ناتو در اردن، ایران هدف است!ناتو به دنبال افتتاح دفتر در اردن است.

ترجمه مجله هفته

گزارش شده است که اردن به دلیل نزدیکی به ایران، بهترین انتخاب برای میزبانی اولین دفتر ناتو در جهان عرب است
اردن به زودی می تواند میزبان اولین دفتر ارتباطی ناتو در جهان عرب باشد، بر اساس بیانیه پایانی ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده پس از آخرین نشست آنها در ویلنیوس، لیتوانی.

«ما همچنین با مقامات اردنی امکان ایجاد دفتر رابط ناتو در عمان را بررسی خواهیم کرد.»
این گزارش همچنین تاکید می کند که ناتو غرب آسیا و آفریقا (البته در کنار شرق و شمال اروپا و جنوب شرقی آسیا) را مناطق “منافع استراتژیک” می داند و تاکید می کند که این گروه “همچنین ارتباط ما را با سازمان های منطقه ای مربوطه از جمله اتحادیه آفریقا و شورای همکاری خلیج فارس افزایش خواهد داد.”

انتظار می رود یک هیئت ناتو در ماه اکتبر از اردن بازدید کند.

«ما روابط بسیار ویژه ای با اردن داریم. این تصمیمی است که باید همین حالا گرفته شود. ما در حال بررسی امکان باز کردن یک دفتر با مقامات اردنی هستیم.»

جلال العبادی، کارشناس نظامی و استراتژیک به العربی الجد گفت: “اردن می تواند مرکز منطقه ای ائتلاف باشد و از طریق این مرکز می تواند هماهنگی با کشورهای منطقه ای وجود داشته باشد.”

عمان پیوندهای همکاری طولانی مدت با ناتو دارد و نیروهایی را برای خدمت در کنار نیروهای ناتو در کوزوو، افغانستان و لیبی مستقر کرده است. این کشور همچنین روابط نزدیکی با اسرائیل، متحد اصلی ناتو در غرب آسیا دارد.

چندین کشور غربی از جمله آمریکا پایگاههای نظامی در پادشاهی هاشمی دارند.

ماه گذشته، اردن میزبان یک اسکادران از جت های جنگنده رادارگریز «اف »۲۲ شد که توسط پنتاگون برای مقابله با «ادعای تحریکات» نیروی هوایی روسیه علیه نیروهای اشغالگر آمریکا در سوریه مستقر شده بود.

عبادی ادعا می کند که مرکز بالقوه ناتو در عمان بر آموزش، کار اطلاعاتی، پشتیبانی لجستیکی و امنیت سایبری تمرکز خواهد کرد. او همچنین اردن را به دلیل نزدیکی جغرافیایی به سوریه، اسرائیل، عراق و مهمتر از همه ایران، انتخاب خوبی دانست.

طرح پیشنهادی ناتو برای تحکیم حضور خود در غرب آسیا در زمانی مطرح می شود که کشورهای غربی شاهد کاهش قابل توجه نفوذ خود در سراسر جهان عرب پس از دهه ها جنگ و اشغال بوده اند و درها را برای روسیه و چین برای پر کردن خلاء باز کرده اند.