زلنسکی تنها؟ولودیمیر زلنسکی ممکن است به زودی از مد بیفتد. این را چند عکس از آخرین دیدار او در ویلنیوس نشان می دهد. در کنار نتایج بیش از حد متوسط اجلاس ناتو برای اوکراین، عکس ها نشانه واضحی هستند.


توسط ولادیمیر سنکین
ترجمه مجله هفته

تنها چند ماه پیش، کی یف به نوعی زیارتگاه برای سیاستمداران زیادی تبدیل شده بود که دیدن ولادیمیر زلنسکی، آیکون سیاسی محبوب غرب، برای حرفه خود مفید می دیدند. چرخش های زلنسکی در اندازه برادر بزرگ در صدها کنفرانس، جلسات پارلمان و رویدادهای تلویزیونی به موسیقی سیاسی سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ تبدیل شده است. رهبر شجاع یک ملت در حال مبارزه، داوید نجیب در برابر گولیاد شر.
دقیقاً مشخص نیست که چه عواملی باعث شده است توجه به زلنسکی در ماه های اخیر مانند ابتدای جنگ نباشد. این ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله ادامه همه گیری، عدم اطمینان اقتصادی و بسیاری از رویدادهای خبری دیگر باشد که توجه عمومی را به خود جلب می کنند.
با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که جنگ در اوکراین هنوز ادامه دارد و زلنسکی و مردمش با چالش های بزرگی روبرو هستند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که زلنسکی یک رهبر بسیار محبوب در اوکراین است و از حمایت مردمش برخوردار است.
ممکن است زلنسکی در ماه های آینده در صورت ادامه جنگ در اوکراین یا تغییر در وضعیت بین المللی دوباره مورد توجه قرار گیرد. با این حال، همچنین ممکن است او دیگر به اندازه ابتدای جنگ مورد توجه قرار نگیرد. تنها زمان مشخص خواهد کرد که آینده برای زلنسکی و اوکراین چه چیزی در پی دارد.
اما هیچ چیز در این دنیا پایدار نیست. خستگی از اوکراین در نهایت حتی در میان حامیان پرشورتر نیز رخ میدهد. در بسیاری از کشورها، کمدین سابق اکنون در میان افکار عمومی شخصیتی مورد مناقشه است. و در کشورهایی مانند مجارستان یا آرژانتین، به زلنسکی از ابتدا ماجرا هم کسی اعتمادی نداشت.
واضح بود که ناتو در نهایت باید دیپلمات پرخاشگر با پیراهن خاکی ابدی را خاموش کند. اعترض خشمگین او که بیانیه ناتو در مورد (عدم) پیوستن اوکراین را “احمقانه” خوانده بود، به گوش «شرکایش» خود در ویلنیوس رسید. در پذیرایی جشن در شب روز اول، زمانی که مهمانان شیک پوش – وزرای امور خارجه و روسای جمهور کشورهای ناتو، برابر با هم، با همسران و همسران خود به طور غیررسمی با هم صحبت می کردند – زلنسکی ناگهان تنها ایستاد.

منبع تویتترچند عکس از یک صحنه نشان می دهد او با چهره ای عصبی و گم شده، در حالی که همسرش النا با یک آشنا، احتمالا همسر یک وزیر صحبت می کرد ایستاده. مکرون، روته، میشل – همه کسانی که زلنسکی در ملاقات ها به طور معمول بلافاصله او را در آغوش می گرفتند، اکنون از حضور در کنارش پرهیز میکنند.
…..
روز بعد، زلنسکی اجازه یافت در اولین جلسه شورای اوکراین-ناتو شرکت کند و با استولتنبرگ، شولتس، بایدن، روته و دیگران چند عبارت کلیدی در مقابل دوربین ها رد و بدل کند و در یک جلسه عکس شرکت کند. او در طول همه جلسات هیچ آرام نبود و حتی در کنفرانس مطبوعاتی خود با وزیر دفاع انگلیس بن والاس به استقبال یک تبادل لفظی رفت.

“من سوال را نمی فهمم. ما همیشه سپاسگزار بوده ایم و هنوز هم هستیم”، زلنسکی در پاسخ به توصیه وزیر دفاع انگلیس مبنی بر تشکر بیشتر از شرکای غربی برای حمایت نظامی، گفت.
“من نمی دانم چگونه باید از دیگری سپاسگزار باشیم. می توانیم صبح از خواب بیدار شویم و از وزیر تشکر کنیم. او باید به من بنویسد که چگونه باید از او تشکر کنم و من به این شکل از او تشکر خواهم کرد”.