کره شمالی آزمایش موشک بالستیک قاره پیما را تایید کردترجمه مجله هفته

خبرگزاری کره شمالی روز پنجشنبه پرتاب موفقیت آمیز موشک بالستیک را تایید کرد. بر اساس این گزارش، ستاد موشکی در ۱۲ ژوئیه یک موشک از کلاس جدید واسونگ-۱۸ را پرتاب کرد. این یک موشک بالستیک بین قاره ای (ICBM) با نیروی محرکه جامد بود.

هدف از این آزمایش موشکی «بازدارندگی مداوم شکستهای نظامی کاملا خطرناک توسط نیروهای دشمن» نامیده شد. کیم جونگ اون رهبر کره شمالی شخصا این عملیات را رهبری کرد. رسانه های محلی عکس های او را منتشر کردند. کیم بسیار خوشحال بود و مجریان پروژه را تشویق کرد.

به گزارش خبرگزاری کره دمکراتیک این موشک به مدت ۴۴۹۱ ثانیه یا بیش از ۷۴ دقیقه در آسمان بود. و ۱۰۰۱.۲ کیلومتر پرواز کرد و به حداکثر ارتفاع ۶۶۴۸.۴ کیلومتر رسید قبل از اینکه “با موفقیت در منطقه مشخص شده در دریای ژاپن فرود آمد”.

پس از این آزمایش، کیم از وضعیت ناپایدار در شبه جزیره کره صحبت کرد. امنیت در منطقه “هر ساعت توسط نیروهای دشمن تهدید می شود.” این امر مستلزم تلاش های بیشتری از سوی رهبری پیونگ یانگ برای تقویت بازدارندگی هسته ای تصویب توسط حزب کمونیست است. کشورش اقدامات نظامی سختگیرانه تری را تا زمانی که واشنگتن و سئول شکست سیاست خصمانه خود را به رسمیت بشناسند و خط فعلی خود را کنار بگذارند، انجام خواهد داد.

کره جنوبی و ژاپن صبح چهارشنبه از این عملیات خبر دادند. این پرتاب حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی (هفت ساعت کمتر در المان) در منطقه اطراف پیونگ یانگ پایتخت انجام شد. این موشک در دریای خارج از منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن در ۲۵۰ کیلومتری جزیره هوکایدو سقوط کرد. در این تست روی زمان شکستن رکورد پرواز موشک تمرکز شده بود. کانال تلویزیونی ژاپنی NHK گزارش داد که اگر پرتابه در یک زاویه نه چندان شیبدار پرتاب شده بود، پرتابه می توانست به هر نقطه ای در خاک آمریکا برسد. برد این موشک حدود ۱۵ هزار کیلومتر تخمین زده شده است.

ارتش کره شمالی آخرین بار در ۱۵ ژوئن یک موشک بالستیک آزمایش کرد. این کشور آسیایی از سال ۲۰۱۷ تاکنون ۱۴ موشک با برد بیش از ۵۵۰۰ کیلومتر شلیک کرده است. تنها در سال ۲۰۲۲ هفت آزمایش انجام شد و در سال جاری چهار مورد را با موفقیت انجام داد.

روز سه شنبه، کیم یو جونگ، معاون بخش تبلیغات و تحریک حزب کارگران کره، آمریکا را تهدید کرد که اگر هواپیماهای نظامی آمریکا دوباره منطقه انحصاری اقتصادی این کشور آسیایی را نقض کنند، عواقب شدیدی خواهد داشت. خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلام کرد که در ۱۰ ژوئیه، یک هواپیمای شناسایی استراتژیک نیروی هوایی آمریکا به طور غیرقانونی وارد حریم هوایی منطقه انحصاری اقتصادی کره شمالی در دریای ژاپن شد تا اقدام جاسوسی هوایی کند. هواپیماهای آمریکایی هشت بار حریم هوایی را نقض کردند.