چین روابط عالی است، پوتین به چین سفر میکند.سفر پوتین به چین نشان دهنده اعتماد متقابل رو به رشد است: کارشناسان

گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته


وانگ یی، مدیر دفتر کمیسیون امور خارجه کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، روز پنجشنبه در حاشیه نشست وزرای امور خارجه اسه ان و چین در جاکارتا اندونزی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرد. دو طرف توافق کردند که مبادلات سطح بالا را حفظ کنند و همکاری را در میان جهان اشفته افزایش دهند.

این دیدار در بحبوحه گزارش هایی از سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به چین در سال جاری صورت گرفت که به گفته کارشناسان نشان دهنده اعتماد متقابل رو به رشد با وجود تلاش های غرب برای ایجاد اختلاف بین دو طرف است و انتظار می رود که این سفر نتایج بیشتری در همکاری های عملی چند جانبه و دوجانبه داشته باشد.

یک روز قبل از این دیدار، کرملین روز چهارشنبه تایید کرد که سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به چین در دستور کار قرار دارد و کرملین خاطرنشان کرد که اکنون زمان خوبی برای حفظ پویایی بالا در توسعه روابط بین روسیه و چین است.

به گفته وزارت امور خارجه چین، در مواجهه با تغییرات عمیقی که در یک قرن دیده نشده است، چین و روسیه قاطعانه از یکدیگر در حفاظت از منافع مشروع حمایت می کنند، به مسیر همزیستی هماهنگ، همکاری و توسعه برد-برد پایبند هستند و به طور مشترک چند قطبی شدن و دموکراتیزه شدن روابط بین الملل را ترویج می کنند.

وانگ از دو طرف خواست تا اجماع مهم سران دو کشور را دنبال کنند، مبادلات سطح بالا را حفظ کنند، ارتباطات و هماهنگی استراتژیک را تقویت کنند، مسئولیت کشورهای بزرگ را نشان دهند، از منافع ملی و کرامت ملی خود دفاع کنند و عدالت و عدالت بین المللی را حفظ کنند.

لاوروف گفت که روسیه و چین مبادلات سطح بالا را حفظ کرده اند و دیدار موفقیت امیز بین سران دو کشور در سال جاری انگیزه زیادی به روابط دوجانبه تزریق کرده است. وی خاطرنشان کرد که طرف روسی مایل به همکاری با طرف چینی برای اجرای اجماع مهم سران دو کشور، تقویت بیشتر هماهنگی استراتژیک و تعمیق همکاری در زمینه های مختلف است.
لاوروف گفت که روسیه همچنین مایل به ترویج روند چند قطبی شدن در جهان، مخالفت با تمام قدرت ها و هژمونی ها و حمایت مشترک از مرکزیت اسه ان است.

تاریخ دقیق سفر پوتین اعلام خواهد شد زمانی که ان را نهایی، سخنگوی کرملین دیمیتری پسکوف گفت: یک جلسه خبری، با توجه به رویترز در روز چهارشنبه.
اندری دنیسوف، سفیرسابق روسیه در چین روز سه شنبه گفت که طرف چینی در حال اماده شدن برای سفر رئیس جمهور روسیه در ماه اکتبر به منظور شرکت در سومین مجمع کمربند و جاده است.

یانگ جین، پژوهشگر وابسته در موسسه مطالعات روسیه، اروپای شرقی و اسیای مرکزی در اکادمی علوم اجتماعی چین، روز پنجشنبه به گلوبال تایمز گفت، در حال حاضر، هر دو کشور با یک محیط پیچیده بین المللی در برابر پس زمینه وضعیت امنیتی رو به وخامت مواجه هستند، با تنش در حال رشد در هر دو منطقه اوراسیا و اسیا و اقیانوس ارام و ایجاد چالش های جدی برای هر دو کشور.
از لحاظ اقتصادی، نیاز فوری به همکاری چین و روسیه وجود دارد، زمانی که اقتصاد جهانی در دوران پس از پاندمی بی ثبات تر و شکننده تر شده است.
یانگ تاکید کرد که مشارکت استراتژیک جامع هماهنگی چین و روسیه برای عصر جدید یک رابطه تثبیت شده و بلند مدت است که تحت تاثیر مسائل روز قرار نخواهد گرفت و در هیچ اتحاد سیاسی یا نظامی یا رویارویی علیه اشخاص ثالث درگیر نیست.

لی یونگ کوان، مدیر تحقیقات توسعه اجتماعی اوراسیا در مرکز تحقیقات توسعه شورای دولتی، گفت، «پس از بحران اوکراین، غرب به رهبری امریکا تلاش کرده است تا چین را وادار کند بر روسیه فشار وارد کند. اما این اجبار شکست خورده است. این نشان دهنده پیشرفت در سطح اعتماد متقابل بین دو طرف است».

پسکوف گفت که در سفر مورد انتظار پوتین به چین، دو رئیس جمهور بر تجارت و همکاری های اقتصادی دوجانبه و مسائل جهانی تمرکز خواهند کرد.
“بر اساس شباهت در دیدگاه مسکو و پکن از ماهیت روابط بین الملل … ما چشم انداز بسیار بسیار خوبی برای بحث های بیشتر و مهمتر از همه برای تعامل سازنده داریم.»
یانگ اشاره کرد، علاوه بر دستیابی به اجماع جدید در چارچوب ابتکار کمربند و جاده، ممکن است پروژه های همکاری جدید امضا شود، از جمله توسعه شرق دور که توسط کارشناسان روسی پیشنهاد شده است، و همچنین همکاری در زمینه های قبلا چالش برانگیز مانند حمل و نقل و کشاورزی در سیبری، که در گذشته با موانع مختلف مواجه شده بود، اما در حال حاضر موانع در حال حاضر تا حد زیادی برداشته شده است.

لی توضیح داد که شباهت در دیدگاه های دو کشور در مورد مسائل بین المللی در اعتقاد مشترک انها به جهان چند قطبی و مخالفت با هژمونی و رد استفاده از تحریم ها در مدیریت روابط بین المللی است.

وی خاطرنشان کرد: موضع دو طرف در احترام به منشور سازمان ملل و حقوق بین الملل به عنوان هنجارهای اساسی روابط بین الملل از حمایت اکثریت کشورهای جهان برخوردار شده است.

کارشناسان می گویند مسئله اوکراین احتمالا در دستور کار سفر مورد انتظار پوتین قرار خواهد گرفت و چین به تلاش برای ترویج صلح و گفتگو ادامه خواهد داد زیرا با توجه به وضعیت فعلی، حل این مسائل دشوار خواهد بود اگر پیشنهاد چین برای یک راه حل صلح امیز دنبال نشود.