آمریکا «برای مقابله با ایران» نیروهای بیشتری در خلیج فارس مستقر کرد

آمریکا «برای مقابله با ایران» نیروهای بیشتری در خلیج فارس مستقر کرد

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا دیروز استقرار گروه هوابرد «یو اس اس باتان» و اعزام یگان ۲۶ تفنگداران دریایی را به منطقۀ خلیج فارس تأئید کرد.

این گروه اعزامی متشکل از سه کشتی، از جمله کشتی فرود «باتان» است. یک واحد اعزامی معمولاً از ۲۵۰۰ تفنگدار دریایی تشکیل می‌شود. در بیانیۀ فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمده است که این آرایش نظامی «انعطاف‌پذیری و حتی توانایی دریایی بیشتری را در منطقه فراهم می‌کند».

نام کشتی‌ها مشخص نشده است. اما مقامات آمریکایی واحدهای درگیر در این صف‌آرایی را به شرط ناشناس ماندن ذکر کردند: این گروه علاوه بر «باتان»، شامل اسکله حمل و نقل آبی خاکی کلاس سن آنتونیو و کشتی فرود اسکله کلاس هارپرز فری (USS Mesa Verde و USS Carter Hall) می‌باشد.

این گروه در اوایل ماه جاری (ژوئن) نورفولک، ویرجینیا را ترک کردند.

این صف‌آرایی در پی تصمیمات اتخاذی در هفته‌های اخیر دایر بر اعزام ناوشکن یو اس اس توماس هادنر، جنگنده های اف-۳۵ و اف-۱۶ به منطقه صورت می‌گیرد. علاوه بر این، در واکنش به فعالیت ایران، هواپیماهای تهاجمی آ-۱۰ نیز به آنجا منتقل می‌شوند.

ایران در اوایل ماه جاری با گشودن آتش بر روی یکی از آن‌ها، دو نفتکش را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد.

هدف از این جت‌های جنگنده، پوشش هوایی برای حمل‌ونقل کالاهای تجاری و نمایش‌های نظامی در منطقه به عنوان عامل بازدارندۀ ایران است.

ژنرال اریک کوریلا، رئیس فرماندهی مرکزی گفت: «نیروی اضافی، موجب توانایی منحصر به فرد می‌شود؛ همراه با کشورهای شریک ما در منطقه، جریان آزاد تجارت بین‌المللی را تضمین، نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را حفظ و از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کنندۀ ایران در منطقه جلوگیری می‌کند».

نکته: از هر چه بگذریم، تعجب‌ خود از این را نمی‌توانیم پنهان کنیم که ژنرال آمریکایی از «نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین» صحبت می‌کند. زیرا، ادعای او بیش از یک حرافی حیرت‌انگیز و مضحک نیست!

از: افتر شوک

۳۰ تیر ۱۴۰۲