زلنسکی تهدید کرد که در جلسه شورای اوکراین-ناتو شرکت نخواهد کرد.

رسانه: زلنسکی تهدید کرد که در جلسه شورای اوکراین-ناتو شرکت نخواهد کرد.

ترجمه مجله هفته

به نوشته نیویورک تایمز، زلنسکی از بیانیه پایانی نشست ناتو در ویلنیوس راضی نیست.

این روزنامه نوشت که گفته می شود او تهدید کرده است که در اولین جلسه شورای اوکراین-ناتو که اعلام شده در آنجا تشکیل خواهد شد، شرکت نخواهد کرد.
نیویورک تایمز (NYT) به نقل از یکی از شرکت کنندگان ناشناس اعلام کرد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تهدید کرده است که در اولین نشست شورای اوکراین و ناتو شرکت نخواهد کرد.
به گفته این روزنامه، زلنسکی و شرکای اروپای شرقی او از نشست ناتو در ویلنیوس انتظار «بیشتری» داشتند، آنها حداقل می‌خواستند تا ائتلاف یک جدول زمانی مشخص برای ورود اوکراین به ناتو را اعلام کند.
نیویورک تایمز می نویسد که موضع بلوک نظامی خشم رئیس جمهور اوکراین را برانگیخته است. در این مقاله آمده است:

«اگرچه زلنسکی فلفل بیانیه‌های عمومی خود را در روز چهارشنبه کم کرد، اما شامگاه سه‌شنبه تهدید کرد که در اولین جلسه شورای اوکراین و ناتو حضور نخواهد کرد. »
نشست سران ناتو در ۱۱ تا ۱۲ جولای در ویلنیوس برگزار شد. در بیانیه ای مشترک، کشورهای عضو ائتلاف قصد خود را برای ساده سازی روند الحاق اوکراین به ناتو تایید کردند.
بدین ترتیب، مرحله اول فرآیند الحاق برای کشور لغو شده و ملزم به اجرای برنامه اقدام برای آمادگی برای عضویت نیست.
در عین حال، نمایندگان از دادن چارچوب زمانی مشخص برای الحاق کشور به این ائتلاف خودداری کردند و تاکید کردند که این امر تنها پس از پایان درگیری امکان پذیر است.
این اتحاد همچنین تأسیس شورای اوکراین-ناتو را تصویب کرد. به عنوان بخشی از این همکاری، کیف وضعیت یک شریک برابر را دریافت خواهد کرد:
طرف اوکراینی حق تشکیل جلسات شورا، سازماندهی کمیته های کاری و اتخاذ تصمیمات الزام آور برای سایر کشورها را دارد.
زلنسکی انتقاد کرد که فرمول‌های ناتو در مورد اوکراین واضح نیست.
وی مدعی شد که بعید است متحدان اوکراین را به عضویت ناتو دعوت کنند یا آن را به عضویت این ائتلاف درآورند.
وی شرایطی را که برای هیچکدام مهلت مشخصی در نظر گرفته نشده است، پوچ و بی سابقه توصیف کرد.
واشنگتن پست به نقل از منابع گزارش داد که انتقاد زلنسکی باعث خشم هیئت آمریکایی در نشست ناتو شد.
«بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که اوکراین باید از ارسال تسلیحات ابراز قدردانی روشن کند، زیرا برخی از کشورهای غربی باید به خاطر ارسال تسلیحات به اوکراین ذخایر تسلیحاتی خود را مصرف کنند و کشور را به خطر بیندازند.
زلنسکی نیز اعلام کرد به این ترتیب مردم اوکراین هر روز صبح که از خواب بلند می‌شوند اول از کشورهای غربی و بریتانیای کبیر تشکر خواهند کرد.
روسیه با پیوستن اوکراین به ناتو مخالفت کرد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، تمایل کی یف برای پیوستن به ائتلاف نظامی را یکی از دلایل آغاز عملیات نظامی ویژه ذکر کرد.