نگاه چین به نشست ناتو

نگاه چین به نشست ناتو

هماهنگی ایالات متحده و بریتانیا برای «تسلط بیشتر بر ناتو» پیش از اجلاس سران.
کارشناسان: تلاش برای “جلوگیری از پایان بحران اوکراین”

گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

پیش از نشست ناتو که قرار است از سه شنبه تا چهارشنبه در لیتوانی برگزار شود، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، از بریتانیا، متحد کلیدی واشنگتن، بازدید کرد و با نخست وزیر ریشی سوناک دیدار کرد و تحلیلگران چینی گفتند که ایالات متحده و انگلیس در حال تلاش برای هماهنگی در مورد چگونگی تسلط بیشتر و حفظ سلطه خود بر ناتو هستند. و آنها سعی خواهند کرد استراتژی خود را که مبنی بر جلوگیری از پایان بحران اوکراین است را به توافق تمامی اعضای اتحاد تبدیل کنند.

رئیس جمهور بایدن در اواخر روز یکشنبه برای شروع یک تور سه کشور که شامل جلسات با نخست وزیر ریشی سوناک و “بحث در مورد تغییرات آب و هوایی با پادشاه چارلز در قلعه ویندزور” در روز دوشنبه وارد لندن شد.

تحلیلگران می گفتند فعالیت های دیپلماتیک پیش از نشست ناتو بر تقویت هماهنگی در مدیریت بحران اوکراین متمرکز خواهد بود، زیرا ناتو یک پلت فرم کلیدی برای همکاری ایالات متحده و انگلیس برای نفوذ در توسعه بحران ژئوپلیتیکی است که بر کل اروپا تاثیر می گذارد.
ایالات متحده و بریتانیا که از لحاظ جغرافیایی از میدان جنگ دور هستند، کمتر از قاره اروپا تحت تاثیر درگیری قرار می گیرند، بنابراین واشنگتن و لندن هر دو کی یف را تشویق می کنند تا به جای تلاش های میانجیگری برای اتش بس، به جنگ ادامه دهند و این باعث می شود که کل قاره همچنان متشنج بماند و مردم مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.

سونگ لوژنگ، کارشناس سیاست اروپا در پاریس و پژوهشگر موسسه چین در دانشگاه فودان، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت: «کشورهای اروپای شرقی مانند لهستان و کشورهای بالتیک همیشه از حضور ایالات متحده در منطقه استقبال می کنند و قاطعانه از اوکراین برای ادامه جنگ حمایت می کنند، حتی اگر برخی از کشورهای اروپای غربی از این درگیری خسته شده اند و میخواهند با جستجوی خودگردانی استراتژیک و خلاص شدن از شر دخالت های آمریکا راه حلی پیدا کنند. »

این بدان معناست که واشنگتن و لندن با تأثیرگذاری بر کشورهای اروپای شرقی، می توانند اراده خود را به اجماع کل ناتو تبدیل کنند و از این امر برای وادار کردن اعضای اصلی اتحادیه اروپا مانند فرانسه و آلمان برای حفظ همسویی با آنها استفاده کنند. تغییر این وضعیت سخت است.

با این حال، وحدت غرب همچنان با چالش هایی مواجه است. آسوشیتدپرس در گزارشی روز دوشنبه اعلام کرد که با ادامه درگیری روسیه و اوکراین “بدون هیچ پایانی”، زمانی که رهبران برای نشست سالانه خود در ویلنیوس، لیتوانی جمع می شوند، اتحاد بسیار مشهور” ناتو با فشارهای تازه ای مواجه است.

بزرگترین سازمان نظامی جهان “در تلاش است تا به توافقی بر سر پذیرش سوئد به عنوان سی و دومین عضو خود دست یابد. هزینه های نظامی کشورهای عضو از اهداف دیرینه عقب مانده است.”در گزارش روز یکشنبه آسوشیتدپرس آمده است که ناتوانی در سازش در مورد اینکه چه کسی باید به عنوان رهبر بعدی ناتو خدمت کند، باعث تمدید دوره دبیرکل فعلی برای یک سال دیگر شد.

سونگ ژونگ پینگ ، کارشناس نظامی و مفسر تلویزیونی چینی ، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت که اگرچه بایدن و سوناک هماهنگی و تلاش خواهند کرد تا تسلط خود را بر ناتو تقویت کنند، اما نشست آینده اختلافات میان اعضای حداقل در سه زمینه را آشکار خواهد کرد – ارائه مهمات خوشه ای به اوکراین ، درخواست کیف برای عضویت در ناتو و گسترش ناتو به منطقه آسیا و اقیانوس آرام.

“برای پاریس و برلین ، و همچنین بسیاری از اعضای دیگر اتحادیه اروپا، که بیشتر به امنیت اروپا اهمیت می دهند، دردسر بزرگی ایجاد شده است، آنها به مسائل امنیتی مناطق دوردست از اروپا علاقه ای زیادی ندارند، اما واشنگتن می خواهد ناتو را بین المللی تر کند و درگیری بلوک ها را تکرار کند، که این باعث ایجاد بحران بزرگی در اروپا، در منطقه آسیا و اقیانوس آرام شده است. این اقدام خطرناک قطعا از سوی برخی دیگر از اعضای ناتو با مخالفت روبرو خواهد شد”.