برای گوشت دم توپ بودن مناسبید، برای عضویت نه!

برای برای گوشت دم توپ شدن مناسبید، برای عضویت نه!

“بی سابقه و پوچ!” – زلنسکی از شرایط ورود اوکراین به ناتو خشمگین است
تا آخرین اوکراینی برای آمریکا بمیر، اما عضویت ناتو را خواب دیدی خیر است!

ترجمه میرفخرایی

در حال حاضر مذاکراتی در ویلنیوس در مورد چشم انداز اوکراین در ناتو در حال انجام است. ولادیمیر زلنسکی از تصمیمات ناتو در مورد پیوستن به ناتو ناامید شده و خشم خود را در کانال تلگرام تخلیه می کند.

در این ساعات، سران کشورها و دولت های ۳۱ کشور عضو ناتو در ویلنیوس لیتوانی گرد هم می آیند. منابع دیپلماتیک مرتبط با کنفرانس و اولین اظهارات ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، حاکی از آن است که هیچ چشم انداز شفاف و مهمتر از همه، هیچ چشم انداز الحاق به موقع برای اوکراین وجود نخواهد داشت. اما پس از نشست، اوکراین باید بیش از هر زمان دیگری به ناتو احساس نزدیکی کند.(خنده حضار!)

با این حال، این اقدام متعادل کننده به مذاق رئیس جمهور اوکراین خوش نیامده است. زلنسکی به “سیگنال های” ارسالی ویلنیوس با عصبانیت و طغیان لفظی واکنش نشان داد. «اکنون در مسیر ویلنیوس، سیگنال هایی دریافت کرده ایم که فرمول بندی هایی بدون اوکراین را ارائه میدهد. وی در اکانت تلگرام خود نوشت: و من می خواهم تأکید کنم که اینهایی که ما دریافت کردیم فقط یک دعوت نامه است، نه عضویت.»

«وقتب که هیچ چارچوب زمانی برای دعوت (!) و عضویت اوکراین ارائه نشده باشد، و حتی برای دعوت اوکراین نیز عباراتی عجیب مانند «شرایط» به متن اضافه شده باشد، این دیگر بی‌سابقه و پوچ است. به نظر می‌رسد هیچ تمایلی برای دعوت اوکراین به ناتو یا عضویت در آن وجود ندارد.»
این بدان معنی است که عضویت اوکراین در ناتو همچنان موضوعی برای مذاکرات آتی با روسیه خواهد ماند. زلنسکی گفت:” برای روسیه ، این انگیزه ای برای ادامه ترور و وحشت است”. این عدم اطمینان نشانه ضعف غرب است. “و من قول میدهم آشکارا در اجلاس به این موضوع اشاره خواهم کرد” .
استولتنبرگ در بیانیه خوشامدگویی خود در ابتدای اجلاس گفت که نشست لیتوانی به اوکراین چشم‌انداز روشنی برای پیوستن به این ائتلاف می‌دهد. دبیرکل در ویلنیوس گفت: «ما یک پیام روشن و یک پیام مثبت در مورد چگونگی ادامه کارخواهیم داد.»

استولتنبرگ در پاسخ به این سوال که آیا این نشست به اوکراین تضمین های امنیتی برای دوره پس از جنگ می دهد یا خیر، گفت که «انتظار دارد تصمیمات روشنی برای ادامه و افزایش کمک به اوکراین اتخاذ شود. و من همچنین مطمئن هستم که در موضوع عضویت، متحدان مجدداً تأیید خواهند کرد که اوکراین به عضویت آن در خواهد آمد.» اشاره استولتنبرگ به بیانیه ناتو در سال ۲۰۰۸ بود. در آن، سران وقت دولت ها توافق کردند که اوکراین و گرجستان باید به ناتو بپیوندند، اما بدون ذکر جدول زمانی مشخص.
به گفته وی، یک برنامه چند ساله باید در اجلاس سران امسال مورد توافق قرار گیرد تا امکان همکاری آرام بین نیروهای مسلح اوکراین و نیروهای ائتلاف در آینده فراهم شود. (از ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۳، ۱۵ سال آرامش و انتظار برای هیچ و پوچ)
همچنین برنامه هایی برای تشدید روابط سیاسی از طریق ایجاد شورای جدید ناتو-اوکراین وجود دارد و به اوکراین قول داده می شود تا قبل از پذیرش مورد نظر ناتو بر برنامه معمول پیش از الحاق پافشاری نکند.
استولتنبرگ گفت: «این روند الحاق اوکراین را از یک فرآیند دو مرحله‌ای به یک فرآیند یک مرحله‌ای تبدیل می‌کند.»
الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک گفت: «اگر همه اعضای این ائتلاف موافقت کنند و همه شروط برآورده شوند، اوکراین دعوت به ناتو را دریافت خواهد کرد». (به زبان آدمیزاد یعنی زلنسکی برو فعلا تو حیاط بازی کن اگر زنده ماندی یک فکری برایت خواهیم کرد.)

به گفته رهبری کرملین، پیوستن سریع اوکراین به ناتو خطرات امنیتی بالایی را برای اروپا به همراه دارد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روز سه شنبه گفت: «این به طور بالقوه برای امنیت اروپا بسیار خطرناک است.» روسیه عملیات نظامی در اوکراین را که تقریباً یک سال و نیم است که ادامه دارد، با نگرانی در مورد امنیت خود در صورت پیوستن همسایه اش به ناتو پیوند میزند. سخنگوی کرملین گفت: در آستانه این نشست، ناتو “موضع قوی ضد روسیه” را نشان می دهد.

پسکوف اعلام کرد که واکنش مسکو به عضویت برنامه ریزی شده سوئد در ناتو به همین ترتیب منفی خواهد بود. پسکوف گفت که روسیه اقداماتی مشابه اقدامات پس از پیوستن فنلاند به ناتو انجام خواهد داد. در آن زمان روسیه اعلام کرده بود که ارتش خود را در شمال غربی روسیه مستقر می کند.