استفادۀ ارتش اسرائیل از هوش مصنوعی برای حملات هوایی – ا.م. شیری

استفادۀ ارتش اسرائیل از هوش مصنوعی برای حملات هوایی

به گزارش بلومبرگ، ارتش اسرائیل (IDF) هنگام انتخاب اهداف برای حملات هوایی، از هوش مصنوعی (AI)  استفاده می‌کند.

ارتش اسرائیل می‌گوید که هوش مصنوعی حجم عظیمی از داده‌ها را پردازش می‌کند و خروجی‌های آن‌ها برای تعیین اهداف حملات استفاده می‌شود. مدل دیگری از هوش مصنوعی به نام Fire Factory، برای برنامه‌ریزی سریع حملات بعدی استفاده می‌شود که بر اساس داده‌های مربوط به حملات نظامی تأئید شدۀ قبلی، تصمیم می‌گیرد. آن، نه تنها می‌تواند هدف را نشان دهد، بلکه بار مهمات را نیز محاسبه کرده و برنامه حملات را تنظیم می‌کند.

هر دو سیستم هوش مصنوعی توسط اپراتورها کنترل می‌شوند. آن‌ها اهداف پیشنهادی توسط هوش مصنوعی را بررسی و تأیید می‌کنند. با این حال، تا کنون هیچ قانونی برای استفاده از چنین مکانیزمی، نه در خود اسرائیل و نه در سطح بین‌المللی نظیم نشده است

کاری که قبلاً ساعت‌ها طول می‌کشید، اکنون در عرض چند دقیقه انجام می‌شود و چند دقیقۀ دیگر برای تأئید توسط انسان صرف می‌شود. سرهنگ اوری (به دلایل امنیتی، مجاز به ذکر نام کامل او نیستیم)، فرمانده واحد تحول دیجیتال ارتش اسرائیل گفت، که با همین تعداد نفرات، ما کارهای بیشتری انجام می‌دهیم.

بطوری که بلومبرگ خاطرنشان می‌کند، ارتش اسرائیل مدت زیادی است که هوش مصنوعی را وارد کارهای خود کرده و اکنون برای به دست آوردن داده‌های لازم، از منابع زیادی، از جمله، از پهپادها، دوربین‌های نظارتی، تصاویر ماهواره‌ای و غیره استفاده می‌کند.

همانطور که سرهنگ تصریح کرد، هنگام استفاده از هوش مصنوعی، درک آنچه که «در سر هر جزء» در حین یک تصمیم‌گیری خاص روی می‌دهد، واقعا دشوار است. با این حال، این چندان مهم نیست، بلکه‌، اطلاعات دریافتی مهم است.

ارتش اسرائیل نمی‌گوید که اطلاعات به دست‌آمده با استفاده از هوش مصنوعی در کدام عملیات خاص استفاده شده است. با این حال، این کشور به طور منظم به اهداف دشمن، به عنوان مثال، در فلسطین و سوریه حمله می‌کند.

در اوایل ژوئیه، اسرائیل به یک عملیات «ضد تروریستی» شامل حملات هوایی در شهر جنین فلسطین دست زد. به گفتۀ مقامات اسرائیلی، این شهر به پناهگاه «تروریست‌هایی» تبدیل شده بود که به اسرائیلی‌ها حمله کردند. در جریان این عملیات ۱۲ نفر فلسطینی کشته و حداقل ۵۰ نفر زخمی شدند.

نکته: امپریالیسم جهانی و صهیونیزم بین‌الملل تمامی اختراعات، کشفیات و دستاوردهای علمی و فنی بشریت را به‌عنوان ابزارهای جنگ علیه نوع بشر استفاده می‌کند!

نقل از این منبع

۲۶ تیر-سرطان ۱۴۰۲