رد قطعنامه مداخله جویانه پارلمان اروپا توسط کوبا.ویلما گوزمان
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی کوبا در بیانیه ای تأکید کرد که پارلمان اروپا “صلاحیت اخلاقی، سیاسی و حقوقی برای قضاوت در مورد کوبا را ندارد.”

پارلمان اروپا روز چهارشنبه با اکثریت آرای راست و راست افراطی، قطعنامه ای را تصویب کرد که خواستار اعمال تحریم ها علیه رئیس جمهور کوبا، میگوئل دیاز-کانل به دلیل ادعاهای نقض حقوق بشر و تعلیق توافقنامه گفتگو و همکاری سیاسی بین اتحادیه اروپا و کوبا است. ۳۵۹ نماینده به آن رأی مثبت دادند، ۲۲۶ رأی منفی دادند و ۵۰ نفر رأی ممتنع.

علاوه بر اتهامات متعدد در مورد محدودیت های ادعایی حقوق مدنی در این کشور سوسیالیست، پارلمان اروپا همچنین به کوبا متهم می کند که روابط خوبی با فدراسیون روسیه و بلاروس دارد.

علاوه بر این، از شرکت کنندگان در اجلاس اتحادیه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (Celac) و اتحادیه اروپا که در تاریخ ۱۷ و ۱۸ ژوئیه در بروکسل برگزار می شود، خواسته می شود بیانیه ای صادر کنند که “به فقدان احترام به دموکراسی و آزادی های اساسی در کوبا بپردازد.”

کمیسیون پارلمان کشور کارائیب، اعلام کرد متن قطعنامه نه تنها “واقعیت کوبا، نظام حقوقی و حاکمیت قانون آن را بدنام می کند، بلکه روابطی را که کوبا با سایر کشورها به شیوه ای مستقل و منطبق با قوانین بین المللی حفظ می کند.” را زیر سوال میبرد.

این قطعنامه نشان دهنده استانداردهای دوگانه قضاوت‌های ارزشی پارلمان اروپا در مورد کشورهای عضو خود و سایر نقاط جهان است.
تصویب این قطعنامه همچنین «برخلاف اصول احترام، شمول و همکاری» است که بر اساس آن سومین اجلاس سران سلاک و اتحادیه اروپا باید سازماندهی شود.
این قطعنامه همچنین به شدت از سوی انجمن روزنامه نگاران کوبا مورد انتقاد قرار گرفت. در این بیانیه آمده است: “مسئله حقوق بشر که به طور سیستماتیک در بسیاری از کشورهای اروپایی نقض می شود، بار دیگر توسط کسانی مورد استفاده قرار میگیرد که باید بیشتر نگران آنچه که برای معترضانی که به طور مسالمت آمیز در فرانسه به خیابان ها ریختند تا به مرگ یک مرد جوان به دست پلیس فرانسه اعتراض کنند، مورد سو استفاده قرار گیرد.”
باید به این آقایان پیشنهاد کرد که با سیاست اعمال شده علیه مهاجران، به ویژه از آفریقا و خاورمیانه مقابله کنند که هزاران نفر آنها در تلاش برای رسیدن از طریق دریا به کشورهای ثروتمند شما که میهن آنها را غارت کرده و آنها را به مستعمرات خود تبدیل کرده اند، غرق میشوند.

همچنین شرم اور است که کسانی که وانمود می کنند به نام دموکراسی عمل می کنند، تلاش می کنند رویدادی مانند «اجلاس اتحادیه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب-اتحادیه اروپا »را مورد حمله قرار دهند، که حداقل برای کشورهای آمریکای لاتین، لحظه مهمی برای صحبت در مورد همکاری، عدم مداخله، اقدامات برای نجات سیاره و دیگران است.