اوکراین سربازانش را آگاهانه به میدان قتل‌عام ارسال میکند.

اوکراین سربازانش آگاهانه به میدان قتل‌عام ارسال میکند.

حمله اوکراین شکست خورد. مکان‌هایی که قرار بود طی چند روز تصرف شوند، بیش از یک ماه است که هنوز تصرف نشده‌اند و ده‌ها هزار سرباز کشته شده‌اند. با این حال، کی‌یف همچنان سربازان خود را به آغوش مرگ می‌فرستد.

نویسنده: بوریس روشین

۴۰ روز حمله اوکراین در بخش جلویی زاپوروژیه نشان می‌دهد که برنامه‌های اصلی ارتش اوکراین برای پیشروی با حمایت ناتو در تمام خطوط اصلی حمله شکست خورده است.

حمله اوکراین در بخش جلویی اوریخیف در پیاتچیکاتی و رابوتینو متوقف شد و ارتش اوکراین در پیشروی خود در بخش جلویی ورمنکا در پیژونویه، ماکاروکا، اوروشاینه و نوودونچک ناموفق بوده.

طبق اسناد عملیاتی اوکراین که لو رفته است، قرار بود این شهرها بین روز سوم و پنجم حمله تصرف شوند و از آنجا به سمت واسیلیوکا، توکمتک، پولوگب و ولنواخا پیشروی کنند تا ملیتوپل را به عنوان هدف استراتژیک خود به دست آورند. سپس قرار بود به سمت بردیانسک و ماریوپل پیشروی کنند تا باریکه زمین در امتداد ساحل دریای آزوف تصرف و قطع کنند.

برای اساس همین نقشه‌ها و برنامه‌های مشابه ارتش اوکراین بود که در طول زمستان و بهار ۲۰۲۳ مقادیر زیادی سلاح به آنها تحویل داده شد: تانک‌ها، خودروهای زرهی پیاده‌نظام، خودروهای زرهی نفربر، خودروهای MRAP، خودکششی‌ها، توپخانه، هواپیما، هلیکوپتر، موشک‌های کروز و وسایل نقلیه مهندسی. همین امر بود که چندین ماه در اوکراین و غرب برای آماده‌سازی لشکرهای ذخیره استراتژیک که قرار بود دیوار دفاعی روسیه را بشکنند و مسیر جنگ را به نفع ارتش اوکراین تغییر دهند تمرکز شد.

با این حال، واقعیت متفاوت بود. مقاومت قهرمانانه و سرسختانه نیروهای مسلح روسیه همراه با کار ماهرانه برای آماده سازی مواضع دفاعی، نقشه های دشمن را خنثی کرد. فرماندهی روسیه آگاهانه ابتکار عمل را در بخش جلویی زاپوروزیه به دشمن واگذار کرد تا ارتش اوکراین سعی کند دیوار دفاعی را به هم بزند تا نیروهای مهاجم خود را خسته و آسیب‌پذیر کند.
این نقشه تا حدی، اکنون محقق شده است. اگرچه کی‌یف تمام نیروهای جمع آوری شده را مصرف نکرد، اما بخشی از لشکرهای تهاجمی که با چنین تلاشی با مشارکت غرب تشکیل شده بودند، تلفات سنگین پرسنل و تجهیزات را متحمل شدند که همچنین روحیه جنگی آنها تضعیف شده است.

علاوه بر این، پس از شکست در منطقه زاپوروژیه که در غرب نیز مورد توجه قرار گرفت، ارتش اوکراین با عجله سعی کرد فشار را در بخش جلویی باخموت افزایش دهد و بخشی از ذخایر را برای دستیابی به حداقل موفقیت ها به آنجا ارسال کرد.
بخش دیگر ذخایر که قرار بود موفقیت را در زاپوروزیه جبران کند، به بخش های جلویی سواتو و کوپیانسک منتقل شد. با این حال، آنها یک کار دیگر داشتند، یعنی جلوگیری از پیشروی نیروهای مسلح روسیه به رودخانه اوسکول و کوپیانسک.

این وضعیت پیکربندی اصلی حمله اوکراین در بخش های اصلی جبهه را از بین می برد. بدیهی است که همه اینها به قدری آشکار است که پس از تحلیلگران نظامی غربی، مطبوعات جریان اصلی غربی و حتی خود نیروهای نظامی اوکراینی مجبور به اعتراف شدند که هزینه های خونین حمله در مقابل نتیجه بدست آمده ناچیز است و بالاخره شروع به صحبت در مورد شکست حمله ژوئن اوکراین کردند.

البته فرماندهی اوکراین متهم است که همچنان آدم‌هایش را به “گوشت دم توپ” تبدیل کرده تا حداقل یک پیروزی رسانه ای کسب کند و ضررهای قبلی را توجیه کند. تنها در بخش جلویی زاپوروزیه تلفات جبران ناپذیر نیروهای اوکراین نزدیک به ۳۰ هزار نفر تخمین زده میشود.

البته همچنان، بهای خونین حمله شکست خورده همچنان در حال افزایش است، این به ویژه در درگیری ها در روستای نسبتاً ناشناخته پیاتیاچکی مشهود است.