روسیه: لهستان در نظر دارد نیروهای خود را در غرب اوکراین مستقر کند.

سرویس اطلاعات خارجی روسیه: لهستان در نظر دارد نیروهای خود را در غرب اوکراین مستقر کند.


به گفته سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعاتی روسیه، رهبری لهستان در حال بررسی امکان به دست گرفتن کنترل سرزمین های غربی اوکراین با هدف استقرار ارتش خود در آنجا است.

سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، دولت ورشو را به برنامه هایی برای کنترل مناطق غربی اوکراین متهم کرده است. او این موضوع را در دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با اعضای دائم شورای امنیت اعلام کرد. ناریشکین اعلام کرد اطلاعات آنها این گزارشات را تایید میکند. بر اساس این گزارش، ورشو به تدریج به این نتیجه می رسد که کمک غرب امکان دستیابی به اهداف اعلام شده توسط کیف در جنگ اوکراین را ممکن نخواهد کرد. علاوه بر این، در لهستان به طور فزاینده ای این جمع بندی جا افتاده است که “مسئله شکست اوکراین تنها مسئله زمان است.” در این مورد خبرگزاری تاس گفت:
«در این راستا، رهبری لهستان امادگی خود را برای به دست گرفتن کنترل سرزمین های غربی اوکراین، سرزمین های غربی که قصد دارد نیروهای خود را در انجا مستقر کند، تقویت می کند.»

چنین گامی یکی از گزینه ها در نظر گرفته می شود، ناریشکین گفت، این گزینه باید به عنوان تحقق تعهدات در چارچوب ابتکار امنیتی لهستان،لیتوانی-اوکراین، به اصطلاح مثلث لوبلین، رسمی شود. همچنین برنامه هایی برای افزایش قابل توجه تعداد تیپ های نظامی که تحت نظارت مثلث لوبلین فعالیت می کنند وجود دارد. رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه همچنین تاکید کرد:

«به نظر می رسد که این برنامه های نسبتا خطرناک رهبری لهستان باید از نزدیک تحت نظارت قرار گیرد.»

سال گذشته، سرویس اطلاعات خارجی روسیه پیش بینی کرده بود که دولت لهستان در حال تشدید آماده سازی برای الحاق سرزمین های غربی اوکراین است. این مناطق شامل مناطق لووف، ایوانو-فرانکوفسک و بخش قابل توجهی از منطقه ترنوپول است. سرویس اطلاعات خارجی روسیه اطلاعاتی دارد که رئیس جمهور لهستان دودا به مقامات ذیصلاح دستور داده است تا توجیه رسمی برای ادعاهای لهستان در مورد سرزمین های غرب اوکراین را در اسرع وقت تهیه کنند. این ادعاها باید به عنوان یک “ابتکار پایین به بالا” ارائه شود.
سرگئی ناریشکین گفت،‌نقطه شروع چنین تحقیقات آرشیو قتل عام در «ولهینا» در سال ۱۹۴۳ است که در ان ملی گرایان اوکراین ده ها هزار غیرنظامی لهستانی را کشتند. برای این منظور، دولت لهستان قصد دارد همه پرسی در مورد پیوستن احتمالی به لهستان در سرزمین های مربوطه اوکراین برگزار کند.
به عنوان یک نوع “طرح آزمایشی”، سرویس های اطلاعاتی لهستان اطلاعات مربوط به آماده سازی ادعایی رفراندوم در منطقه لووف را به رسانه های اوکراین ارسال کرده اند. سپس منظر واکنش بازیگران برجسته منطقه ای و شهروندان عادی مانده اند تا آنها را مشاهده، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کنند.