ارسال تسلیحات خطرناک‌تر نشان شکست اوکراین و ناتوانی غرب است.غرب در تلاش است تا ضدحمله اوکراین را با موشک های دوربرد نجات دهد.

توسط یوگنی پوسدنیاکف
ترجمه مجله هفته

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که پاریس می خواهد موشک های دوربرد را به اوکراین تحویل دهد. او این را پیش از آغاز نشست ناتو در ویلنیوس اعلام کرد. این تصمیم شخصا توسط رئیس جمهور فرانسه گرفته شده است. به نظر او، این اقدام به ارتش اوکراین اجازه خواهد داد تا “بهتر از قلمرو خود محافظت کند.”

خبرگزاری تاس به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد، فرانسه در حال حاضر شروع به تامین موشک های SCALP-EG به اوکراین کرده است، در عین حال گفته شد زمانی که ماکرون این خبر را اعلام کرد اولین موشک‌ها به اوکراین تحویل داده شده بودند. رویترز گزارش داد که این رقم “رقم قابل توجهی” است.

SCALP-EG نسخه فرانسوی موشک Storm Shadow است. شعاع عمل آنها حدود ۲۵۰ کیلومتر است. ارتش اوکراین از این موشک ها برای تجهیز هواپیماهای ساخت شوروی به نام Su-24 استفاده خواهد کرد. فرانسه معتقد است که ارسال جدید تسلیحات نشان دهنده تشدید درگیری نیست، زیرا این یک “تعادل نیروها” با روسیه را بوجود می‌آورد.

SCALP-EG و Storm Shadow موشک هایی هستند که توسط یک کنسرن انگلیسی-فرانسوی تولید می شوند. مشخصات آنها به هیچ وجه با یکدیگر تفاوت ندارد. تنها تفاوت آنها در پرتابگرها است. الکسی لئونکوف، کارشناس نظامی توضیح داد که پاریس سعی کرد آنها را تا حد زیادی با فناوری خود تطبیق دهد.

«ارتش اوکراین نباید با شلیک این موشکها مشکلی داشته باشد. متخصصان ناتو قبلا بدنه Su-24 را تطبیق داده بودند که به این هواپیماها اجازه می دهد دو موشک را همزمان حمل کنند. بله، برخی از تنظیمات برای پرتاب ممکن است لازم باشد، اما من فکر نمی کنم زمان زیادی طول بکشد. »

از سوی دیگر، اوکراین بسیاری از Su-24 های مدرن را از دست داده است. اگر این مشکل به سطح بحرانی برسد، غرب ممکن است تصمیم بگیرد هواپیماهایی را تامین کند که در ان هر دو موشک Storm Shadow و SCALP-EG جواب بدهند . “

کارشناسان بر این باورند که تصمیم ماکرون می تواند به دلیل کمبود جدی موشک های سایه طوفان باشد. اوکراین آنها را سریعتر از آنچه تحلیلگران ناتو گمان می کردند استفاده میکند. علاوه بر این، حملات دقیق روسیه به انبارهای سلاح نقش برجسته ای ایفا می کند، زیرا انها نه تنها بر ذخایر موشک های دوربرد، بلکه بر حضور مهمات به طور کلی تاثیر می گذارند.

خبرگزاری تاس گزارش کرده است، به طور خاص، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ادعا کرد که “نیاز عظیمی” به مهمات در میان ارتش اوکراین وجود دارد. رفع کمبود تسلیحاتی که به وجود آمده آسان نخواهد بود، زیرا در کشورهای غربی سرعت تولید سلاح کم است.

استولتنبرگ تاکید کرد که درگیری جاری مدتهاست که به “جنگ فرسایشی” یا “جنگ تدارکات” تبدیل شده است. وی خاطرنشان کرد که شرکای اوکراینی برای انطباق با نیازهای ارتش اوکراین به زمان زیادی نیاز دارند. “کشورهای ناتو ذخایر خود را خسته کرده اند،” دبیرکل تاکید کرد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که کشورهای عضو ناتو در غلبه بر کسری بودجه که به وجود آمده است، فائق شوند، زیرا بسیاری از اعضای ناتو قراردادهای بلند مدت برای دستیابی به مقادیر زیادی سلاح را منعقد کرده اند. علاوه بر این، استولتنبرگ تاکید کرد که با توجه به وضعیتی که به وجود آمده است، تصمیم آمریکا برای تامین مهمات خوشه ای به اوکراین “قابل قبول” به نظر می رسد.

بنابراین، عرضه مهمات خوشه ای به اوکراین به عنوان به رسمیت شناختن درماندگی کشورهای غربی در تاثیرگذاری بر روند مرحله اول تهاجم اوکراین است. تحویل موشک از فرانسه نیز در این منطق میگنجد. در عین حال، کشورهای عضو ناتو به احتمال زیاد عرضه چنین سلاح هایی را افزایش خواهند داد.

«مهم است که درک کنیم که موشک های کروز مانند SCALP-EG و Storm Shadow تسلیحات فوق العاده گران قیمتی برای درگیری هستند. هر کشوری که در جنگ شرکت کند، همیشه از کمبود مهمات رنج خواهد برد، مهم نیست که کمک های خارجی چقدر گسترده باشد.»

به همین دلیل است که کشورهای غربی احتمالاً در آینده نزدیک تلاش خواهند کرد تا تدارکات ارتش اوکراین را به ویژه در زمینه تسلیحات دوربرد افزایش دهند. به ویژه، ناتو تلاش خواهد کرد تا نیازهای اوکراین را برای حمله به اهداف در پشت جبهه برآورده کند: انبارهای مهمات، گره های لجستیکی و مقر ها.
«ممکن است چنین اقداماتی از سوی دشمن ناشی از تغییر استراتژی جنگی باشد. به جای حمله مستقیم، ارتش اوکراین می‌تواند از طریق حملات موشکی منظم، فعالیت‌های اقتصادی روسیه در مناطق جدید را تضعیف کند.»
با این وجود، روسیه مزیت مهمی در مبارزه با موشک های طوفان سایه طوفان دارد که به گفته وزارت دفاع روسیه، ۲۷ موشک سرنگون شد. هفته گذشته یک موشک دستگیر شد که اسرار و آسیب پذیری های آن اکنون توسط متخصصان روسی مورد بررسی قرار گرفته است. و از آنجا که SCALP-EG با سایه طوفان مطابقت دارد، مبارزه با آنها با وسایل دفاع هوایی و جنگ الکترونیک آسان تر خواهد بود.

با این وجود ، روسیه مزیت مهمی در مبارزه با موشک های سایه طوفان دارد که به گفته وزارت دفاع روسیه ، ۲۷ قطعه از آنها سرنگون شده است. هفته گذشته ، موشکی هم غنیمت گرفته شد که برای تحقیقات و آسیب پذیری های آن اکنون توسط متخصصان روسی مورد بررسی قرار می گیرد. و از آنجایی که SCALP-EG با سایه طوفان مشابه است، مبارزه با آنها با وسایل ضدهوایی و جنگ الکترونیک آسان تر خواهد بود.