اخبار جنگ اوکراین یازدهم ژوئیه- اوکراین از بمب خوشه ای استفاده کرد.

استفاده از مهمات خوشه ای: اوکراین شهر در منطقه زاپوروژیه را گلوله باران کرد

اوکراین شهر توکماک در منطقه زاپوروژیه را گلوله باران کرد. بر اساس اطلاعات اولیه خدمات امداد و نجات منطقه، ارتش اوکراین از مهمات خوشه ای استفاده کرده است. اثرات در نزدیکی یک مرغداری و در حومه ثبت شد. اطلاعات در مورد تلفات و خسارات در حال حاضر در حال روشن شدن است.

مدودف خواستار “بکارگیری” مهمات خوشه ای روسیه در پاسخ به بمباران توکماک شد

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه پیشتر اعلام کرده بود بود که در صورت تحویل تجهیزات و بمب‌های خوشه‌ای امریکا به اوکراین، نیروهای روسی مجبور به استفاده از سلاح های مشابه علیه نیروهای مسلح اوکراین خواهند شد.
خبرگزاری تاس گزارش داد ، دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه ادعا کرد که «روسیه باید از زرادخانه های مهمات خوشه ای خود استفاده کند، زیرا اوکراین امروز عصر از این سلاح ها در بمباران توکماک در منطقه زاپوروژیه استفاده کرده است.
بنابر گزارش های رسانه های روسی توکماک با مهمات خوشه ای بمباران شده است. بنابراین، وقت ان است که زرادخانه های ما از این سلاح های غیر انسانی کشف شود.»

پیش از این، سرویس های عملیاتی منطقه زاپوروژیه گزارش دادند که نیروهای مسلح اوکراین (AFU) شهر توکماک در منطقه را با استفاده از مهمات خوشه ای بمباران کردند. این بمب ها در منطقه که مرغداری در آن قرار دارد و در حومه شهر فرود آمدند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت که اگر ایالات متحده مهمات خوشه ای را به اوکراین عرضه کند، نیروهای روسی مجبور خواهند شد از سلاح های مشابه علیه نیروهای مسلح اوکراین استفاده کنند. وی همچنین افزود که روسیه از استفاده از مهمات خوشه ای در طول عملیات ویژه خودداری کرد و متوجه تهدیدی که انها برای جمعیت غیرنظامی دارد میباشد و تابحال از آنها استفاده نکرده . به گفته شویگو، عرضه این سلاح ها توسط امریکایی ها منجر به طولانی شدن درگیری خواهد شد

نیروهای روسی ضد حمله را در لوهانسک آغاز کردند


به گفته سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، نیروهای روسی ضد حمله ای را در جبهه کراسنی لیمان آغاز کرده اند.

در ابتدا، پیشروی یک گروه پیاده نظام زرهی اوکراینی در نزدیکی شهرک کارمازینوکا در جمهوری خلق لوگانسک (LPR) دفع شد و پس از آن واحدهای روسی وارد حمله شدند. در نتیجه یک و نیم کیلومتر در عمق و دو کیلومتر در طول جبهه پیشروی کردند.

کمیته مین زدایی و کمک به قربانیان کامبوج از ایالات متحده و اوکراین خواست از بمب های خوشه ای استفاده نکنند.

کمیته ملی کامبوج برای مین زدایی و کمک به قربانیان (CMAA) از درخواست نخست وزیر هون سن از واشنگتن و کیف برای خودداری از استفاده از بمب های خوشه ای در جنگ اوکراین حمایت کرده است.

روزنامه محلی خمر تایمز از قول وزیر و معاون اول رئیس CMAA، لی توچ، نوشت: تصمیم به استفاده از چنین بمب هایی در اوکراین عواقب ویرانگری برای مردم بیگناه و غیرنظامیان آنجا – چه در زمان جنگ و چه پس از آن- خواهد داشت.
زیرا ایمن سازی مجدد مناطق آسیب دیده به منابع، زمان و هزینه زیادی نیاز دارد.
به گفته توچ، به دلیل جنگ داخلی طولانی مدت، کامبوج اکنون به بیش از ۳۰ سال زمان نیاز دارد تا مناطق آسیب دیده را از خاک و بمب های خوشه ای پاک کند.
طبق اطلاعات رسمی در کامبوج، تا ژوئن ۲۰۲۳، حدود ۷۳۰ کیلومتر مربع در چندین استان هنوز توسط بمب های خوشه ای آلوده بود.
پس از پایان جنگ، حدود ۲۰ هزار نفر در اثر انفجار مواد منفجره کشته شدند.
بیش از ۴۵ هزار شهروند مجروح و معلول شدند.

شویگو: تحویل مهمات خوشه ای از آمریکا می تواند روسیه را مجبور به استفاده از این نوع مهمات کند

ارسال مهمات خوشه‌ای آمریکا به اوکراین می‌تواند روسیه را مجبور به استفاده از مهمات مشابه علیه نیروهای اوکراینی کند. این را سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه اعلام کرد.

در جریان عملیات نظامی ویژه، روسیه از استفاده از این نوع مهمات خودداری کرد، اگرچه به کنوانسیون مهمات خوشه ای نپیوست. علاوه بر این، ارتش روسیه طیف کاملی از مهمات خوشه ای را در اختیار دارد که موثرتر از ایالات متحده است.

تصمیم واشنگتن برای تامین مهمات خوشه ای به کی یف، درگیری را طولانی تر می کند و مسکو را مجبور می کند تا از ابزارهای مشابه برای تخریب علیه نیروهای اوکراینی استفاده کند.

رسانه ها: فرانسه ممکن است 50 موشک SCALP را به اوکراین تحویل دهد

فرانسه در مجموع 50 موشک SCALP به اوکراین تحویل خواهد داد. این رقم را رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک اعلام کرده است.

این تسلیحات از ذخایر موجود نیروهای مسلح فرانسه منتقل و بر روی جت های جنگنده اوکراینی ساخت روسیه نصب خواهد شد.

این منبع گفت که پاریس تحویل چنین موشک هایی را گامی به سوی تشدید تنش نمی داند، بلکه آن را اقدامی متناسب می داند.
خاطرنشان می شود که روسیه موشک های کروز را از مواضع هزاران کیلومتری خط مقدم پرتاب می کند.
«این امر اوضاع را به تعادل باز می‌گرداند و به اوکراین اجازه می‌دهد تا در اعماق خطوط روسیه نفوذ کند و اهداف سخت‌تری را در پیش بگیرد.»
SCALP نسخه فرانسوی موشک بریتانیایی Storm Shadow است.
برد این سلاح دوربرد در حدود 250 کیلومتر است که بسیار فراتر از توان فعلی نیروهای مسلح اوکراین است.نشست سران ناتو در ویلنیوس: هیچ برنامه مشخصی برای الحاق اوکراین وجود ندارد

اولین نشست اجلاس سران ناتو در ویلنیوس به پایان رسید. 31 رئیس دولت و دولت این ائتلاف بیانیه ای را تصویب کردند.
بر این اساس، اوکراین یک نقشه راه مشخص برای پیوستن به ناتو دریافت نمی کند.
در بیانیه به معنای واقعی کلمه آمده است:
آینده اوکراین در ناتو است. این به معنای دعوت نیست، چه رسد به الحاق اوکراین.
علاوه بر این، دعوت رسمی تنها در صورتی انجام می شود که کشورهای ناتو کیف را واجد شرایط بدانند.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تاکید کرد که این ائتلاف پس از آن از برنامه اقدام عضویت معمول (MAP) برای ورود نامزدهای عضویت صرف نظر خواهد کرد.
جمله بندی محتاطانه نشان دهنده این واقعیت است که ایالات متحده و آلمان با مواضع خود اظهار نظر کرده اند.

آلمان اعلام کرد که تانک های لئوپارد بیشتری به اوکراین عرضه می کند

آلمان در نشست ناتو در ویلنیوس حمایت نظامی بیشتر از اوکراین را اعلام کرد.
بیانیه ای در وب سایت وزارت دفاع فدرال نشان می دهد که بسته کمکی جدید تقریباً 700 میلیون یورو ارزش دارد.
این شامل تسلیحات ضد هوایی، یعنی دو پرتابگر پاتریوت از موجودی ارتش آلمان و یک منبع گسترده از وسایل شناسایی و ضد پهپاد است.
علاوه بر این، 40 نفربر زرهی ماردر و 25 تانک نبرد اصلی لئوپارد 1 A5 و همچنین 5 خودروی بازیابی نوع 2 نیز قرار است تحویل داده شود.
اوکراین 20000 گلوله توپخانه و 5000 گلوله 155 میلی متری دریافت خواهد کرد.پدافند هوایی روسیه دو فروند جنگنده سوخو-25 اوکراینی را سرنگون کرد


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری خود اعلام کرد که روسیه در 24 ساعت گذشته چندین مواضع نیروهای مسلح اوکراین را هدف قرار داده است.
از جمله، گفته می شود که پست های فرماندهی دو تیپ مکانیزه مخالف در نزدیکی شهرهای تورتسک در جمهوری خلق دونتسک و اورخوف در منطقه زاپوروژیه منهدم شده است.
در مجموع 75 یگان توپخانه و 94 مکان با فناوری و نفرات دشمن با موفقیت مورد حمله قرار گرفت.
کوناشنکوف همچنین گفت که پدافند هوایی روسیه دو فروند جنگنده سوخو-25 اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین سه موشک کروز طوفان سایه و یک موشک HIMARS رهگیری شدند.
10 پهپاد اوکراینی نیز در 24 ساعت گذشته منهدم شده است.

زلنسکی از ناتو به دلیل ابهام در دعوت از اوکراین برای پیوستن به این ائتلاف انتقاد کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، ناتو را به دلیل نداشتن موضع شفاف درباره عضویت اوکراین مورد انتقاد قرار داد.
او در تلگرام نوشت که در اجلاس ویلنیوس فقط دعوت و نه ورود این کشور به ائتلاف مطرح خواهد شد. برای این منظور، دو گزینه باید بدون یک چارچوب زمانی مشخص فرموله شوند.

بی‌سابقه و پوچ. اگر هیچ چارچوب زمانی برای دعوت و عضویت اوکراین در ائتلاف وجود نداشته باشد.

به گفته زلنسکی، به نظر می رسد که ناتو برای هیچ کدام از این گزینه ها آماده نیست. ابهام در این موضوع به معنای ضعف است که رئیس جمهور در اجلاس به آن اشاره خواهد کرد.

طبق گزارش رسانه ها، زلنسکی اکنون وارد ویلنیوس شده است. او قرار است سخنرانی خود را ساعت 18 به وقت محلی آغاز کند. نشست دو روزه کشورهای ناتو در پایتخت لیتوانی 11 تا 12 ژوئن برگزار می شود.

جان کربی: دولت آمریکا ناامیدی اوکراین را درک می کند

دولت ایالات متحده نسبت به ناامیدی اوکراین از عدم اطمینان در مورد دعوت از ناتو ابراز همدردی کرده است.
روز سه شنبه، جان کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت ملی ایالات متحده (NSC) به CNN گفت:

“البته ما این را درک می کنیم. بالاخره آنها برای جان خود می جنگند.”
ناامیدی آنها، تمایل آنها به توانایی های بیشتر، تمایل آنها برای پایان سریع این جنگ، ما همه اینها را درک می کنیم و البته در بسیاری از این نگرانی ها مشترک هستیم.
نشست دو روزه کشورهای ناتو در ویلنیوس پایتخت لیتوانی در حال برگزاری است. دولت در کیف خواستار چشم اندازهای مشخص برای پیوستن به این اتحاد است.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه از تلاش های نافرجام نیروهای اوکراینی برای پیشروی در جبهه های دونتسک، کراسنی لیمان و جنوب دونتسک خبر داد.
همانطور که سخنگوی این مقام، سپهبد ایگور کوناشنکوف، در جلسه توجیهی روزانه خود توضیح داد، یگان نیروهای جنوبی روسیه طی ۲۴ ساعت گذشته با موفقیت ۹ حمله اوکراینی به بخش دونتسک را دفع کرد. در این درگیری ها تا ۲۵۰ پرسنل ارتش اوکراین کشته شدند.
دشمن یک تانک سنگین جنگی، سه خودروی زرهی، چهار خودرو، دو پیک آپ، یک هویتزر خودکششی کراب لهستانی و یک هویتزر D-20 را از دست داد.
علاوه بر این، یک رادار شناسایی توپخانه ای AN/TPQ-50 آمریکا نیز منهدم شد.
در جبهه کراسنی لیمان، یگان نیروهای مرکزی سه حمله اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته دفع کرد.
کوناشنکوف تلفات دشمن را ۱۰۵ سرباز اعلام کرد. دو تانک اصلی جنگی، پنج خودروی زرهی، سه پیکاپ، دو قبضه اسلحه خودکششی آکازیجا و گووزدیکا و دو هویتزر D-20 و D-30 از کار افتاده اند.
به گفته سخنگوی ارتش روسیه، یگان نیروهای شرق حمله اوکراین به خط تماس در جنوب دونتسک را دفع کرد.
دشمن به به وضعیت قبلی عقب نشینی کرد. بیش از ۹۰ پرسنل ارتش اوکراین کشته شدند.
چهار تانک سنگین جنگی، ۱۵ خودروی زرهی، پنج پیک آپ، یک اسلحه FH-70 انگلیسی، دو اسلحه D-20 و دو هویتزر Msta-B منهدم شدند.
کوناشنکوف تلفات پرسنل ارتش اوکراین در بخش جبهه کوپیانسک در ۲۴ ساعت گذشته را ۲۰ پرسنل ارتش اعلام کرد.
دشمن دو خودروی زرهی، چهار خودرو، یک هویتزر Msta-B و یک اسلحه D-20 را از دست داد.
گفته می شود که رادار شناسایی توپخانه ای AN/TPQ-50 آمریکا نیز مورد اصابت قرار گرفته است.
اخیراً بیش از ۵۰ سرباز اوکراینی در جبهه خرسون کشته شدند.
به گفته سخنگوی ارتش روسیه، دشمن ۶ خودرو و یک اسلحه ام ۷۷۷ آمریکایی را نیز از دست داده است. علاوه بر این، یک انبار مهمات اوکراینی نیز منهدم شد.


شورای فدراسیون روسیه: شرایط مذاکره وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری تاس، وضعیت اوکراین در مذاکرات با طرف چینی مورد بحث قرار گرفت – و در حال حاضر کوچکترین پیش نیازی برای مذاکرات صلح وجود ندارد. این موضوع روز سه شنبه توسط سخنگوی شورای فدراسیون روسیه، والنتینا ماتوینکو، که به چین سفر کرده است، اعلام کرد:
«ما و چین نسبت به آنچه در حال رخ دادن است واقع بین هستیم. برای شروع یک گفتگوی مسالمت آمیز، اراده سیاسی، واقع گرایی سیاسی و استقلال لازم است. ما هیچ کدام از این ها را در اوکراین نمی بینیم. بنابراین، با کمال تاسف ما، امروز کوچکترین پیش نیازی برای مذاکرات صلح وجود ندارد.»
ماتوینکو خاطرنشان کرد که مفاد طرح چین برای حل و فصل اوضاع در اوکراین بسیار شبیه به رویکردهای روسیه برای حل مناقشه است.
من یک بار دیگر تأیید کردم که ما موضع چین در قبال اوکراین را درک می کنیم و برای آن ارزش قائل هستیم.
سخنگوی شورای فدراسیون افزود: ما از تلاش های چین برای حفظ صلح قدردانی می کنیم.

وزارت خارجه مجارستان: هنوز ضرب الاجلی برای پیوستن اوکراین به ناتو تعیین نشده است

پتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان، پیش از آغاز نشست ویلنیوس به خبرنگاران مجارستانی گفت: پیش نویس سند نهایی نشست ناتو مهلت یا جدول زمانی خاصی برای الحاق اوکراین به این ائتلاف ندارد. خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از وی:

«در بخش مربوطه از سند نهایی اجلاس، هیچ مهلتی برای پیوستن اوکراین به ناتو وجود ندارد، هیچ جدول زمانی مشخصی وجود ندارد. در عمل، بیانیه اجلاس کنونی به دنبال بیانیه اجلاس بخارست در 15 سال پیش در سال 2008 است که اوکراین می تواند روزی به عضویت ناتو درآید.»موج جدید حملات کیف به بخش زاپوروژیه شکست خورد – سه تانک لئوپارد و پنج تانک برادلی منهدم شدند.


ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره غیرنظامی-نظامی استان زاپوروژیه روسیه، در مورد موج جدیدی از حمله نیروهای اوکراینی به بخش زاپوروژیه در جبهه به ریانووستی گفت:
خودروهای زرهی ارتش اوکراین در نزدیکی رابوتینو، منطقه زاپوروژیه منهدم شد. به وضوح قابل تشخیص است: خودروی جنگی پیاده نظام M2 بردلی ساخت ایالات متحده. ولادیمیر روگوف
پس از یک آرامش نسبی، جنگنده های اوکراینی با استفاده از تجهیزات سنگین موج تهاجمی جدیدی را در زیربخش اورخوف خط مقدم در منطقه زاپوروژیه راه اندازی کردند.
به گفته روگوف، حمله ای در جنوب شهر اورخوف به سمت روستای رابوتینو در طول شب انجام شد.
دشمن متوقف شده و تلفات جدیدی از جمله خودروهای زرهی متحمل شده است. نبرد ادامه دارد.
روگوف در تلگرام به جزئیات بیشتری می‌پردازد:
“تحت حمایت گسترده توپخانه، خودروهای جنگی پیاده نظام بردلی و تانک های لئوپارد و سایر خودروهای زرهی دست به حمله زدند. باند نازی های کیف، گارد ملی و جنگجویان تیپ های ۴۷ و ۶۵ را به قتلگاه فرستادند.
نکته اصلی این است که دشمن در نشست ناتو نتوانست به نتایج قابل توجهی دست یابد. تمام حملاتی که در جهت واسیلیفکا (پیاتیهاتکی-شربیانکی)، اورخوف (رابوتینو) و پولوگی (دوروشنیانکا) در جبهه زاپوروژیه انجام شد، ناموفق پایان یافت.

به ویژه، ارتش اوکراین پنج خودروی جنگی پیاده نظام بردلی و سه تانک لئوپارد را در رابوتینو از دست داد. در گزارش مشخص نیست که آیا مدل I یا II منظور است. با این حال، تعداد دیگر خودروهای زرهی که اوکراین در آنجا از دست داده است، حتی بیشتر است.

روگوف اذعان کرد که کی‌یف “چند روستایی را در منطقه قوس پیشانی Vremev” کنترل می‌کند – با این حال، این روستاها در دشت‌های کم ارتفاع هستند و نیروهای اوکراینی در این منطقه در معرض آتش روسیه هستند زیرا روسیه بر ارتفاعات اطراف تسلط دارد.

ماروچکو: ارتش روسیه در حال پیشروی به سمت کوپیانسک است

آندره ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوهانسک، به خبرگزاری تاس گفت: سربازان روسی در بخش خارکف-سواتوو در حال پیشرفت قابل توجهی به سمت شهر کوپیانسک در منطقه خارکف هستند.

نیروهای روسیه در چند روز گذشته پیشروی های قابل توجهی در جهت روستای کوپیانسک داشته اند، تعدادی از مناطق شرقی منطقه خارکف نیز آزاد شده است.

به گفته ماروچکو، پیشروی نیروهای روسی مقامات اشغالگر اوکراین را مجبور به تخلیه تاسیسات دولتی می کند. کاسب ها و بازاریان در حال جمع کردن مشاغل خود و نقل مکان به غرب اوکراین هستند.

سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه ۶۵ سرباز و یک خودروی رزمی پیاده نظام متعلق به نیروهای مسلح اوکراین را در نزدیکی کوپیانسک نابود کردند.

هویتزرهای خودکششی کراب در شمالی ترین بخش جبهه منهدم شدند، شعله افکن های سنگین در محل مستقر شدند.

نیروهای روسی سه هویتزر خودکششی لهستانی از نوع کراب را در شمالی ترین بخش جبهه خارکف-سواتوو در نزدیکی سواتوو و کراسنی لیمان منهدم کردند. الکساندر ساوچوک، رئیس مرکز مطبوعاتی گروه مرکزی به خبرگزاری تاس روسیه گفت:

سه هویتزر خودکششی کراب، یک هویتزر خودکششی آکازیجا، یک قبضه اسلحه خودکششی گووزدیکا و یک هویتزر یدک کش D-30 متعلق به نیروهای اوکراینی در اثر آتش ضد باتری منهدم شد. نیروی هوایی مرکز دو منطقه استقرار موقت، دو انبار مهمات و یک منطقه تمرکز پرسنل و قدرت آتش نیروهای مسلح اوکراین را بمباران کرد.

ساوچوک گفت: علاوه بر این، سه پهپاد دشمن با استفاده از سامانه موشکی ضد هوایی Tor-M1 سرنگون شدند.
به گفته ساوچوک، از سیستم های شعله افکن سنگین از نوع Solnzepyok نیز استفاده شده است. اینها پرتابگرهای چندگانه زرهی کوتاه برد هستند که گلوله های حرارتی و آتش زا شلیک می کنند.
«در زیربخش‌های جبهه سواتوو و کراسنی لیمان، آتش توپخانه یگان مرکزی به پرسنل و تجهیزات تیپ‌های 66 و 63 مکانیزه نیروهای مسلح اوکراین اصابت کرد.»
سامانه شعله افکن سنگین Solnzepjok به سه پایگاه دفاعی و محل استقرار نیروهای دشمن برخورد کرد.
به گفته رئیس مرکز مطبوعات، دو خودروی زرهی زرهی، یک دستگاه خودروی رزمی پیاده و یک دستگاه وانت منهدم شد.

آنتونوف در مورد نشست ناتو: واشنگتن جامعه ایالات متحده را برای تأیید تصمیمات ضد روسیه آماده می کند.

سفیر روسیه در ایالات متحده در سخنانی در نشست ناتو در ویلنیوس گفت که وضعیت “به سمت نامطلوب ترین نتیجه در رویارویی بین فدراسیون روسیه و کشورهای ائتلاف ناتو پیش می رود.”

به گفته آناتولی آنتونوف، ایالات متحده تمام تلاش خود را انجام می دهد تا افکار عمومی را برای تصویب تصمیمات احتمالی ضد روسی که می تواند در اجلاس سران ناتو در ویلنیوس در ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه اتخاذ شود، آماده کند. آنتونوف گفت:

:در آستانه اجلاس ناتو، فضای فضای اطلاعاتی ایالات متحده تا حد غیر قابل تصوری داغ شده است. تمام تلاش ممکن برای آماده سازی افکار عمومی محلی برای پذیرش هرگونه تصمیم ضد روسی انجام می شود.»

تصمیمات غرب به طور فزاینده ای نشان دهنده ایجاد موانع غیرقابل عبوری برای خروج از حادترین بحران سیاسی و نظامی جهان است و پیامدهای جدی برای امنیت بین المللی دارد.

آنتونوف در ادامه توجه خود را به استانداردهای دوگانه و بدبینی دولت ایالات متحده در رسیدگی به درگیری در اوکراین جلب کرد:

“هرچه بیشتر ایالات متحده در درگیری در اوکراین درگیر شود، اقداماتش بدبینانه تر به نظر می رسد و اصول اخلاقی تحقیر آمیز تر به نظر می رسد. برای سال ها، ایالات متحده نسبت به آنچه در دونباس اتفاق می افتاد بی تفاوتی نشان داد. آنها چشم خود را بر قتل مردم در خانه اتحادیه های کارگری در اودسا بستند. آنها روسیه را به دلیل تخلفات که نکرده تحریم کردند. آنها علناً از استانداردهای بالای حقوق بشر حمایت کردند و از ممنوعیت سلاح های غیرانسانی انتقاد کردند. اکنون خود ایالات متحده در حال پرتاب مهمات خوشه ای به ورطه بحران اوکراین است. در عین حال حتی به خود زحمت هم نمی دهد بهانه ای برای اینکار دست و پا کند. تنها تزی که آمریکا پیش می‌برد این است که باید روسیه را شکست داد.»

آتش سوزی بزرگ در منطقه اودسا پس از حملات پهپاد

انفجارهایی در شب ۱۱ جولای ۲۰۲۳ در منطقه اودسا شنیده شد. کانال‌های محلی در تلگرام گزارشی از حملات پهپادهای کامیکازه از نوع Geran می‌دهند که صداهای موتورهای آن در برخی موارد در پخش‌شده ضبط می‌شود. فیلم ویدیویی
پهپادهای مشابه ظاهراً بر فراز منطقه چرکاسی نیز پرواز کردند.
یک آتش سوزی بزرگ در اودسا احتمالاً در نتیجه حملات هواپیماهای بدون سرنشین رخ داد.

روستک: هیچ کس نمی تواند موشک های مافوق صوت کینژال روسیه را رهگیری کند


موشک های مافوق صوت از نوع کینژال روسیه قابل رهگیری نیستند. ولادیمیر آرتیاکوف معاون اول مدیر کل روستک روز دوشنبه به شبکه تلویزیونی روسیا-۲۴ گفت، ادعاهای کی یف مبنی بر اینکه سامانه های پدافند هوایی پاتریوت این موشک ها را رهگیری کرده اند، تبلیغاتی محض است. خبرگزاری روسی تاس به لفظ به نقل از او گفت:

“البته رهگیری کینژال غیرممکن است. نکته اینجاست اگر قرار باشد موشک را در مسیر رسیدن به هدف رهگیری کنند سیستم کینژال فناوری‌هایی را با هم ادغام کرده که امروز ضد هوایی نمی‌توان بر آن‌ها غلبه کرد.”

بنابراین، تمام ادعاهای کی یف مبنی بر اینکه موشک های مافوق صوت کینژال توسط سامانه ضد هوایی پاتریوت سرنگون شده است، تبلیغات محض است.

گزارش رسانه ها: راین متال ظرف دوازده هفته آینده یک کارخانه در اوکراین افتتاح خواهد کرد

گروه تسلیحاتی آلمانی راین متال قرار است ظرف دوازده هفته آینده کارخانه ای در اوکراین برای تولید تانک و سایر تجهیزات نظامی افتتاح کند. این را روز دوشنبه CNN با استناد به مصاحبه ای با رئیس این شرکت، آرمین پاپرگر، گزارش داد.

به گفته وی، راین متال این کارخانه را به همراه شرکت دولتی اوکراینی Ukroboronprom اداره خواهد کرد. پپرگر همچنین گفت که این شرکت همچنین اوکراینی ها را برای سرویس دهی به تانک ها و سایر خودروهای زرهی آموزش خواهد داد. پاپرگر همچنین گفت:

اوکراینی ها باید روی پای خودشان بایستند – اگر همیشه منتظر باشند تا اروپایی ها یا آمریکایی ها در ۱۰ یا ۲۰ سال آینده به آنها کمک کنند، این امکان پذیر نیست.

تاس: سوئیس از همه کشورها می خواهد که از مهمات خوشه ای استفاده نکنند

گفته می شود پیر آلن الشینگر، سخنگوی وزارت خارجه سوئیس، به خبرگزاری روسی تاس گفت که کشورش از ممنوعیت بمب های خوشه ای حمایت می کند.

به گفته الشینگر سوئیس به تصمیم ایالات متحده برای تحویل مهمات خوشه ای به اوکراین توجه دارد. تاس به نقل از او چنین می گوید:

“سوئیس به عنوان یک کشور عضو کنوانسیون مهمات خوشه ای، از ممنوعیت این سلاح ها حمایت می کند و از همه کشورها می خواهد که از آنها استفاده نکنند. حملات بی رویه یا نامتناسب ممنوع است و نقض جدی قوانین بین المللی بشردوستانه است.”

نماینده روستک: مهندسان برای اصلاح سلاح ها از خط مقدم بازدید می کنند

تمام سلاح هایی که در حال حاضر در عملیات نظامی در اوکراین استفاده می شود با در نظر گرفتن نیازهای نیروهای مسلح روسیه در این زمینه اصلاح می شوند. این را ولادیمیر آرتیاکوف معاون اول مدیر کل تسلیحات روستک در تلویزیون دولتی اعلام کرد. خبرگزاری تاس به نقل از وی نوشت:

«ما توسعه دهندگان و مهندسانی داریم که به طور مرتب از خط مقدم بازدید می کنند تا ببینند سیستم های ما چگونه کار می کنند.»

آرتیاکوف همچنین اعلام کرد که ۸۰ درصد تجهیزات نظامی مورد استفاده در این عملیات ویژه از محصولات روستک بوده است.

نماینده روستک ادامه داد: شرکت وی در حال حاضر به طور کامل مأموریت دفاع کشوری را انجام می دهد و برای برخی از انواع سلاح ها این اتفاق زودتر از زمان برنامه ریزی شده رخ می دهد. اینها عمدتاً وسایل نقلیه زرهی و سیستم های توپخانه هستند.

“مردم ما فداکارانه در سه شیفت کار می کنند. ما آماده ایم تا حجم تولید را بیشتر کنیم.”

شولتس: آلمان نمی‌خواهد مهمات خوشه‌ای به اوکراین تحویل دهد

اولاف شولتس صدراعظم این کشور روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر استرالیا آنتونی آلبانیز گفت، ایالات متحده تصمیم خود را با تحویل دادن مهمات خوشه ای به کی یف گرفت، اما آلمان با پیوستن به کنوانسیون ممنوعیت این گونه سلاح ها، این کار را انجام نخواهد داد. به گزارش تاس،

از سوی دیگر آلبانیز نخواست در مورد تصمیمات کشورهای ثالث اظهار نظر کند، اما تاکید کرد که استرالیا “چنین تسلیحاتی ندارد”.