هشدار چین به ناتو در مورد بی ثبات کردن آسیا و اقیانوس آرامگلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

به گفته تحلیلگران چینی، بیانیه نشست ناتو که روز سه‌شنبه منتشر شد، بیشتر از بیانیه‌های نشست قبلی، چین را مورد اشاره قرار می‌دهد و روابط چین و روسیه را متهم می‌کند که نظم به اصطلاح مبتنی بر قوانین را به چالش می‌کشد. نشان دهنده سطح بالاتری از خصومت نسبت به چین است.

آنها از پیام این بیانیه انتقاد کردند و هشدار دادند که چین باید برای افزایش حضور ناتو در آسیا آماده باشد. علاوه بر این، اختلافات داخلی در ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده با ادامه گسترش نابخردانه خود در سایر نقاط جهان افزایش می یابد، در حالی که بر مشکلات امنیتی موجود در اروپا افزوده میشود.

هیئت چین در اتحادیه اروپا روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که چین به شدت با “گسترش شرقی” ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه مخالف است و پس از بیانیه مشترک رهبران اعضای ناتو پس از آن اجلاس سران و در آن چین به عنوان یک “چالش سیستمی” توصیف شد.

در بیانیه امسال ناتو آمده است که “جاه طلبی های اعلام شده و سیاست های قهری چین منافع، امنیت و ارزش های ما را به چالش می کشد” اما همچنین “ما برای تعامل سازنده با جمهوری خلق چین باز هستیم”.

کوی هونگجیان، مدیر گروه مطالعات اروپایی در موسسه مطالعات بین المللی چین، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت که در مقایسه با اجلاس مادرید در سال ۲۰۲۲، که تنها در یک جمله از اعلامیه خود به چین اشاره شده بود، بیانیه ویلنیوس بسیار بیشتر و گسترده تر به چین اشاره میکند. این تصویری از چین را ارائه می دهد که به طور جامع ناتو را در زمینه های سیاست، امنیت، علم و فناوری و همچنین تجارت و اقتصاد تهدید می کند.
جمهوری خلق چین به شدت ادعاهای ناتو را رد می کند و می گوید که
این بیانیه پر از لفاظی های تکراری است که ذهنیت جنگ سرد و تعصب ایدئولوژیک را بازتاب می دهد. این بیانیه ای که توسط ناتو صادر شده است، حقایق اساسی را نادیده می گیرد و عمدا موضع و سیاست های چین را تحریف می کند و تصویر چین را لکه دار می کند.
به عنوان محصول جنگ سرد، ناتو سابقه بدی در تاریخ دارد. در پس زمینه چشم انداز رو به وخامت امنیت بین المللی، ناتو به جای تامل در مسئولیت های خود، به عنوان یک بلوک نظامی منطقه ای، اتهامات بی اساس، دخالت در امور فراتر از مرزهای خود و ایجاد رویارویی را مطرح کرده است. این به طور کامل ریاکاری ناتو و جاه طلبی ان در جستجوی گسترش و هژمونی را نشان می دهد.

بیانیه ماموریت چین

به شدت هشدار می دهد که چین قاطعانه از حاکمیت، امنیت و منافع توسعه خود محافظت خواهد کرد و قاطعانه با حرکت ناتو به سمت شرق در منطقه آسیا و اقیانوس آرام مخالفت خواهد کرد و هر اقدامی که حقوق و منافع مشروع چین را به خطر بیندازد، با پاسخ قاطعانه مواجه خواهد شد.

در واکنش به بیانیه اجلاس ناتو که روابط چین و روسیه را به تضعیف “نظم بین المللی مبتنی بر قوانین” متهم میکند، وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه گفت که روابط چین و روسیه بر اساس اصول عدم تعهد، عدم رویارویی و عدم هدف قرار دادن کشورهای ثالث بنا شده است.

وانگ وانبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “ما از ناتو می خواهیم اتهامات بی اساس و اظهارات تحریک آمیز علیه چین را متوقف کند.”رویکرد اشتباه جستجوی امنیت مطلق را کنار بگذارید، از به هم ریختن اروپا دست بردارید و تلاش برای بی ثبات کردن آسیا و اقیانوس آرام و بقیه جهان را متوقف کنید.»

لی هایدونگ، استاد دانشگاه امور خارجه چین، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت که روابط ناتو با چین با وضعیت روابط چین و امریکا تعیین خواهد شد زیرا این ائتلاف توسط واشنگتن رهبری و عمیقا کنترل می شود. در آینده، چین باید برای افزایش حضور ناتو در آسیا آماده شود و برای تهدیدات بالقوه ای که این ائتلاف به رهبری آمریکا علیه منافع ملی و حاکمیت چین ایجاد میکند، آماده باشد.

با این حال، تلاش ایالات متحده برای وادار کردن متحدان اروپایی خود به تقسیم بار مقابله با چین در آسیا و اقیانوس آرام، با مخالفت شدید قدرت های بزرگ اتحادیه اروپا مانند فرانسه روبرو شده است. به همین دلیل ناتو مجبور شد طرح ایجاد یک دفتر ارتباطی در ژاپن را از بیانیه مشترک حذف کرد.
یک منبع به روزنامه ژاپنی نیکی آسیا گفت که عبارتی که می گوید ناتو به مذاکرات با دولت ژاپن درباره افتتاح دفتر ارتباطی در توکیو ادامه خواهد داد، از چندین دور مذاکرات جان سالم به در برد اما در آخرین دور مذاکرات کنار گذاشته شد.

به گفته تحلیلگران چینی، هرچه واشنگتن متحدان خود را برای گسترش به آسیا و اقیانوس آرام تحت فشار قرار دهد، اختلافات بیشتری در این ائتلاف ظاهر خواهد شد.
کشورهای اروپایی مانند فرانسه ترجیح می دهند استراتژی های خود را در مورد آسیا و اقیانوس آرام دنبال کنند تا کورکورانه از دستورالعمل های ایالات متحده پیروی کنند و حضور نظامی ناتو در آسیا و اقیانوس آرام را به عنوان تجاوز به استراتژی های خود و به خطر انداختن خودمختاری استراتژیک اروپا می بینند، زیرا آنها مجبور خواهند شد از ایالات متحده در منطقه پیروی کنند.

علاوه بر این، اگر ناتو دفتری در ژاپن ایجاد کند، به عنوان نشانه ملموسی از گسترش آن به سمت شرق دیده خواهد شد. به گفته کارشناسان، چنین اقدامی قطعا چین را تحریک خواهد کرد و کشورهای اروپایی نمیخواهند درگیر مشکلات جدیدی در آسیا شوند که هیچ ارتباطی با امنیت اروپا ندارد، در حالی که آشفتگی عظیم در اروپا همچنان حل نشده است.

کلمه بسیار حساس “تایوان” در بیانیه ناتو ذکر نشده است. یک دلیل کلیدی که چرا برخی از متحدان آمریکا در آسیا، به ویژه ژاپن، از سوی چین احساس “تهدید” میکنند این است که آنها از ایالات متحده برای مداخله در منافع اصلی چین و امور داخلی – مسئله تایوان – پیروی می کنند. بسیاری از اعضای اروپایی ناتو مانند فرانسه بر این باورند که پیروی از ایالات متحده و ژاپن بسیار غیرعاقلانه خواهد بود زیرا این امر آنها را در معرض خطر غیر ضروری قرار می دهد، در حالی که این اعضای اتحادیه اروپا نیز بسیار سخت تلاش می کنند تا روابط پایدار و برد-برد با چین داشته باشند.
فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن و یون سوک یول رئیس جمهور کره جنوبی امسال در نشست ناتو شرکت کردند.
بر اساس گزارش های رسانه ای، همکاری ژاپن و ناتو فراتر از زمینه های امنیتی سنتی خواهد بود و به فناوری های سایبری، در حال ظهور و مخرب و ارتباطات استراتژیک گسترش می یابد، کیشیدا روز چهارشنبه در نشست در مورد توافق اخیر ژاپن با ناتو، به نام برنامه مشارکت فردی (ITPP) اشاره داشت.

یون همچنین گفت که کره جنوبی به اشتراک گذاری اطلاعات نظامی با ناتو را افزایش خواهد داد و در یک صندوق اعتماد ناتو برای کمک به اوکراین شرکت خواهد کرد.

ناامیدی اوکراین

اگر چه کلمات “جمهوری خلق چین (PRC)” 15 بار در این بیانیه ذکر شده است، بحران اوکراین معامله اصلی واقعی اجلاس است، زیرا این در مورد این است که تا چه حد اعضای ناتو باید حمایت اقتصادی و نظامی خود را از این بحران ژئوپلیتیکی بی پایان و گسترده ادامه دهند.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز سه شنبه نشست رهبران ناتو را با حمله به بیانیه مشترک آنها در مورد عضویت آینده کشورش تکان داد و فقدان یک جدول زمانی مشخص را “بی سابقه و پوچ” خواند.

اما روز چهارشنبه، کشورهای گروه هفت بر سر یک چارچوب مشترک برای ارائه تعهدات امنیتی بلند مدت به اوکراین توافق کردند، تعهد نمادینی که زلنسکی گفت به کشورش در سفر به عضویت در ناتو کمک خواهد کرد.

اما وعده های حفظ حمایت مالی و نظامی موجود از کی یف از هدف اعلام شده زلنسکی برای به دست آوردن دعوت برای پیوستن به اتحاد نظامی به رهبری ایالات متحده کمتر است و در این مرحله بیشتر حرکات سیاسی است تا اقدامات مشخص.

کوی هنگ، دستیار پژوهشگر مرکز مطالعات روسیه در دانشگاه عادی شرق چین، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت: “بسیار روشن است که ناتو درهای اوکراین را برای پیوستن به این ائتلاف برای آینده نزدیک بسته است” و این یک بار دیگر ثابت می کند که ناتو فقط می خواهد از اوکراین برای مقابله با روسیه استفاده کند. اما نمی خواهد قوانین را کنار بگذارد تا به اوکراین حفاظت واقعی ارائه دهد، بنابراین کیف باید در نظر بگیرد که چگونه صلح پایدار را تحقق بخشد و به درگیری وحشتناک با روسیه به روش های موثرتر پایان دهد.

با توجه به اصول گسترش ناتو، کشوری که برای عضویت درخواست می کند باید “مناقشات قومی یا اختلافات ارضی خارجی، از جمله ادعاهای مقاومت ناپذیر یا اختلافات قضایی داخلی” را با روش های صلح آمیز حل و فصل کند.
بر این اساس، کوی هنگ گفت که اوکراین نمی تواند شرایط را با شکست کامل روسیه و به دست آوردن کنترل تمام سرزمین های ادعایی خود که اکنون تحت کنترل روسیه است، برآورده کند یا تمام این سرزمین ها را رها کند. هر دو سناریو در آینده نزدیک بسیار بعید است.