به سوی جنگ جهانی

به سوی جنگ جهانی

اجلاس ناتو: آمادگی حمله به روسیه به شدت افزایش یافت. کی‌یف از G7 “سلاح‌های بلندمدت” دریافت می‌کند. رویارویی با چین

از آرنولد شولتسل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

کشورهای ناتو در اجلاس خود در پایتخت لیتوانی سه طرح دفاعی منطقه ای جدید را تصویب کردند. این تصمیم ما را به جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی باز می گرداند. آخرین بار بیش از ۳۰ سال پیش چنین طرح های نظامی دقیقی وجود داشت – اسناد مخفی آنها بیش از ۴۰۰۰ صفحه را پوشش می دادند.
این نتیجه اساسی که کل وضعیت امنیتی در قاره اروپا را تغییر می دهد، توجه را از سروصدای سیاستمدارانی که به ویلنیوس سفر کردند و رسانه های آنها حول ولادیمیر زلنسکی منحرف کرد.

رئیس جمهور اوکراین چندین بار شرکت خود در این نشست را مشروط به این کرده بود که اوکراین به طور رسمی برای عضویت در ناتو دعوت شود. این مورد هرگز در دستور کار نبود و با قول ارائه سلاح های بیشتر – از جمله مهمات پراکنده از ایالات متحده و تسلیحات نظامی به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو از جمهوری فدرال آلمان – جبران شد. زلنسکی روز چهارشنبه تا حدودی راضی به نظر می رسید و در یک سخنرانی مشترک با دبیرکل ناتو، ینس استولتنبرگ، همان طور که همیشه مغرور به نظر می رسید، ادعا کرد: “ناتو به ما نیاز دارد، همانطور که ما به ناتو نیاز داریم.” او همچنین به درستی برنامه های “بلندمدت” امنیتی گروه هفت کشور صنعتی بزرگ (G7) از جمله ژاپن را “سیگنال مهمی” خواند.
یک توافقنامه مربوطه روز چهارشنبه بعد از ظهر در ویلنیوس امضا شد. سخنگوی رئیس جمهور روسیه دیمیتری پسکوف قبلاً اعلام کرده بود: “ما این را یک اشتباه شدید و بالقوه بسیار خطرناک می دانیم.” این وعده ها اصل “قابل تقسیم ناپذیری امنیت” را نادیده می گیرند: “با ارائه تضمین های امنیتی به اوکراین، آنها امنیت روسیه را نقض می کنند.”
«تصمیم ناتو در مورد طرح های دفاعی جدید دقیقاً از این اصل پیروی می کند که منافع امنیتی روسیه را نادیده می گیرد.»
وزیر دفاع آلمان، بوریس پیستوریوس (سوسیال دمکرات)، در ویلنیوس اعلام کرد که اقدامات برای بازدارندگی بیشتر – یعنی آمادگی بیشتر برای حمله – “در هر زمینه از دوران آغاز جنگ سرد تاکنون بی مثال است.” علاوه بر نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی، اکنون قابلیت های سایبری و فضایی نیز گنجانده شده است. به گفته پیستوریوس، جمهوری فدرال آلمان نقش “کلیدی” را در آنها ایفا می کند، زیرا به دلیل موقعیت خود، به محور لجستیکی اروپا تعلق دارد. در آینده، به جای ۴۰ هزار سرباز ناتو، ۳۰۰ هزار سرباز باید در حالت آماده باش بالا نگه داشته شوند و جمهوری فدرال حدود ۱۵ هزار نفر از آنها را تامین می کند. منطقه ناتو از نظر جغرافیایی به سه منطقه تقسیم می شود: از ایالات متحده از طریق اقیانوس اطلس تا ایسلند، بریتانیا و نروژ؛ اروپای شمالی آلپ با جمهوری فدرال آلمان، لهستان، اروپای مرکزی و کشورهای بالتیک؛ منطقه مدیترانه، بالکان و منطقه دریای سیاه.
ناتو همچنین خود را به عنوان ابزاری برای بازآرایی جهان فراتر از اقیانوس اطلس و اروپا می بیند.
استولتنبرگ روز چهارشنبه در ویلنیوس، چین را به شدت مورد انتقاد قرار داد و ادعا کرد که رفتار فزاینده جسورانه پکن نیز امنیت پیمان را تضعیف می کند. تسلیح هسته ای چین از نظر سرعت و مقیاس “بی سابقه” است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین سپس ناتو متهم کرد که “مانند دوران جنگ سرد” فکر می کند. او ادعا میکند که یک پیمان دفاعی است، در حالی که کشورهای عضو آن را تشویق می کند تا هزینه های نظامی خود را به طور مداوم افزایش دهند، قدرت خود را فراتر از مرزها گسترش دهند و حتی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام نیز اصطکاک ایجاد کنند.