اخبار جنگ اوکراین دهم ژوئیه – دیدار پوتین و پریگوژین

کرملین تأیید کرد: پوتین و پریگوژین در پایان ماه ژوئن با یکدیگر دیدار کردند


دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، دیدار ولادیمیر پوتین با یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر را تایید کرد. گفته می شود گفتگو در ۲۹ ژوئن چندین ساعت به طول انجامید. پسکوف با اظهاراتش گزارش روزنامه فرانسوی لیبراسیون را تایید کرد.

در ۲۹ ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شخصاً با یوگنی پریگوژین و با فرماندهان گروه واگنر ملاقات کرد. این را دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه اعلام کرد.

پسکوف گفت: “رئیس جمهور در واقع چنین جلسه ای برگزار کرد. او ۳۵ نفر را دعوت کرد.” به گفته وی، این گفتگو در کرملین انجام شد و حدود سه ساعت به طول انجامید.

پسکوف افزود که پوتین دست به “ارزیابی از اقدامات کمپین نظامی” در درگیری اوکراین در حین گفتگو زد و درباره ارزیابی خود از قیام ۲۴ ژوئن واگنر صحبت کرد.

علاوه بر این، پوتین به جنگنده های واگنر فرصت های شغلی پیشنهاد کرد. «فرماندهان روایت خود را از وقایع ارائه کردند و تأکید کردند که حامیان و سربازان وفادار رئیس دولت و فرمانده کل قوا هستند. پسکوف افزود: آنها همچنین گفتند که آماده ادامه جنگ برای میهن هستند.»

روزنامه فرانسوی لیبراسیون پیشتر به نقل از سرویس های اطلاعاتی غربی از دیدار پوتین و پریگوژین خبر داده بود.

اوکراین بدنبال استخدام مزدوران در آسیا و آمریکای لاتین

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای جزئیات بیشتری درباره استفاده از مزدوران در درگیری‌های اوکراین فاش کرد. بر این اساس، در برابر پس زمینه موج ناموفق بسیج، کیف کار استخدام را در آسیا، آمریکای لاتین و خاورمیانه تشدید کرده است. اوکراین می خواهد با جذب مزدوران خارجی، از فاجعه نابود کردن سربازانش پنهان کند.

مزدوریابی به طور فعال در آرژانتین، برزیل، افغانستان، عراق و در مناطق تحت کنترل ایالات متحده در سوریه با حمایت سازمان های اطلاعاتی غربی، به ویژه سیا، انجام می شود.

تا ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، در مجموع ۱۱۶۵۷ خارجی از ۸۴ کشور به طور رسمی وارد اوکراین شدند تا در صفوف نیروهای مسلح اوکراین بجنگند. بیشتر آنها در ماه مارس و آوریل ۲۰۲۲ از کشورهایی مانند لهستان، ایالات متحده، کانادا، گرجستان، بریتانیا، رومانی، کرواسی و فرانسه آمده اند. اما پس از اولین شکست ها، این تعداد به شدت کاهش یافت.

تا ۳۰ ژوئن سال جاری، بر اساس داده های موثق، ۴۸۴۵ مزدور خارجی در جریان درگیری ها کشته شده اند. ۴۸۰۱ شبه نظامی دیگر از خاک اوکراین گریخته اند. امروز، ۲۰۲۹ مزدور همچنان در صفوف نیروهای مسلح اوکراین خدمت می کنند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده در بازجویی از سربازان اسیر اوکراینی، فرماندهان اوکراینی هیچ مسئولیتی در قبال تلفات مزدوران خارجی ندارند. علاوه بر این، از خارجی ها به عنوان “گوشت دم توپ” استفاده می شود.
نیروهای مسلح روسیه به عنوان بخشی از عملیات نظامی ویژه به نابودی مزدوران خارجی ادامه خواهند داد.

تلاش های گروه های خرابکاری و شناسایی اوکراین برای نفوذ متوقف شد
روز دوشنبه ، گروه های خرابکاری و شناسایی اوکراین دو تلاش ناموفق برای دستیابی به نفوذ در نزدیکی روستای کامنسکوی در منطقه زاپوروژیه انجام دادند. آنها بعد از اینکه آسیب جدی دیدند ، عقب نشینی کردند. این خبر توسط فرمانده گردان استورم-زی با نام علی به تاس گزارش شده است. آژانس نقل قول می کند:
فرماندهان اوکراینی مدتهاست که متوجه شده اند که یک حمله متقابل در منطقه زاپوروژیه ناموفق خواهد بود.” اما آنها همچنان جنگجویان خود را به مرگ می فرستند”.

پلیس لتونی تایید کرد: تبریک شکست فاشیسم جریمه دارد.

از ابتدای ماه جاری شهروندان لتونی که روز نهم روز پیروزی بر آلمان نازی که به یکدیگر تبریک می‌گویند جریمه خواهد شد و اخطارهای تخلف اداری برای آنها ارسال خواهد میشود.

شهروندان لتونی که در داخل و خارج از کشور زندگی می کنند در حال حاضر از پلیس این کشور برای پست های خود در شبکه های اجتماعی ایمیل هایی دریافت می کنند که آغاز دادرسی را اطلاع میدهد. کسانی که این اخطاریه‌ها را دریافت کرده‌اند گزارش می دهند که اتهام آنها ارسال پست های تبریک در ۹ مه ، از جمله کارت پستال های آنلاین با نمادهای مربوطه است.

طبق گزارش مجله خبری دلفی، گفته می شود که ده ها لتونی چنین اخطاریه هایی دریافت کرده اند. بر این اساس پلیس این اقدامات را با مواد کیفری که نمایش نمادهای شوروی مانند ستاره قرمز یا روبان سنت جورج در اماکن عمومی را ممنوع می کند، توجیه می کند. جریمه هایی تا ۳۵۰ یورو برای این کارها در نظر گرفته شده است. در عین حال، در این گزارش آمده است که اصطلاح «مکان عمومی» تعریف نشده است و هیچ بندی در قانون در مورد صفحه شخصی در شبکه های اجتماعی وجود ندارد.
سخنگوی پلیس ایالتی این خبر را تایید کرد. وی افزود: “با این حال، ما در مورد تعداد و یا اطلاعات مرتبط مربوطه اظهار نظری نمی کنیم.”

پارلمان لتونی در آوریل سال جاری قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن «برخی رویدادهای عمومی» در ۹ مه ممنوع شد. طبق قانون، مردم لتونی فقط مجاز به جشن گرفتن روز اروپا در این روز هستند. با این حال، برخی از افراد با این ممنوعیت مخالفت کردند. به گفته وزارت کشور لتونی، در مجموع ۲۶ نفر در ۹ مه امسال دستگیر و ۳۸ روند دادرسی دیگر نیز آغاز شده است. رایج ترین تخلفات، گل گذاشتن در مکان هایی بود که بناهای تاریخی برچیده شده اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت و همچنین حمل روبان سنت جورج است. علاوه بر این، چهار پرونده کیفری برای اظهارات در مورد جنگ اوکراین نیز در جریان است.

بعداً، ماریس کوچینسکیس، وزیر کشور لتونی گفت که در چند سال آینده این کشور می تواند جشن های روز پیروزی را به طور کامل لغو کند. وی گفت: تا چند سال دیگر می توانیم رنگ قرمز نهم اردیبهشت را به طور کامل حذف کنیم.

اردوغان عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را شرط پیوستن سوئد به ناتو دانست

رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در سخنانی در تلویزیون گفت که ابتدا باید راه برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا باز شود و پس از آن می توان درباره پیوستن سوئد به ناتو صحبت کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفته است که از درخواست سوئد برای عضویت در ناتو به شرط از سرگیری مذاکرات طولانی‌مدت الحاق با آنکارا توسط اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

او روز دوشنبه، یک روز قبل از آغاز نشست ناتو در لیتوانی، در تلویزیون گفت:

«شما ابتدا راه را برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا باز کنید و سپس ما آن را برای سوئد باز خواهیم کرد، همانطور که برای فنلاند باز کردیم.»

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که نباید از آنکارا انتظار مصالحه داشت. پیوستن یک کشور به ناتو باید به اتفاق آرا توسط همه کشورهای عضو تصمیم گیری شود. فنلاند آخرین کشوری بود که در ماه آوریل به عنوان سی و یکمین عضو پذیرفته شد.

اتحادیه اروپا و ترکیه مذاکرات الحاق را در سال ۲۰۰۵ آغاز کردند و از سال ۲۰۱۸ به حالت تعلیق درآمدند.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه


بر اساس گزارش خط مقدم روزانه وزارت دفاع روسیه، ارتش اوکراین تلاش های بیشتری برای پیشروی در جبهه های دونتسک، کراسنی لیمان و دونتسک جنوبی انجام می دهد. تمام حملات دشمن تا کنون با موفقیت دفع شد.
در دونتسک، اوکراین 275 سرباز و مزدور خارجی، یک تانک و چهار خودرو را از دست داد. علاوه بر این، یک انبار مهمات در جمهوری خلق دونتسک منهدم شد.
در جهت کراسنی لیمان، تلفات اوکراینی‌ها به 85 سرباز، چهار خودروی زرهی جنگی، دو وانت و یک اسلحه خودکششی آکازیجا بالغ شد.

نیروهای کی یف حدود 150 سرباز را در بخش های جنوبی دونتسک و زاپوروژیه از دست دادند. دو خودرو، پنج خودروی جنگی زرهی و دو هویتزر D-30 منهدم شد. در منطقه زاپوروژیه، ارتش روسیه فعالیت یک گروه خرابکار را خنثی کرد.

در جهت کوپیانسک، حملات نیروهای اوکراینی با موفقیت دفع شد و فعالیت یک گروه خرابکار شناسایی و متوقف شد. اوکراین بیش از 65 سرباز، یک خودروی جنگی پیاده نظام و دو خودرو را از دست داد.
بیش از 30 سرباز اوکراینی در بخش خرسون نابود شدند. هشت دستگاه خودرو منهدم شد. در منطقه زاپوروژیه، ارتش روسیه به یک پست فرماندهی تیپ ۴۷ زرهی نیروهای مسلح اوکراین حمله کرد. انبارهای مهمات اوکراینی در نزدیکی شهرهای نیکولایف و کراماتورسک منهدم شد.

پدافند هوایی روسیه پنج موشک ضد هوایی اس-۲۰۰ را رهگیری کرد. علاوه بر این، هشت پهپاد اوکراینی در منطقه زاپوروژیه و در جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک سرنگون شدند.


کرملین: تسلیم فرماندهان آزوف نقض توافق است

روسیه انتقال فرماندهان آزوف به کیف را نقض توافقات موجود خواند. به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، مسکو از آنکارا انتظار توضیحاتی در این مورد را دارد و در مذاکرات بعدی این وضعیت را در روشن خواهد کرد.
«پسکوف در عین حال تاکید کرد که این حادثه تاثیری بر ایجاد هاب گازی در ترکیه نخواهد داشت و روابط دو کشور همچنان توسعه می‌یابد. باز هم می گویم ما می خواهیم روابط خود را با جمهوری ترکیه ادامه دهیم.»

مسئول دونتسک: اوکراین از نفس افتاده.

منابع نیروهای مسلح اوکراین و ذخایر دولت اوکراین بیش از پیش رو به اتمام است. این را یان گاگین، مشاور رئیس جمهوری خلق دونتسک (DPR) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیا-۱ بیان کرد. فرسودگی اوکراین باعث همین فرسودگی در ناتو شده است، زیرا ذخایر ارتش های ناتو به دلیل تحویل تسلیحات در حال خالی شدن است. برعکس، نیروهای روسی دچار کمبود مهمات و پرسنل نیستند.

گاگین همچنین در مورد تحویل احتمالی جنگنده های F-16 به شرح زیر اظهار نظر کرد:

“به هر حال، آنها اینها را می گیرند. ما در واقع منتظر آنها هستیم. خواهیم دید که آنها در آسمان اوکراین در آتش میسوزند.”نیروهای مهاجم اوکراینی در استان زاپوروژیه نابود شدند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره منطقه ای زاپوروژیه در تلگرام گزارش داد، یک نیروی مهاجم اوکراینی شب گذشته در نزدیکی شهرهای پیاتیچاتکی و شربیانکی در منطقه زاپوروژیه نابود شد.
گفته می شود که یک گروه ویژه اوکراینی متشکل از حدود ۳۰ سرباز شناساییش و مورد حمله قرار گرفت. حداقل پنج جنگجوی اوکراینی کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند. سربازان باقی مانده دیت به عقب نشینی زدند.


چین: ارسال مهمات خوشه‌ای آمریکا به اوکراین ممکن است مشکلات بشردوستانه ایجاد کند

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت تصمیم ایالات متحده برای تامین مهمات خوشه ای به کی یف که بسیاری از کشورها آن را ممنوع کرده اند، می تواند منجر به مشکلات انسانی در منطقه درگیری شود. مائو در پاسخ به درخواست خبرگزاری تاس روسیه نظر چین درباره تصمیم واشنگتن برای تامین چنین تسلیحاتی به اوکراین را پرسید:

«چین خاطرنشان کرده است که تصمیم ایالات متحده نگرانی‌هایی را در سراسر جامعه بین‌المللی ایجاد کرده است، زیرا بسیاری از کشورها مخالفت آشکار خود را با این اقدام ابراز کرده‌اند. تهیه و استفاده غیرمسئولانه مهمات خوشه ای به راحتی می تواند مشکلات بشردوستانه ایجاد کند.»

پکن معتقد است که گفتگو و مذاکره تنها راه حل بحران اوکراین است. دست اندرکاران باید برای جلوگیری از افزایش تنش و تشدید بحران از ریختن «نفت بر آتش» خودداری کنند.

گزارش رسانه ها: کیف به پیوستن به ناتو بدبین است

روزنامه گاردین گزارش می دهد که در آستانه نشست سران ناتو در ویلنیوس پایتخت لیتوانی، مقامات اوکراینی خوشبین نیستند. بر این اساس، “اوکراین به طور فزاینده ای نسبت به گامی مهم در جهت پیوستن به ناتو بدبین است”.

مهمتر از همه، ایالات متحده و آلمان از پیوستن اوکراین به ائتلاف 31 کشوری حمایت نخواهند کرد. «انتظار می‌رود این اجلاس دو روزه به مقامات کیف در آخرین لحظه یک بسته‌ی «ضمانت‌های امنیتی» ارائه دهد – تضمین‌هایی از کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان مبنی بر اینکه کمک‌های نظامی و آموزش در درازمدت ادامه خواهد یافت. در همین حال، کی یف معتقد است که «عضویت در ناتو، همراه با چشم انداز دفاعی چتر هسته ای غرب، تنها تضمین واقع بینانه بلندمدت امنیتی برای آن کشور است».

کی‌یف تأسیسات تولید پهپادهای بیرقدار می‌سازد

اوکراین تولید داخلی پهپاد بیرقدار ترکیه را آغاز خواهد کرد. به گفته الکساندر کامیشین وزیر صنعت استراتژیک اوکراین، ساخت کارخانه تولید از هم اکنون آغاز شده است.
روز قبل، کیف و آنکارا تفاهم نامه ای را برای توسعه تولید پهپاد در اوکراین امضا کردند.


گزارش جبهه نیروهای واحد غرب
‌‌
یک جنگنده بمب افکن سوخو-34 روسیه به گروهی از نیروهای اوکراینی در نزدیکی یک شهرک در منطقه عملیات نظامی ویژه حمله کرد. همانطور که سرگئی سیبینسکی، سخنگوی گروه نیروهای روسی غرب، تاکید می کند، اینها واحدهای گردان ۲۸ زرهی نارنجک انداز بودند.
گردان 32 تانک ارتش اوکراین چندین سرباز را زیر آتش یگان های روسی از دست داد. علاوه بر این، یک رادار شناسایی توپخانه ای AN/TPQ-50 آمریکا کشف و با شلیک هویتزرهای D-30 منهدم شد.

رئیس دونتسک: ارتش روسیه در حال تقویت نیروها در کراسنی لیمان است

دنیس پوشیلین، فرماندار موقت جمهوری خلق دونتسک (DPR) به ایستگاه تلویزیونی روسیا-24 گزارش می دهد که ارتش روسیه نیروهای خود را در جبهه کراسنی لیمان تقویت کرده است. علاوه بر این، واحدهای اوکراینی در آنجا متحمل خسارات سنگینی از نظر پرسنل و تجهیزات شدند.

به طور کلی، وضعیت در خط تماس در جمهوری خلق دونتسک همچنان پیچیده است، اما کاملاً تحت کنترل ارتش روسیه است. در جنوب جمهوری خلق یا اوگلدار هیچ تغییر قابل توجهی وجود ندارد. واحدهای اوکراینی به تلاش برای بازپس گیری مواضع روسیه ادامه دادند، اما بی نتیجه. این همچنین در مورد وضعیت مارینکا که در آن توپخانه و نیروهای هوایی فعال هستند نیز صدق می کند.

او همچنین گفت که هیچ دستاوردی در بخش آدیوکا در جبهه وجود ندارد، زیرا سربازان روسی به نابود کردن سلاح‌ها و جنگنده‌های اوکراینی در آنجا ادامه می‌دهند.

نیروهای کی یف دونتسک را با موشک گلوله باران کردند

نیروهای اوکراینی صبح روز دوشنبه بار دیگر دونتسک را گلوله باران کردند. به گفته نماینده DPR در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین، اولین راکت ها در ساعت 7:55 صبح به وقت محلی فرود آمدند. تا ساعت 9:40 صبح، ارتش اوکراین در مجموع 34 گلوله 155 میلی متری ناتو را به سمت مناطق دونتسک کیروفسکی، کیفسکی، کویبیشفسکی و پتروفسکی شلیک کرد.

وزارت دفاع روسیه: حمله موشکی به پل کریمه خنثی شد

در 9 ژوئیه، اوکراین تلاش ناموفقی برای حمله به اهدافی در کریمه و در استان های روستوف و کالوگا روسیه انجام داد. در اینجا، نیروهای کی یف از موشک های ضد هوایی S-200 استفاده کردند که به یک نوع حمله تبدیل شدند.

بر اساس گزارش سرهنگ ویکتور افسالوف، رئیس ستاد کل نیروی هوایی روسیه، سه موشک به سمت پل کریمه شلیک شد. دفاع ضدهوایی ما همه موشک ها را سرنگون کردند. این حمله تلفات یا خسارت جانی نداشت. دو موشک شلیک شده به یک فرودگاه در منطقه کالوگا توسط سلاح های الکترونیکی از کار افتاد.

ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه دستور تعیین محل نگهداری و موقعیت شلیک موشک های اس-200 و برنامه ریزی اقداماتی برای شلیک پیشگیرانه این سلاح ها را صادر کرد.وزارت دفاع روسیه از انهدام یک مواضع اوکراینی خبر داد


به گفته وزارت دفاع روسیه، خدمه یک تانک روسی T-80BW یک هدف اوکراینی را منهدم کردند. گفته می شود حدود 50 سرباز اوکراینی از جمله اعضای گروه های خرابکار در این پایگاه حضور داشتند.
اطلاعات مربوط به هدف از یک پهپاد شناسایی به دست آمده است. T-80BW از پوشش مستقیماً به سمت جنگلی که دشمن در آن مشاهده شده بود شلیک کرد. هدف با یک ضربه دقیق از بین رفت.

لوگانسک: بیش از 70 حمله اوکراینی را در یک هفته دفع کرد


آندری ماروچکو، یک کارشناس نظامی و یک سرهنگ بازنشسته در شبه نظامیان خلق لوهانسک به تاس گزارش داد، در هفته گذشته، نیروهای روسیه بیش از 70 حمله نیروهای اوکراینی را در جهت لوگانسک دفع کردند. بیش از 2600 سرباز اوکراینی کشته شدند.

همچنین در این مدت ارتش روسیه با خنثی سازی فعالیت 16 گروه خرابکار اوکراینی، 92 خودرو از انواع مختلف را منهدم کرد.

54 خودروی جنگی زرهی از انواع مختلف و 13 تانک منهدم شد، علاوه بر این، 46 سامانه توپخانه مختلف مورد اصابت قرار گرفت. یازده مورد از این سامانه ها توسط کشورهای ناتو تامین شد.

در 3 ژوئیه، ماروچکو گفت که در عرض هفت روز، سربازان روسی تقریبا 60 حمله دشمن را در جهت لوگانسک انجام دادند.


زلنسکی اعتراف می کند: ضد حمله آنطور که انتظار می رفت پیش نمی رود

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه با ای‌بی‌سی نیوز گفت: ضدحمله سربازان اوکراینی آنطور که انتظار می‌رفت پیش نمی‌رود – بالاتر از همه، سرعت آن مطابق انتظارات نیست. او گفت:
همه ما می‌خواهیم که سریع‌تر پیش برود. هر روز براب اوکراینی‌ها به معنای فداکاری است.
زلنسکی افزود که همه آرزو می‌کنند که ای کاش ضدحمله در مدت زمان کوتاه‌تری تکمیل می‌شد. وی همچنین اظهار داشت که با توجه به موفقیت در ضد حمله تحت فشار شرکای غربی خود قرار نخواهد گرفت.
“من هیچ فشاری احساس نمی کنم. بدیهی است که آنها درک می کنند که با توجه به قدرت کلی روسیه و مقیاس تسلیحات آن، زنده ماندن، جنگیدن و ابتکار عمل برای ما چقدر دشوار و چالش برانگیز است.”

دونتسک: بازگشت فرماندهان آزوف وضعیت خط مقدم را تغییر نمی دهد

یان گاگین، مشاور رئیس جمهوری خلق دونتسک به ریانووستی گفت که بازگشت فرماندهان آزوف که در جریان آزادسازی ماریوپل اسیر شده‌اند، تنها تأثیر رسانه‌ای در اوکراین خواهد داشت و تأثیر قابل‌توجهی بر جبهه نخواهد داشت. گاگین در گفتگو با آژانس تاکید کرد:

این افراد قبلاً نشان داده‌اند که چگونه می‌توانند بجنگند – بنابراین، مردان معدودی که به زلنسکی تحویل داده شده‌اند، که تعدادشان کمتر از یک واحد نظامی است، نمی‌توانند ارتش اوکراین را به طور جدی در حمله خود حمایت و تقویت کنند. «بنابراین هیچ نیروی تقویتی وجود نخواهد داشت، اوکراین تنها چند تصویر رسانه ای از قهرمانان ادعایی دریافت می کند که قبلا بی کفایتی خود را به عنوان فرمانده و جنگنده در دفاع از کارخانه آزوفستال ثابت کرده اند.”

خارکف: وضعیت نامناسب سربازان وظیفه اوکراینی

جمعیت منطقه کوپیانسک در منطقه خارکف از وضعیت نامناسب و بی روحیه‌گی در یگان های ارتش اوکراین مستقر در آنجا، به ویژه در میان کسانی که سربازگیری شده اند، گزارش می دهند. به گزارش خبرگزاری تاس، ویتالی گانچف، رئیس اداره نظامی – غیرنظامی این منطقه در برنامه “Soloviev. Live” خاطرنشان کرد:

“با چنین احساساتی، این مبارزان در خیابان ها می دوند و مشروب می خورند. همه اینها منجر به خسارات بزرگ از طرف آنها می شود […] فرماندهی به سادگی افراد خود را به مسلخ می اندازد. دیگر در میان آنها احساس میهن پرستانه یا دفاع از وطن نیست. نه، مردم واقعاً می بینند که هیچ دفاعی از وطن وجود ندارد، از آنها فقط به عنوان دام برای ذبح استفاده می شوند. به همین دلیل است که روحیه در صفوف بسیجیان بسیار منحط شده است.»
دو موشک اوکراینی بر فراز منطقه بریانسک روسیه سرنگون شد

همانطور که الکساندر بوگوماس فرماندار منطقه بریانسک در کانال تلگرامی خود نوشت، سامانه های پدافند هوایی روسیه دو موشک اوکراینی را بر فراز منطقه بریانسک ساقط کردند و هیچ آسیبی ندیدند. بوگوماس افزود که امدادگران اورژانس در محل سقوط کار می کنند. او توضیح داد:

«امروز نیروهای ضد هوایی نیروهای مسلح روسیه دو موشک ارتش اوکراین را سرنگون کردند. سقوط یکی از موشک ها در یک کارخانه چوب بری در روستای “بیتوش” آن را به طور کامل منهدم کرد. »

مرگ یک نفر توسط گلوله باران اوکراینی ها در کرمانایا

به گزارش مراد گازدیف، خبرنگار روس، امروز یک غیرنظامی در نتیجه حمله اوکراینی به جمعیت غیرنظامی در شهر کرمانایا کشته شد. دو نفر دیگر مجروح شدند.

گروه فیلمبرداری گازدیف برای کمک به قربانیان توقف کردند. او گفت:
در حالی که ما در حال رانندگی بودیم، مردم در خیابان ایستاده بودند و فریاد می زدند: “کمک!” یک مرد از ناحیه سر و لگن مورد اصابت قرار گرفته بود .