تأسیسات بندری اودسا از معامله غلات خارج شد

هدف اصلی حملات شبانۀ نیروهای مسلح روسیه به اوکراین، تخریب زیرساخت‌های نظامی اودسا و منطقه است.

به گفتۀ فرماندهی عملیات«جنوب» نیروهای مسلح اوکراین، یک شرکت صنعتی و زیرساخت‌های بندری آسیب دیده است. او گفت: «دشمن با موشک‌های اونیکس و خا-۲۲، تأسیسات بندری و زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار داد. پایانه‌های بارگیری غلات، مخازن نفت و تجهیزات بارگیری آسیب دیده، آتش‌سوزی شروع شده و همۀ نهادهای ذی‌ربط برای رفع عواقب آن تلاش می‌کنند».

به گزارش کانال تلگرامی «Military Chronicle»، در مجموع، پرتاب ۲۲ موشک ثبت شده است. حملۀ شبانه به مواضع شبه‌نظامیان اوکراین و تأسیسات زیرساختی در منطقۀ بندری اودسا، بعنوان گسترده‌ترین حمله از زمان آغاز عملیات ویژۀ نظامی شمرده می‌شود. به گفتۀ منابع علنی، ۱۶ موشک کروز «کالیبر»، ۸ موشک کروز «خا-۲۲»  از هواپیمای دوربرد تو-۲۲ ام ۳ ، ۶ موشک کروز «اونیکس» از سامانۀ موشکی ساحلی «باستیون»، یک موشک هوایی هدایت‌شوندۀ خا-۵۹ از جنگندۀ سو-۳۵، ۳۲ پهپاد ضربتی از نوع شاهد-۱۳۶/۱۳۱ از میدان آموزشی چاودا در کریمه و پریمورسکو-آختارسک در قلمرو کراسنودار شلیک شده است. به گزارش اوکراین، از ۶۳ موشک و یک پهپاد شلیک شده به اودسا، ۲۵ موشک به اهداف خود اصابت کردند.

علاوه بر منطقۀ اودسا (مرکز منطقه‌ای، چورنامورسک)، هشدار حملۀ هوایی شب گذشته در ۹ منطقۀ دیگر اوکراین شوروی سابق اعلام شد. کلیچکو، شهردار کی‌یف، در بارۀ فعالیت سامانه‌های پدافند هوایی در این شهر و منطقه خبر داد. به گزارش رسانه‌های محلی، همچنین، کی‌یف، کروپیونیتسکی (کیرواگراد)، خارکوف، استان دنپروپتروفسک نیکولایف و بخشی از زاپاروژیه تحت کنترل رژیم زلنسکی مورد حمله قرار گرفتند.

از صبح مشکلات حمل‌ونقل ریلی آغاز شد. «به دلیل گلوله‌باران دشمن، مسیر قطارها در جهت لوف که قرار بود از طریق شپتوفکا عبور کنند، به طور موقت تغییر خواهد یافت. از لحظۀ حاضر، مسیر قطارهای شماره ۸۷ زاپاروژیه-کووِل و شماره ۳۱ زاپاروژیه- پره‌مشل تغییر می‌یابد. مسیر انحرافی به معنای تاخیر بیش از ۵ ساعت برای کووِل و حدود ۲ ساعت برای پره‌مشل خواهد بود. لطفا درک کنید، با ما همراه باشید، قطارها به حرکت خود ادامه می‌دهند.

در جریان حملات گستردۀ امروز به اودسا، نیروهای هوافضای روسیه از تاکتیک جدید که در آن ابتدا موشک، سپس پهپاد و دوباره موشک‌ شلیک می‌شود، استفاده کردند. یوگنی لیسیتسین، فرمانده نظامی می‌نویسد:

پدافند هوایی اوکراین به سادگی برای دفع حملات هوایی کافی نیست. بنابراین، بیشتر حملات ما درست روی هدف متمرکز بود. پس از حمله به پل کریمه و انحلال قرارداد غلات، روسیه سرانجام در یک اقدام تلافی‌جویانه، زیرساخت‌های نظامی و بنادر دریایی را هدف قرار می‌دهد. نکته اصلی این است که در نیمه راه توقف نکنیم».

پی‌نوشت: بگزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع فدراسیون روسیه با صدور بیانیه‌ای، از ساعت صفر امروز کشتی‌های در حال حرکت با هر پرچم در مناطق شمال غربی و جنوب شرقی دریای سیاه را، کشتی‌های حامل تسلیحات به رژیم اوکراین اعلام کرد…

منبع خبر: بنیاد فرهنگ راهبردی

۲۸ تیر ۱۴۰۲