آمریکا دست از سر عمران خان بر نمی‌دارد.

پاکستان اتهامات جدیدی را علیه عمران خان به دلیل افشای اسرار دولتی مطرح کرد

نخست وزیر سابق پاکستان آمریکا را به توطئه برای سرنگونی خود متهم کرد. با انجام این کار، او یک سند مخفی را به عنوان مدرک منتشر کرد. این سند ظاهرا مکاتبات دیپلماتیک بین سفیر وقت پاکستان در امریکا و وزارت خارجه پاکستان در اسلام آباد است.

وزیر کشور پاکستان روز چهارشنبه عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان را به انتشار یک «سند محرمانه» در سال گذشته متهم کرد که ادعا می کرد او به دلیل توطئه با واشنگتن از قدرت برکنار شده است.

رعنا ناسالله وزیر داخله در اسلام آباد گفت که دولت قصد دارد شکایت کیفری علیه عمران خان برای این اقدام ارائه دهد. سوء استفاده از یک سند رسمی و محرمانه توسط نخست وزیر سابق به روابط خارجی پاکستان آسیب رسانده است.

عمران خان توانست توده های مردم را بسیج کند که پس از آنکه پارلمان در سال ۲۰۲۲ به او رای عدم اعتماد داد و دولت او را سرنگون کرد، به خیابان ها بیایند. خان این را به عنوان یک توطئه با یک متهم شناخته شده می بیند. او دولت امریکا را به خاطر سقوطش سرزنش کرد.

اعظم خان، منشی سابق عمران خان، می گوید که سند محرمانه ای که خان به ان اشاره می کرد، ظاهرا یک مکاتبات دیپلماتیک بین اسد مجید خان، سفیر پاکستان در ایالات متحده در آن زمان و وزارت امور خارجه در اسلام آباد بود. ارتش پاکستان و دولتهای واشنگتن دی سی و شریف هرگونه توطئه علیه خان را رد کردهاند. خان در مصاحبه اخیر با روزنامه زوددویچه تسایتونگ گفت:

«در ۹ آوریل ۲۰۲۲، دولت من برکنار شد، یک ماه قبل از آن، پیامی از سفیرم در واشنگتن پس از دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا دریافت کردم. در این بیانیه امده است که وزیر امور خارجه گفته است که اگر عمران خان با رای عدم اعتماد برکنار نشود، عواقبی برای پاکستان خواهد داشت. این پیام قطعا برای من نبود، بلکه برای فرمانده ارتش بود. در عرض چند هفته، شرکای ائتلاف و پشتیبانان خداحافظی کردند. اما این فرمانده ارتش بود که این کودتا را رهبری کرد.»

بیش از ۱۵۰ پرونده قضایی علیه عمران خان ساخته شده است، از جمله چندین پرونده به اتهام فساد، تروریسم و تحریک به خشونت مربوط به اعتراضات مرگبار ماه مه که در آن حامیان او به اموال دولتی و نظامی در سراسر کشور حمله کردند.

شخص عمران خان تاکنون دست نخورده باقی مانده است، اگرچه ده ها پرونده فساد علیه او در جریان است. در عوض، دستگاه امنیتی حزب PTI عمران خان را زیر حملات خود گرفته است. در روزهای پس از شورش در اوایل ماه مه، که در طی ان اوباش خانه فرمانده ارتش لاهور را به آتش کشیدند، ده ها تن از اعضای PTI به اتهام “تحریک به شورش” دستگیر شدند.

عمران خان بارها اتهامات علیه خود از جمله اتهامات تروریستی را توطئه ای با انگیزه سیاسی از سوی جانشین خود، شهباز شریف، نخست وزیر فعلی، خوانده و گفته است که برکناری او غیرقانونی و نتیجه توطئه غرب بوده است.