سیمور هرش: دلایل واقعی تغییر نظر اردوغان و نقش بایدن در آن!هرش ترس و جزئیات بایدن از توافق آمریکا و ترکیه در مورد پیوستن سوئد به ناتو را فاش کرد.

ترجمه مجله هفته

این هفته، ترکیه به طرز شگفت انگیزی محاصره پیوستن سوئد به ناتو را رها کرد. گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه چه چیزی باعث شد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بلوکه کردن سوئد را رها کند و در عوض اردوغان چه چیزی را دریافت کرد. در حال حاضر، سیمور هرش، روزنامه نگار تحلیلی ایالات متحده، یک گزارش تحقیقاتی جدید ارائه کرده است که نشان می دهد توافقی بین جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و اردوغان وجود دارد.

این روزنامه نگار در مقاله خود که در ساباستک منتشر شده است، ابتدا توصیف می کند که در میان دموکرات ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۲۴ وحشت وجود دارد. به گفته یک منبع از هرش، که گفته می شود اعتبار بالایی در حزب دارد، حتی ترس هایی وجود دارد (که توسط هرش به عنوان احمقانه توصیف شده است) که ترامپ می تواند نامزد جمهوری خواه شود و رابرت اف کندی جونیور را معاون رئیس جمهور خود کند. این دو نفر پس از آن می توانند یک پیروزی بزرگ بر جو بایدن را به دست آورند و همچنین بسیاری از نامزدهای دموکرات را برای مجلس نمایندگان و سنا را کنار بگذارند.

با توجه به وحشت دموکرات ها، بایدن حداقل اطمینان حاصل کرده بود که وضعیت این هفته با پیوستن احتمالی سوئد به ناتو آرام شود. به طور رسمی، این موضوع به پیوستن احتمالی ترکیه به اتحادیه اروپا به عنوان شرط عضویت سوئد در ناتو و همچنین در مورد فروش جنگنده های F16 امریکا به ترکیه پیوند خورده بود. با این حال، به گفته هرش، چرخش اردوغان دلایل کاملا متفاوتی دارد: یک منبع آشنا با این موضوع به هرش گفت که بایدن وعده داده است که صندوق بین المللی پول یک خط اعتباری بسیار مورد نیاز ۱۱ تا ۱۳ میلیارد دلاری را برای ترکیه فراهم خواهد کرد. یک مقام رسمی که مستقیما با این معامله اشنا است به هرش گفت:

«بایدن باید یک پیروزی به دست می آورد زیرا ترکیه با خطر مالی حادی دست و پنجه نرم می‌کند.»

علاوه بر مشکلات مالی، ترکیه در زلزله ماه فوریه ۱۰۰ هزار نفر را از دست داد و مجبور به بازسازی چهار میلیون ساختمان شد. بنابراین، آنها سعی کردند به اردوغان بگویند که نزدیکی او با ناتو و اروپای غربی برایش بهتر است.
همچنین بر اساس گزارش نیویورک تایمز، به خبرنگاران گفته شده است که بایدن روز یکشنبه هنگام پرواز به اروپا با اردوغان تماس گرفته است. به گزارش تایمز، معامله بایدن به او اجازه می دهد بگوید که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه “دقیقا همان چیزی را که نمی خواست به دست آورد:
«یک اتحاد گسترده تر و مستقیم تر ناتو”. با این حال، هیچ اشاره ای به “رشوه” احتمالی به اردوغان در گزارش تایمز وجود ندارد.»

در ماه ژوئن، بری دبلیو سیتسر، عضو شورای روابط خارجی، در مقاله‌ای با عنوان «افزایش ریسک‌های ترازنامه ترکیه» نوشت که رجب طیب اردوغان انتخابات را برده است و مهم این واقعیت است که ترکیه “در آستانه پایان ذخایر ارزی قابل استفاده” است – و با این انتخاب مواجه است که یا طلای خود را بفروشد، تا از خطر ورشکستگی تاحدودی نجات پیدا کند و یا قرص تلخ اجرای کامل برنامه صندوق بین المللی پول را ببلعد.
یکی دیگر از عناصر کلیدی مشکلات اقتصادی پیچیده‌ای که ترکیه با آن روبرو است این واقعیت است که بانک‌های ترکیه به بانک مرکزی کشور آنقدر پول قرض داده‌اند که «در صورت درخواست طلبشان بانک مرکزی هرگز نمی‌توانند سپرده‌های داخلی دلاری خود را نقد کنند». به گفته سیتسر، گفته می‌شود که این یکی از دلایل عصبانیت در کاخ کرملین از تصمیم اردوغان است، زیرا ولادیمیر پوتین گاز روسیه را به اردوغان با اعتبار و به شرایط مطلوبی ارائه داده است.

در این مقاله، هرش در ادامه می گوید در پشت ظاهر دولت بایدن یک بحران پنهان وجود دارد و اتفاقات زیادی در حال رخ دادن است.
علاوه بر این، گفته می‌شود که سیاست اوکراین بایدن به ویژه در محافل اطلاعاتی بیش از حد انتقادی دیده می‌شود، زیرا تهاجم اوکراین به شدت از انتظارات غرب عقب مانده است. این امر را می‌توان در این واقعیت مشاهده کرد که گزارش‌های مربوط به تهاجم در واشنگتن پست و نیویورک تایمز در هفته‌های اخیر به طور عمده از صفحات اول ناپدید شده‌اند.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، هفته گذشته با اشاره به شورش پریگوژین ادعا کرد که این موضوع “ضعف رهبر روسیه در مدیریت و کنترل ارتش خود را نشان می دهد.”

با این حال، به گفته هرش، هیچ مدرکی در باره این ادعا وجود ندارد، برعکس: در محافل اطلاعاتی اعتقاد بر این است که پوتین پس از “انفجار” پریگوژین، که منجر به گنجاندن بسیاری از مزدوران او در ارتش روسیه شد، قوی تر از همیشه است.
همچنین معتقد است که در این مرحله موفقیت قابل توجهی در اوکراین غیرممکن است:
«مشکل اصلی بایدن در این جنگ این است که او در حال شکست است.»

تحویل بمب های خوشه ای نیز کار معقولی نیست:
ما در آغاز جنگ به اوکراین بمب خوشه ای ندادیم، اما اکنون به آنها بمب های خوشه ای می دهیم زیرا این تنها چیزی است که در کمد ما باقی مانده است.
آیا اینها بمب هایی نیستند که در سراسر جهان ممنوع هستند چون کودکان را میکشند؟ اما اوکراینی ها به ما می گویند که قصد ندارند آنها را بر روی غیرنظامیان رها کنند. و سپس دولت ادعا می کند که روس ها برای اولین بار از آنها در جنگ استفاده کردند، که فقط یک دروغ است.

همچنین هیچ شانسی وجود ندارد که بمب‌های خوشه‌ای روند جنگ را تغییر دهند. نگرانی واقعی زمانی آغاز می‌شود که روس‌ها که حمله به اوکراین را به راحتی پشت سر گذاشته‌اند، در اواخر این تابستان، شاید در ماه آگوست، با یک حمله بزرگ ضربه بزنند.

1 Comment

  1. با توجه به این مقاله می توان بار دیگر به حماقت دولت روسیه به رهبری پوتین در قراردادن تخم مرغهایش در سبد ترکیه پی برد. افسوس که باند حاکم بر کرملین مایل به بیدار شدن و رویارویی با حقایق و پذیرفتن پیشنهادات حزب کمونیست روسیه نیستند…

Comments are closed.