اتش بس بی ثبات

اتش بس بی ثبات

جنگ داخلی مدتهاست که بخشی از زندگی روزمره در کلمبیا است
نویسنده: فردریک اشناترر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

از روز پنجشنبه، نیمه شب به وقت محلی، اسلحه ها حداقل به طور رسمی ساکت شده اند. همانطور که سازمان چریکی کلمبیا ارتش آزادیبخش ملی (ELN) روز سه شنبه اعلام کرد، تمام اقدامات تهاجمی علیه واحدهای پلیس و سایر نیروهای مسلح متوقف خواهد شد. علاوه بر این، فرماندهی مرکزی چریک ها بیانیه ای صادر کرد و به تمام بدنه و ساختارهای تشکیلات دستور داد تا فعالیت های اطلاعاتی را نیز متوقف کنند. آنها در عین حال، آمادگی برای دفاع از خود باید حفظ شود.

یک روز بعد، در روز چهارشنبه، دولت گوستاوو پترو، رئیس جمهور، دستوری را برای این منظور امضا کرد. در این بیانیه آمده است که هدف از آتش بس دوجانبه “بهبود وضعیت انسانی مردم و در مناطق است”. اقدامات خاص توافق شده بین طرفین به منظور ایجاد شرایطی برای مردم غیرنظامی برای بهره مندی از حقوق و آزادیهای انسانی و جلوگیری از حوادثی است که وفاداری به آتش بس را به خطر می اندازد.

در حال حاضر، دستورالعمل فعلی آزادیبخش ملی تا ۳ آگوست معتبر است. از ۳ آگوست قرار است آتش بس با دولت کلمبیا اجرایی شود. این قرارداد در ۹ ژوئن در هاوانا پایتخت کوبا توسط پترو و فرمانده چریکی آنتونیو گارسیا امضا شد. این قانون در ابتدا به مدت شش ماه معتبر خواهد بود و با یک سیستم به اصطلاح نظارت و راستی ازمایی که شامل اعضای سازمان ملل متحد، نیروهای دولتی، سازمان آزادیبخش ملی، دفتر کمیساریای عالی صلح و کنفرانس اسقفی است، همراهی خواهد شد.

دولت چپگرای کلمبیا که از ۷ اوت ۲۰۲۲ در قدرت است، مذاکرات صلح با بزرگترین چریکهای فعال این کشور را در نوامبر سال گذشته از سر گرفت. پس از مذاکرات در کاراکاس پایتخت ونزوئلا و مکزیک، مذاکرات در هاوانا دور سوم گفتگوها بود. توافق در مورد اتش بس دوجانبه با چریکهای آزادیبخش ملی بزرگترین موفقیت دولت تا به امروز برای ایجاد صلح و آرامش در این کشور آمریکای جنوبی است که هدف رسمی پترو اعلام شده. با این حال، علاوه بر چریکهای آزادیبخش ملی تعدادی از گروه های مسلح دیگر نیز برای قدرت و برتری در کلمبیا مبارزه می کنند، از چریک های چپ گرفته تا باندهای مواد مخدر و شبه نظامی.

پترو پیش از این در آغاز سال جاری توافقی را در مورد آتش بس دوجانبه با چریکهای آزادیبخش ملی اعلام کرده بود، اما چریک ها به سرعت چنین اتش بسی را رد کردند. حتی در حال حاضر، شک و تردید وجود دارد که هر دو طرف به آنچه توافق شده است پایبند باشند.
روز یکشنبه، سخنگوی “Frente Ernesto Che Guevara” از چریکهای آزادیبخش ملی، که در بخش شمال غربی Chocó فعال است، آغاز “اعتصاب مسلحانه” در منطقه سان خوان را اعلام کرد. در این یادداشت امده است که این اقدام ضروری است زیرا اعضای باند مواد مخدر Clan del Golfo به شهرداری Chambacú حمله کرده اند. در اینجا، شبه نظامیان یک شهروند را به قتل رساندند، در حالی که سربازان ارتش کلمبیا مستقر در آن نزدیکی هیچ اقدامی برای جلوگیری از این کار نکردند. در کلمبیا، اصطلاح “اعتصاب مسلحانه” به تعطیلی تمام فعالیت های عادی توسط یک گروه مسلح اشاره دارد.
از زمان از سرگیری مذاکرات صلح با چریکهای آزادیبخش ملی کسانی که از ادامه درگیری مسلحانه سود می برند شک و تردید خود در مورد اینکه چریکها واقعا صلح های خود را بر زمین میگذارند اعلام کردند.
آنها این ادعای خود را از جمله با سازماندهی غیرمتمرکز شورشیان – و در نتیجه عدم اتحاد و تبعیت از دستورات فرماندهی مرکزی – توجیه می کنند. در واقع، جبهه در Choco بارها از مذاکرات با دولت در گذشته انتقاد کرده است.
علاوه بر این، یک افسر نیروهای مسلح و دو فرزندش روز دوشنبه در بخش آراوکا ربوده شدند که ارتش چریکهای آزادیبخش ملی را مسئول آن دانست. منطقه شمال شرقی در مرز با ونزوئلا یکی از سنگرهای چریک ها محسوب می شود.
با این حال، چریکهای آزادیبخش ملی تاکنون این اتهامات را نه تایید و نه رد کرده است. همین یک هفته پیش نیروهای مسلح در منطقه چندین چریک را کشتند.