چرا پوتین به پریگوژین اجازه می دهد بدون مجازات آزادانه پرسه بزند؟

چرا پوتین به پریگوژین اجازه می دهد بدون مجازات آزادانه پرسه بزند؟

مایکل مک فول ، سفیر سابق آمریکا در مسکو ، این سوال را مطرح کرد: “من تعجب می کنم که روس ها ، به ویژه سربازان، در مورد این واقعیت چه فکر می کنند که پوتین پریگوژین را خائن می نامد و سپس فقط به او اجازه می دهد آزادانه پرسه بزند ؟ “در زیر پاسخ یک نظامی سابق آمریکایی را خواهید خواند.


نوشته توماس جی پن
ترجمه حمید علوی

در ماه های اخیر ، قبل از کودتای معروف در روسیه ، رفتار یووگنی پریگوژین ، رهبر واگنر ، به طور فزاینده ای غیرقابل پیش بینی شده بود. سخنان عمومی و زهرآگین وی که در آن علیه وزارت دفاع و ارتش روسیه اعتراض میکرد، با هر ویدئو غلظت بیشتری یافت. در نهایت ، این سخنان به یک تلاش شکست خورده برای کودتا منجر شد. پس از کنترل روستوف آن دون ، پریگوژین قول داد که تا مسکو پیشروی کند. تلاش برای کودتا توسط دولت روسیه در عرض ۴۸ ساعت خاتمه یافت و شرایطی مذاکره شد که به پریگوژین اجازه داد به بلاروس پناه ببرد، جایی که ظاهرا او با هیچ مجازاتی مواجه نخواهد بود.

اکنون شایعاتی مبنی بر بازگشت پریگوژین به روسیه وجود دارد. چه در بلاروس و چه در روسیه، می‌توان پرسید: چرا پریگوژین پس از اینکه نه تنها عملیات ویژه، بلکه احتمالاً ثبات خود فدراسیون روسیه را به خطر انداخته است، اجازه دارد آزادانه رفت و آمد کند؟ چرا این مرد اکنون اجازه دارد آزادانه پرسه بزند در حالی که سربازان جوان روسی خود را قربانی وطن می کنند؟

البته تمام رسانه های غربی سوگند یاد کردند که کودتا آغاز یک جنگ داخلی خونین در روسیه خواهد بود. ضد روس‌های احساساتی مانند مایکل مک‌فول سفیر سابق آمریکا در مسکو و آن اپلبام، کارشناس خودخوانده روسیه (که همسر لهستانی و نماینده پارلمان اروپا، رادک سیکورسکی اتفاقاً از ایالات متحده برای منفجر کردن خط لوله نورد استریم تشکر کرد) از فرط هیجان و شور و شوق کف کردند و مدعی شدند که سرنگونی دولت پوتین فقط مسئله زمان است. هنگامی که جنگ داخلی خونینی که آنها امیدوار بودند تحقق نیافت و کودتا در کمتر از ۴۸ ساعت به پایان رسید، آنها به سرعت نظر خود را تغییر دادند، همانطور که همیشه در صورت اثبات اشتباهاتشان انجام می دهند.

اما اخیرا مک فول سوال دیگری در مورد پریگوژین مطرح کرده است. چیزی که ممکن است برای یک ناظر معمولی مشروع به نظر برسد، اما برای یک سرباز قدیمی مثل من نه:
“من تعجب می کنم که روس ها، به ویژه سربازان، چه فکر می کنند که پوتین پریگوژین را خائن خطاب می کند و سپس او را آزاد می گذارد؟”

اما آیا سؤال مک‌فول واقعاً جدی است یا فقط یک تلاش پوپولیستی برای تحریک احساسات است؟ قرار دادن این سوال در زمینه درست و نگاه کردن به تصویر بزرگتر نشان می دهد که این سوال جدی نیست. آیا پریگوژین یک خائن است یا یک میهن پرست بیش از حد احساساتی؟ فقط دولت روسیه می تواند در مورد آن تصمیم بگیرد، از جمله اینکه آیا نوعی اقدام تنبیهی ضروری است یا خیر. بر اساس گزارش های اخیر، به نظر می رسد پریگوژین با پوتین آشتی کرده است. با این حال، آنچه کاملاً واضح است و هر سرباز خوب باید درک کند، این است که رئیس جمهور پوتین به وضوح در برهه ای بسیار حساس از تاریخ درگیری کنونی در اوکراین، سریع و قاطعانه عمل کرد. در لحظه ای که بسیاری از کارشناسان به اصطلاح غربی مدعی شدند، سرنوشت خود فدراسیون روسیه دچار تزلزل شده.
پریگوژین در روسیه بدون حمایت مردمی نیست. رویارویی مستقیم با او و واگنر می توانست منجر به شورش های عظیم و از دست دادن جان بی شماری از روس ها در خود روسیه شود. از سوی دیگر، دستگیری و محاکمه پریگوژین می توانست او را تبدیل به یک شهید کند. هر دو گزینه می توانست منجر به عواقب جدی نه تنها برای عملیات ویژه در اوکراین بلکه برای خود روسیه شود.
پوتین از میان گزینه های موجود برای دولت روسیه در زمان قیام پریگوژین، بار دیگر مانند یک دولتمرد و یک فرد بالغ عمل کرد و تصمیم گرفته است تنش ها را قبل از اینکه به طور بالقوه کابوس وار از کنترل خارج شود و منجر به خونریزی بین روس ها شود، کاهش دهد. با ارائه راهی به پریگوژین، حداقل در حال حاضر، و دادن مهلتی به او برای فکر کردن، تنش ها به سرعت کاهش یافت و یک راه حل صلح امیز پیدا شد. توجه به سرعت به عملیات ویژه جلب شد و از عواقب فاجعه بار احتمالی جلوگیری شد.
یک دولتمرد واقعی کشور و مأموریت خود را در اولویت قرار می دهد، حتی زمانی که روابط شخصی، نزاع و انتقام مطرح است. این دقیقا همان کاری است که ولادیمیر پوتین در حساس ترین لحظه انجام داد. این عمل را باید تحسین کرد. این نشانه ضعف نیست، بلکه تلاشی آگاهانه و روشن برای اولویت دادن به منافع ملت و مأموریت در اوکراین است. هر اقدام دیگری به احتمال زیاد هر دو را در معرض خطر جدی قرار می داد. هر سربازی که وظیفه خود را جدی می گیرد این را می فهمد.

توماس جی پن یک آمریکایی است و سال هاست که در آلمان زندگی می کند. او یک سرجوخه پیاده نظام در ارتش آمریکا بود. پن در رشته مالی و مدیریت تحصیل کرده و تجربه زیادی در بازارهای مالی دارد.