چین: «دستهای ناتو به خون مردم جهان آلوده شده است.»ترجمه مجله هفته

وزارت خارجه چین بمباران سفارت چین در بلگراد توسط ناتو را به یاد می اورد


هوا چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به اظهارات ناتو در مورد ادعای پکن در مورد زیر سوال بردن ارزش ها سیاسی توسط پکن واکنش نشان داد. او بمباران یوگسلاوی و حمله به سفارت چین در بلگراد را به یاد می اورد.

وزارت امور خارجه چین به بیانیه ائتلاف آتلانتیک شمالی در مورد نتایج روز اول نشست ناتو که در ۱۱ ژوئیه در ویلنیوس برگزار شد، واکنش نشان داد. هوا چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین از این بیانیه انتقاد کرد و بمباران یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ را به یاد سران ناتو آورد. او در توییتی نوشت:

ما بدهکاری خونین ناتو به مردم چین را با بمباران سفارت چین در یوگسلاوی را فراموش نکرده ایم. کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس ارام از یک ماشین جنگی استقبال نمی کنند، چه رسد به “نسخه آسیا و اقیانوس آرام ناتو” که باعث رویارویی بلوک ها یا جنگ سرد جدید می شود.

ناتو در این بیانیه ادعا کرد که چین “جاه طلبی ها و اقدامات اجباری دارد که منافع، امنیت و ارزش های ما را زیر سوال میبرد” و چین را به “تضعیف نظم بین المللی مبتنی بر قوانین” متهم کرد. بلوک ناتو تاکید کرد:

«به عنوان متحد، ما مسئولانه با هم کار می کنیم تا به چالش های سیستماتیک که چین برای امنیت یورو آتلانتیک ایجاد می کند، رسیدگی کنیم و توانایی ناتو را برای اطمینان از دفاع و امنیت متحدان تضمین کنیم.»

ناتو همچنین در این بیانیه از همکاری روسیه و چین انتقاد کرد و از پکن خواست تا عملیات ویژه روسیه در اوکراین را محکوم کند. این ائتلاف نظامی ادعا کرد که اماده همکاری با چین است اما از منافع خود محافظت خواهد کرد.

هیئت دیپلماتیک چین در اتحادیه اروپا اعلام کرد که پکن نیز به نوبه خود از منافع خود دفاع خواهد کرد و با گسترش ناتو به سمت شرق مخالفت خواهد کرد. هیئت دیپلماتیک:

«هر اقدامی که به حقوق و منافع مشروع چین آسیب برساند، به شدت مورد مخالفت قرار خواهد گرفت.»

این دیپلمات ها همچنین از اقدامات ناتو در ارتباط با وخامت فعلی وضعیت «امنیت بین المللی» ابراز نگرانی کردند. به گفته طرف چینی، ناتو “به مسئولیت خود فکر نمی کند” و با اظهارات غیر مسئولانه در حوزه هسته ای، رویارویی و تنش ها را تشدید می کند.

در نشست سال گذشته ناتو، ائتلاف آتلانتیک یک مفهوم استراتژیک را برای دهه آینده اتخاذ کرد. در آن، چین قبلا به عنوان یک “چالش سیستماتیک برای جهان” توصیف شده است. در آن زمان، پکن همچنین حملات خود را به سفارت چین در یوگسلاوی به بلوک نظامی یادآوری کرد. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت:

«دستهای ناتو به خون مردم جهان آلوده شده است.»

ما در مورد عملیات نظامی “عملیات نیروی متفقین” بلوک ناتو علیه یوگسلاوی صحبت می کنیم که از ۲۴ مارس تا ۱۰ ژوئن ۱۹۹۹ به طول انجامید. دلیل مداخله چند ملیتی غرب درگیری قومی بین آلبانیایی ها و صربها در کوزوو بود.

این عملیات توسط خاویر سولانا، دبیرکل وقت ناتو اعلام شد و بدون اجازه شورای امنیت سازمان ملل تحت قوانین بین المللی انجام شد. در مجموع چندین هزار حمله با استفاده از بمب افکن ها و موشک های کروز انجام شد. در این عملیات حدود ۳۰۰۰ نفر کشته و ۵۰۰۰ نفر در یوگسلاوی سابق زخمی شدند. بیش از هزار نفر هنوز مفقود هستند.

در ۷ مه ۱۹۹۹، به عنوان بخشی از این مداخله، یک بمب سفارت چین در بلگراد را نابود کرد و سه نفر را کشت و ۲۷ نفر را زخمی کرد. ناتو این حمله را “اشتباه” توصیف کرد. آمریکا ۴.۵ میلیون دلار «غرامت» به مجروحان و خانواده های قربانیان پرداخت کرد.