحده محکم ایستاده است – هیچ موشک میان برد برای اوکراین

نمایندگان اوکراین درخواست خود را برای ATACMS تکرار می کنند. واشنگتن گزارش می دهد که ماه ها “هیچ بحث اساسی” در مورد این موضوع وجود نداشته است. علاوه بر این، موشک های مورد نظر تنها در مقادیر محدود در دسترس هستند.

با وجود ماه ها درخواست مداوم کیف و فشار از قانونگذاران ایالات متحده، رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن کوتاه نیامده. واشنگتن روز شنبه با استناد به پرسنل ناشناس دفاعی و اداری گزارش داد که در امتناع از تجهیز اوکراین به سیستم موشکی تاکتیکی ارتش (ATACMS)
این روزنامه می نویسد که چندین مقام “اشنا با این موضوع” این تصور رو به رشد را که “کشش اهسته و گرانشی” برای تصویب مهمات گسترده تر وجود دارد، رد کرده اند و می گویند هیچ تغییری در سیاست ایالات متحده وجود نداشته است و در ماه های اخیر هیچ بحث جدی در مورد ان وجود نداشته است.

مقامات اوکراینی ماه هاست که در حال برنامه ریزی برای یک ضد حمله بزرگ هستند و پیش از این گفته بودند که این امر منجر به بازپس گیری تمام سرزمین های از دست رفته به روسیه از جمله کریمه خواهد شد. در اوایل ماه ژوئن، این عملیات سرانجام اغاز شد، اما تاکنون نتوانسته است زمین های قابل توجهی را تشکیل دهد، اگرچه طرف اوکراینی تلفات سنگینی در پرسنل و مواد متحمل شده است.

زلنسکی در اوایل ماه جاری گفت که کیف امیدوار بود که ضد حمله خود را خیلی زودتر اغاز کند، اما به دلیل کمبود سلاح های غربی از انجام این کار جلوگیری شده است. او همچنین شکایت کرد که برتری روسیه در سلاح های میان برد، ضد حمله را بسیار دشوارتر کرده است.

اندری یرماک، رئیس دفتر زلنسکی در انجمن امنیتی در اسپن در روز پنجشنبه گفت.”در این مرحله، بسیار روشن و قابل درک است. ما نیاز به تصمیم گیری در ATACMS و ما در انتظار انها هستیم “

موشک های ATACMS قادر به هدف قرار دادن اهداف تا فاصله ۳۰۰ کیلومتر هستند. اعضای دولت بایدن بارها گفته اند که ایالات متحده موشک های میان برد را به اوکراین ارسال نخواهد کرد زیرا اگر از این موشک ها برای حمله به اهداف در روسیه استفاده شود، می تواند درگیری گسترده تری را تحریک کند. با این حال، بریتانیا تعداد نامعلومی از موشک های میان برد سایه طوفان را در اختیار کیف قرار داده است؛ تصمیمی که به نظر می رسد توسط واشنگتن تایید شده است.

ذخایر ATACMS پنتاگون نیز بسیار محدود است. لاکهید مارتین از زمان اغاز تولید در دهه ۱۹۸۰ تنها حدود ۴۰۰۰ دستگاه ATACMS تولید کرده است که حداقل ۹۰۰ دستگاه ان به متحدان فروخته شده و تعداد بیشتری توسط ارتش امریکا در جنگ خلیج فارس دوم در سال ۱۹۹۱ و حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ مورد استفاده قرار گرفته است.

راین متال به اوکراین وعده داده است که مهمات جدید برای تانک های گپارد تامین کند

گروه تسلیحاتی آلمانی راین متال می خواهد در روزهای آینده تحویل مهمات تازه برای تانک ضدهوایی گپارد آلمان را آغاز کند. همانطور که آرمین پاپرگر، رئیس راین متال به بلید توضیح داد، حجم کل سفارش ۳۰۰ هزار گلوله است. قرار است تا پایان سال ۴۰ هزار گلوله به اوکراین تحویل داده شود. پاپرگر در این روزنامه خاطرنشان کرد که این تانک عملکرد ضد هوایی دارد و حملات هوایی را دفع می کند و در نتیجه جان انسان ها را نجات می دهد.

بر اساس اطلاعات بیلد مشکلاتی در تولید مهمات وجود داشت زیرا قدمت گپارد به دهه ۱۹۸۰ برمی‌گردد. گفته می شد که تولید مهمات قدیمی کار نمی کند زیرا ابزارهای قبلی برای آن وجود نداشت. مهندسان سپس مهمات ۳۵ میلی‌متری موجود را برای گپارد تنظیم و تبدیل کردند.

پوتین: تعداد بی سابقه تجهیزات خارجی در ۲۴ ساعت منهدم شد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جریان گفتگو با همتای بلاروس خود، الکساندر لوکاشنکو، گفت: سربازان روسیه طی ۲۴ ساعت یک رکورد تعداد تجهیزات نظامی خارجی را منهدم کرده اند. او توضیح داد:

«شاید هرگز قبلاً این همه مواد خارجی در یک روز نابود نشده باشد.»

این پاسخ رهبر روسیه به لوکاشنکو بود که گفت، به گفته طرف بلاروس، ارتش روسیه در یک نبرد بیش از ۱۵ لئوپارد و بیش از ۲۰ برادلی را منهدم کرده است. پوتین خاطرنشان کرد:

«در این طرف واحدهایی کاملاً مجهز به تجهیزات خارجی عمل می کردند.»

به گفته رئیس جمهور روسیه، نیروهای مسلح اوکراین تاکنون بیش از ۲۶ هزار سرباز را از زمان شروع ضد حمله از دست داده اند. وی همچنین به تلفات قابل توجه مزدوران خارجی در اوکراین اشاره کرد. پوتین در عین حال تاکید کرد که این جنگجویان “به دلیل حماقت” کشته خواهند شد.لوکاشنکو: مبارزان واگنر می خواهند به یک “تور” مسافرتی به غرب بروند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، می‌گوید جنگجویان واگنر “شروع به نآرانی کرده‌اند” زیرا می‌خواهند در غرب “سفری” داشته باشند. وی در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اظهار داشت:
“شاید نباید این را بگویم، اما خواهم گفت. جنگنده های واگنر شروع به نا آرامی کردند. آنها میگویندما می خواهیم به غرب برویم.” پرسیدم چرا می خواهید به غرب بروید؟ “خب، برای انجام یک تور به ورشو، به Rzeszów.”
لوکاشنکو خاطرنشان کرد:
«من آنها را در مرکز بلاروس نگه می دارم، همانطور که توافق شده است. من نمی خواهم آنها را به آنجا منتقل کنم زیرا آنها بد اخلاقی میکنند، آنها حق هم دارند چون میدانند در اطراف مرزهای اتحادیه ما چه میگذرد.»

نیروی هوایی روسیه جنگنده سوخو-25 اوکراینی را سرنگون کرد

وزارت دفاع روسیه از حملات بیشتر به مواضع اوکراین در روز یکشنبه خبر داد. به گفته سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این مقام، در 24 ساعت گذشته در مجموع 104 واحد توپخانه و 132 مکان با فناوری و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین هدف قرار گرفته است. سه مقر فرماندهی سه تیپ متخاصم و یک انبار سوخت خودروهای نظامی نیز منهدم شد.

کوناشنکوف همچنین گفت که نیروی هوایی روسیه یک جنگنده سوخو ۲۵ اوکراینی را سرنگون کرد. پدافند هوایی روسیه در 24 ساعت گذشته یک موشک HIMARS و یک موشک کروز طوفان سایه را رهگیری کرده است. 28 هواپیمای بدون سرنشین نیز منهدم شد.گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه: هفت تانک لئوپارد دیگر منهدم شد

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری خود از تلاش‌های تهاجمی نافرجام نیروهای مسلح اوکراین در دونباس و استان زاپوروژیه خبر داد. در بخش دونتسک جبهه، واحد نیروهای جنوبی با موفقیت 14 حمله دشمن را دفع کرد. کوناشنکوف تعداد تلفات پرسنل اوکراین در این بخش جبهه در 24 ساعت گذشته را 370 پرسنل ارتش اعلام کرد. علاوه بر این، دشمن 6 خودروی زرهی، 24 خودرو، دو قبضه اسلحه ام 777 آمریکایی و یک اسلحه خودکششی گووزدیکا را از دست داد. همچنین سه انبار مهمات دشمن نیز منهدم شد.

مرکز نیروهای روسی در 24 ساعت گذشته 6 حمله تهاجمی دشمن را در جبهه کراسنی لیمان دفع کرد و یک گروه شناسایی و خرابکاری را بی خطر کرد. یک انبار مهمات اوکراینی نیز مورد اصابت قرار گرفت. به گفته کوناشنکوف، بیش از 130 نظامی اوکراینی در این درگیری ها کشته شدند. ده خودروی زرهی، چهار پیکاپ، یک قبضه اسلحه خودکششی آکازیجا، دو هویتزر D-30 و یک اسلحه D-20 از کار افتاده اند.

در بخش جبهه جنوب دونتسک، واحد نیروهای شرقی حمله دشمن را دفع کرد. دو تلاش تهاجمی اوکراین در جبهه زاپوروژیه دفع شد. یک انبار مهمات اوکراینی نیز مورد اصابت قرار گرفت. سخنگوی ارتش روسیه تلفات اخیر پرسنل اوکراین در این دو بخش جبهه را بیش از 160 سرباز اعلام کرد. دشمن همچنین 7 دستگاه تانک لئوپارد، 15 خودروی زرهی شامل 10 دستگاه تانک برادلی، 5 واگن، یک قبضه اسلحه ام 777 آمریکا، یک هویتزر Msta-B و یک اسلحه D-20 را از دست داد.

بیش از 30 نفر از نیروهای ارتش اوکراین در حملات واحد نظامی روسیه غرب کشته شدند. سخنگوی ارتش روسیه گفت: سه خودروی زرهی، سه خودرو و یک اسلحه خودکششی گووزدیکا منهدم شد.

کوناشنکوف تلفات اخیر پرسنل دشمن در جبهه چرسون را تا 60 سرباز اعلام کرد. ارتش اوکراین همچنین دو خودروی زرهی و 9 خودرو را از دست داد. همچنین یک انبار مهمات دشمن نیز منهدم شد.


فرماندار بلگورود از حملات اوکراین به 13 شهرک خبر داد

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود روسیه روز یکشنبه در تلگرام از حملات نیروهای اوکراینی به چندین شهرک در این منطقه خبر داد. بر این اساس، در 22 جولای، در مجموع 13 شهر در شش ولسوالی زیر آتش قرار گرفتند. این سیاستمدار نوشت این حملات هیچ تلفات یا جراحتی در پی نداشت. گلادکو هیچ خسارتی از حملات روز شنبه گزارش نکرده است. در مجموع بیش از 80 وسیله انفجاری به سمت شهرک ها شلیک شد.

مقامات روسیه در منطقه خرسون از حملات اوکراین به زیرساخت های غیرنظامی خبر می دهند

مقامات در بخش تحت کنترل روسیه در منطقه خرسون روز یکشنبه از حملات مداوم ارتش اوکراین به چندین شهرک خبر دادند. بر این اساس در مجموع 27 گلوله توپ در طول شب به سمت نوایا کاخوفکا، کاخوفکا، پشچانوکا و پرولتارکا شلیک شد. در ابتدا گزارشی از تلفات یا خسارات احتمالی دریافت نشد.

سخنگوی مقامات محلی به خبرگزاری تاس گفت: ارتش روسیه در 24 ساعت گذشته مواضع دشمن را در شهرک‌های داچی، سادوویه و مولودیوشنویه در ساحل راست دنیپر منهدم کرده است. دو پناهگاه با پرسنل ارتش اوکراین نیز مورد اصابت قرار گرفت. تلفات پرسنل اوکراین 53 سرباز برآورد شده است. حداقل 35 پرسنل نظامی اوکراین زخمی شدند.شورای ناتو و اوکراین روز چهارشنبه تشکیل جلسه خواهد داد


به درخواست اوکراین، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، نشست شورای جدید ناتو-اوکراین را چهارشنبه آینده تشکیل می دهد. به گفته اوآنا لانژسکو، سخنگوی اتحاد، آخرین تحولات و انتقال غلات از اوکراین از طریق دریای سیاه مورد بحث قرار خواهد گرفت. شامگاه شنبه اعلام شد که این دیدار باید در سطح سفیر برگزار شود.

اندکی قبل از اعلام این خبر، استولتنبرگ با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تماس گرفت. دبیرکل ناتو سپس اعلام کرد:

ما به شدت تلاش مسکو برای استفاده از غذا به عنوان سلاح را محکوم می کنیم.

متحدان تا زمانی که لازم باشد در کنار اوکراین خواهند ایستاد. استولتنبرگ توضیح داد که پس از آخرین نشست سران ائتلاف، این کشور بیش از هر زمان دیگری به ناتو نزدیک شده است.

به نوبه خود، زلنسکی گفت که او و استولتنبرگ در مورد اجرای توافقات به دست آمده در نشست و گام های بعدی برای ادغام اوکراین در ائتلاف دفاعی غربی گفتگو کرده اند. همچنین اقدامات لازم برای رفع محاصره حمل و نقل غلات از طریق دریای سیاه و اطمینان از حمل و نقل در دراز مدت شناسایی شده است.

رئیس جمهور نیکاراگوئه: “آنها می خواستند رئیس جمهور نازی اوکراین را به نشست اتحادیه اروپا و CELAC بیاورند”

نشستی بین کشورهای اتحادیه اروپا و جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (CELAC) این هفته در بروکسل برگزار شد. اعلامیه مشترک در مورد جنگ اوکراین ظاهراً به دلیل مخالفت رئیس جمهور نیکاراگوئه دانیل اورتگا شکست خورد.

خبرگزاری ایتالیایی ANSA می نویسد که پس از “مذاکرات خسته کننده” در واقع سند نهایی در بروکسل به توافق رسید که در آن تنها “نگرانی عمیق” در مورد جنگ “علیه اوکراین” ابراز شده بود، اما نیکاراگوئه در نهایت پیش نویس نهایی پیشنهادی اروپا را رد کرد. اورتگا پس از این اجلاس اظهار داشت:
«آنها می‌خواستند فاشیست‌ها، رئیس‌جمهور نازی اوکراین را به اجلاس سران اتحادیه اروپا و CELAC بیاورند.»


مجروح شدن فیلمبردار دویچه‌وله در حمله در اوکراین

به گزارش رسانه های روسی،پیک فیلمبردار دویچه وله بعد از ظهر شنبه در حمله روسیه در اوکراین زخمی شد. به گزارش شبکه تلویزیونی خارجی آلمان، این حادثه در حین فیلمبرداری در یک منطقه آموزشی ارتش اوکراین در منطقه دونباس رخ داد. روزنامه نگار یوگنی شیلکو مورد اصابت ترکش گلوله خوشه ای روسی قرار گرفت. او در بیمارستان بستری است و وضعیتش پایدار است. گفته می شود که یک سرباز اوکراینی در این حمله کشته شده است.

پیتر لیمبورگ، مدیر دوی‌دبلیو، از اینکه جان شیلکو در خطر نیست، احساس آرامش کرد. لیمبورگ احترام و قدردانی خود را از تلاش های همکارانش ابراز کرد. با وجود تمام تدابیر امنیتی اتخاذ شده و دور از جبهه روسیه، کار خبرنگاران در منطقه جنگی همچنان خطرناک است.
روستیسلاو ژوراولیوف خبرنگار جنگی خبرگزاری روسی ریانووستی روز شنبه در حمله اوکراین کشته شد. کنستانتین میهالچفسکی خبرنگار عکس ریانووستی زخمی شد. این حمله در نزدیکی روستای Pyatikhatki در منطقه زاپروژیا رخ داد. دو خبرنگار روزنامه ایزوستیا نیز زخمی شدند. خبرنگاران خبرگزاری تاس و شبکه تلویزیونی روسیا نیز مورد انتقاد قرار گرفتند.مرکز تعمیر تانک لئوپارد در لهستان افتتاح شد

در لهستان مرکز تعمیر تانک های لئوپارد تحویلی به اوکراین تکمیل و به بهره برداری رسیده است. این خبر را ماریوش بلاشاک، وزیر دفاع لهستان، شامگاه شنبه در توییتر اعلام کرد. به گفته وی، دو تانک لئوپارد از اوکراین در حال حاضر وارد کارخانه بومار در شهر گلیویس شده اند.
این مرکز تعمیر تانک های جنگی اصلی لئوپارد از آلمان و لهستان را تعمیر خواهد کرد که توسط اوکراین در نبرد با روسیه استفاده خواهد شد.

بوریس پیستوریوس وزیر دفاع فدرال و بلاشچاک قبلاً در ماه آوریل بر سر ساخت مرکز تعمیرات سازنده تسلیحات Bumar-Łabędy در گلیویس به توافق رسیده بودند. با این حال، این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات در سفر خود به لهستان در اوایل ژوئیه از پیشرفت کند طرف لهستانی در تکمیل مرکز انتقاد کرد.دونتسک 56 حمله اوکراینی را ظرف 24 ساعت گزارش می دهد
مقامات دونتسک 56 حمله نظامیان اوکراینی را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل 175 پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز و پرتابه با کالیبرهای 155 و 152 میلی متری استفاده کرد. شش شهر مورد حمله قرار گرفتند: گورلووکا، میخائیلوفکا، یاسینواتایا، دونتسک، ماکیفکا و لوگانسکویه.

یک غیرنظامی در دونتسک در این حملات کشته شد. سه تن دیگر از ساکنان دونتسک و ماکیفکا مجروح شدند. 9 خانه در دونتسک آسیب دید. گزارشی از خسارت به اشیاء زیرساختی غیرنظامی گزارش نشده است.

یک روز قبل، مقامات دونتسک 38 حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند. یک غیرنظامی ساکن دونتسک زخمی شد.هشدار هوایی در اوکراین – گزارش ها از حملات در اودسا

یکشنبه شب، مقامات اوکراین دو بار در چندین منطقه این کشور هشدار هوایی صادر کردند. این بار آژیرها در استان‌های اودسا، کیرووگراد، نیکولایف و دنپروپتروفسک و همچنین در بخش‌های تحت کنترل کیف در استان‌های Zaporozhye و Kherson به صدا در آمدند. در ساعات اولیه بامداد نیز در مناطق پولتاوا، خارکف، چرنیگوف و سومی هشدار هوایی اعلام شد.

رسانه های محلی از چند انفجار در شهر بندری اودسا در دریای سیاه خبر دادند. صحبت از حداقل هفت اثر بود. مقامات محلی از کشته شدن حداقل یک غیرنظامی خبر دادند. بیش از ده تن از ساکنان، از جمله کودکان، زخمی شدند. ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی منتشر شد تا پیامدهای حمله شبانه را نشان دهد. کلیسای جامع تبدیل نیز آسیب دید.