پریگوژین: واگنر می‌خواهد ارتش دوم جهان را در بلاروس بسازدویدیویی در اینترنت منتشر شده است که یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر، و مبارزانش را در بلاروس نشان می‌دهد. پریگوژین می‌گوید که مردانش با افتخار جنگیدند و “کارهای زیادی برای روسیه انجام دادند.” او بازگشت به جبهه را رد نکرد.

ویدیویی که پریگوژین را در غروب خورشید نشان می‌دهد، روز چهارشنبه در اینترنت منتشر شد. احتمالاً در بلاروس فیلمبرداری شده است. در این فیلم ضبط شده، پریگوژین با جنگجویان خود صحبت می‌کند و به محض ورود به خاک بلاروس به آنها خوشامد می‌گوید.

به گفته او، آنها با افتخار در اوکراین جنگیدند و “کارهای زیادی برای روسیه انجام دادند.” علاوه بر این، پریگوژین بار دیگر از اقدامات ارتش روسیه انتقاد کرد. “آنچه در حال حاضر در جبهه اتفاق می‌افتد باعث شرمساری است که ما مجبور نیستیم در آن شرکت کنیم.” به همین دلیل آنها تصمیم گرفتند “برای مدتی در بلاروس بمانند.”

“سپس به آفریقا می‌رویم یا احتمالاً به جبهه باز می‌گردیم. شاید به محض اینکه مطمئن شویم مجبور نخواهیم شد خودمان را افشا کنیم، به عملیات نظامی ویژه بازگردیم.” در عین حال، او وعده داد که نیروهای مسلح بلاروس را به “ارتش دوم جهان” تبدیل کند و در صورت درگیری های مسلحانه در کنار رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکو بایستد.

گفته می‌شود یکی دیگر از سخنرانان این ویدئو دیمیتری اوتکین، فرمانده واگنر است. او گفت: “من از همه شما برای کارهایی که انجام داده‌اید بسیار سپاسگزارم، به لطف این کار نام واگنر در سراسر جهان گسترش یافته است. این پایان نیست، این تنها آغاز بزرگترین کار در جهان است که به زودی انجام خواهد شد. به جهنم خوش آمدید.”

اگر این فیلم واقعی باشد، اولین حضور عمومی پریگوژین از اواخر ماه ژوئن را نشان خواهد داد. در ۲۳ و ۲۴ ژوئن، پیمانکار نظامی خصوصی واگنر که تحت فرماندهی پریگوژین مسلح بود، به روستوف-نا-دون راهپیمایی کرد و خواستار استعفای رهبری ارتش روسیه شد. مقامات روسیه این اقدامات را شورش دانستند. پس از مذاکرات با مشارکت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، قیام حل شد. به گفته کرملین، هیچ کس برای شرکت در شورش مجازات نخواهد شد، نیروهای واگنر به بلاروس منتقل خواهند شد.

وزارت دفاع بلاروس پیش از این گفته بود که جنگجویان واگنر که وارد این کشور شده اند برای آموزش سربازان بلاروسی آنجا هستند. کشورهای عضو ناتو در این باره ابراز نگرانی کرده اند. لهستان اقدامات بیشتری را برای حفاظت از مرزهای خود اعلام کرده است. ارتش اوکراین اعلام کرده است که تاکنون هیچ تهدید دیگری را مشاهده نکرده است.

.