خوشبینی انصارالله درباره مذاکرات صلحانصارالله یمن نسبت به مذاکرات صلح با میانجیگری عمان با عربستان سعودی خوشبین است

جنبش مقاومت یمن از ریاض خواست تا از زیر “سایه آمریکا” خارج شود و اجرای معاهدات صلح را ادامه دهد.

علی القحوم، عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت انصارالله یمن، در یک مصاحبه اختصاصی به روزنامه لبنانی الاخبار گفت که صنعا نسبت به نتیجه مذاکرات صلح با میانجیگری عمان با عربستان سعودی خوشبین است.

ما هنوز نسبت به موفقیت میانجیگری عمان و تفاهم با عربستان سعودی خوشبین هستیم. ما به ریاض توصیه می کنیم که اجرای گام های صلح را ادامه دهد، از زیر سایه ایالات متحده و غرب خارج شود و محدودیت هایی را که مانع صلح در یمن می شود، بشکند، زیرا این نشان دهنده منافع متقابل برای دو کشور با توجه به تغییرات و واقعیت جدید یمن است.

وی افزود: به جای تجاوز و جنگ، موثرترین راه برای دستیابی به صلح پایدار، در نظر گرفتن روابط و منافع همسایه و بهبود روابط برابر بین دو کشور است.

با این حال، قهوم در مورد پیامدهای شدید اگر ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به تجاوز خود در یمن ادامه دهد، هشدار داد و گفت: معادله نظامی در یمن پس از هشت سال جنگ به طور چشمگیری تغییر کرده است.

وی همچنین تاکید کرد که پایان دادن به “مداخله خارجی و سلطه استعماری” علاوه بر خروج کامل نیروهای خارجی، به علاوه بازسازی و غرامت به قربانیان، خواسته های همه یمنی ها است.

«آزادی زندانیان و بازداشت شدگان و پرداخت حقوق از جمله اقداماتی است که برای حرکت دادن چرخ صلح قابل دور زدن نیست. اجرای آنها نشان دهنده نیت صادقانه برای متوقف کردن تجاوز و محاصره یمن توسط آمریکا، عربستان سعودی و امارات است.»

قهوم در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بندر الحدیده و فرودگاه بین المللی صنعا که تحت کنترل انصارالله است، گفت که این دو مکان حیاتی با وجود کاهش محدودیت های نیروهای مهاجم همچنان تحت محاصره هستند.

قهوم گفت: “ورود جزئی برخی از کشتی ها به بندر حدیده و تعداد کمی از پروازها به فرودگاه صنعا و از فرودگاه صنعا، نیازهای مردم یمن را براورده نمی کند.” اینها حقوق مردم یمن است… همه مردم یمن از آنها سود می برند و آنها از جمله اصول اولیه ای هستند که آتش بس، کاهش تنش و پرونده های بشردوستانه بر اساس آن ساخته شده است.

این مقام یمنی همچنین در مورد محاصره شهر جنوبی تعز که از زمان آغاز جنگ ادامه دارد، پرسیده شد. کشورهای تجاوز کننده از ابتدا برای گسترش عناصر القاعده و داعش [در تعز] کار می کردند. برای تبدیل تعز به یک بمب ساعتی که برای خدمت به پروژه های استعماری [متجاوزان مورد حمایت غرب] منفجر می شود.»

او همچنین ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و حامیان آن در ناتو را به تلاشهای سیستماتیک و گمراه کننده برای تحریف وقایع تعز برای منحرف کردن توجه مردم یمن از جنایات و نقض اشغال متهم کرد.

در مورد شهر تعز، واقعیت با آنچه ابزارها و رسانه های تجاوز میگویند متفاوت است. شهر تعز بزرگ است و دارای جاده های باز است که شهروندان می توانند به راحتی از آن عبور کنند. جاده های بسته شده به این دلیل قطع شده اند که در مناطق تماس پیشرفته قرار دارند که در آن درگیری های نظامی با طرف های متخاصم صورت گرفته است و آنها جبهه های نظامی محسوب می شوند.

این مقام انصارالله تاکید کرد: “تلاش های ما برای پایان دادن به رنج مردم تعز که ناشی از بسته شدن جاده های بین جنوب و شمال شهر است، متوقف نشده است.”

در چند ماه گذشته، عمان میانجی مذاکرات صلح بین صنعا و ریاض برای پایان دادن به جنگ وحشیانه ای است که فقیرترین کشور جهان عرب را ویران کرده است.

ماه گذشته مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن، واشنگتن را به خرابکاری در مذاکرات صلح متهم کرد. وی همچنین به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در مورد ادامه جنگ و محاصره هشدار داد و گفت: محرومیت ملت یمن از دارایی هایشان نمی تواند بدون پاسخ و بدون پاسخگویی ادامه یابد.