۴۴ سال آزادی

پایان دیکتاتوری
۴۴ سال آزادی
نیکاراگوئه: جشن پیروزی انقلاب ساندینیست ها با هزاران شرکت کننده و مهمانان دولتی متعدد.

نوشته توربن آستن، ماناگوا
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهده‌ها هزار نفر روز چهارشنبه در نیکاراگوئه سالگرد پیروزی انقلاب ساندنیستی از ۱۹ ژوئیه ۱۹۷۹ را جشن گرفتند.

۴۴ سال پیش، نیروهای انقلابی جبهه ملی انقلاب ساندنیست (FSLN) به پایتخت ماناگوآ یورش بردند و پایان دیکتاتوری چند دهه‌ای خانواده سوموزا را اعلام کردند. دیکتاتور آناستازیو سوموزا دو روز قبل از کشور گریخته بود.

همانطور که خورخه کاپلان از مرکز مطالعات بین‌المللی منطقه‌ای به یونگه ولت گفت، جشن‌ها در نیکاراگوئه هر سال هم در استان‌ها و هم در پایتخت برگزار می‌شود و برنامه همیشه هفته‌ها قبل از ۱۹ ژوئیه آغاز می‌شود. در سال‌های گذشته، حدود ۴۰۰ هزار نفر در سراسر کشور در آن شرکت کرده‌اند. مراسم اصلی چهارشنبه شب در میدان Dignidad برگزار شد. علاوه بر مهمانان رسمی، نمایندگان جنبش‌های همبستگی، اتحادیه‌ها و احزاب چپ از کشورهای مختلف نیز حضور داشتند. همچنین هزاران نماینده جنبش جوانان ساندنیست، عمدتاً دانش‌آموزان و دانشجویان از ماناگوآ، حضور داشتند.
برای Mauricio، فعال جنبش جوانان ساندنیست از پایتخت، «۱۹ ژوئیه یک روز یادبود تاریخی، یک روز مبارزه و پیروزی انقلاب مردمی ساندنیستی – ۴۴ سال آزادی و استقلال است.» او در مصاحبه با یونگه ولت گفت. امروز در نیکاراگوئه «در صلح» زندگی می‌کنیم، با «جوانان متعهد به مبارزه، هر روز برای زندگی بهتر».

برنامه در میدان Dignidad با کنسرتی از آهنگ‌های انقلابی از آمریکای لاتین آغاز شد.

در یک سخنرانی کوتاه، معاون رئیس جمهور و همسر رئیس جمهور دانیل اورتگا، روساریو موریو، قول داد که برنامه‌های اجتماعی را در حوزه مسکن و ساخت جاده‌ها، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش ادامه دهد. دولت «مسیحی» است، بنابراین می‌توان به حق گفت: «عیسی مسیح اینجا زندگی می‌کند (…) با عشق و از عشق. ما به صورت مسیحی، سوسیالیستی و صمیمی کار می‌کنیم و به مردم بزرگ خود خدمت می‌کنیم. موریو همچنین مهمانان خارجی را معرفی کرد. علاوه بر نمایندگان کشورهای مختلف آفریقایی و آمریکای لاتین، هیئت‌های رسمی از نهاد ریاست جمهوری فلسطین و همچنین از روسیه، بلاروس و جمهوری خلق دموکراتیک کره نیز حضور داشتند. این رویداد علیرغم مهمانان بین‌المللی تقریباً به طور کامل از اقدامات امنیتی پرهزینه صرف نظر کرد و تماشاگران با فاصله کم چند متری از مهمانان رسمی نشستند.

در نهایت، رئیس جمهور دانیل اورتگا به سخنرانی ای به مدت حدود دو ساعت پرداخت.

او به تفصیل در مورد تاریخ نیکاراگوئه صحبت کرد. اولین پیروزی علیه «امپریالیسم اسپانیایی» توسط مردم بومی در قلمرو نیکاراگوئه به دست آمد. رؤسای جمهور بعدی همگی در خدمت ایالات متحده بودند. در نهایت، جبهه ملی انقلاب ساندنیست از روح ژنرال آگوستو ساندینو (۱۸۹۵-۱۹۳۴) که برای استقلال کشور جنگید، به وجود آمد. رئیس جمهور گفت که اروپا به «منافع ایالات متحده را در داخل ناتو» خدمت می‌کند، «تحریم‌هایی علیه نیکاراگوئه» وضع می‌کند و در عین حال «هزاران مهاجر را در مرزهای خود به قتل می‌رساند». این جنایت‌ها «علیه انسان‌ها» باید توسط «دادگاه بین‌المللی معروف اروپا» محکوم شوند، رئیس جمهور خواستار آن شد. به جای «میلیون‌ها دلار» که برای «جنگ در اوکراین» سرمایه‌گذاری میشود، این پول می‌تواند «برای مبارزه با فقر و حفاظت از محیط زیست در سراسر جهان» استفاده شود. در پایان، اورتگا به جنبش بین‌المللی همبستگی با نیکاراگوئه پرداخت و یاد «۸۰ برادر» از کشورهای مختلف که در دهه ۱۹۸۰ توسط کنتراها کشته شدند، را بزرگ داشت .

امکان انتقاد وجود دارد.


روزنامه اپوزیسیون لا پرنسا نوشت که “جبهه ملی انقلاب ساندنیست جشن ها را با سر و صدای زیاد و تعداد کمی از جمعیت آغاز کرد” و روز چهارشنبه عکس هایی از افسران پلیس با یونیفورم پرچم های جبهه ملی انقلابی ساندنیستی را در راهپیمایی سالگرد منتشر کرد و ادامه داد تبریک هایی”نیکلاس مادورو و دیگر رژیم هایی که حقوق بشر را نقض می کنند” دریافت شد. نیکاراگوئه اینوستیگا گفت که حمایت از جبهه ملی انقلابی ساندنیستی پس از یک نظرسنجی در ماه جولای از ۱۶ درصد به ۱۳ درصد کاهش یافته است. بنابراین می‌توان به خوبی مشاهده کرد که مطبوعات در نیکاراگوئه کاملاً آزاد هستند.