اخبار جنگ اوکراین نهم ژوئیه

لوموند فرانسه درباره تحویل مهمات خوشه ای به اوکراین: آمریکا در قبال روسیه ضعف نشان می دهد

روزنامه فرانسوی لوموند می نویسد، تصمیم آمریکا برای تامین مهمات خوشه ای اوکراین، ترس از روسیه و ضعف کاخ سفید را آشکار می کند. با این تحویل، کاخ سفید اعتراف کرد که تصمیم به انجام چنین اقدامی گرفته است زیرا زرادخانه های ایالات متحده قبلاً تمام شده بود. به گفته نویسندگان روزنامه فرانسوی، این اعتراف به ضعف است و آنها ادامه می دهند:

همانطور که کاخ سفید اذعان کرد، شدت جنگ در اوکراین، ذخایر امریکا را به قدری تحت فشار قرار داده است که راه را برای ارسال تسلیحات بحث برانگیز به عنوان پارامتری برای مقابله با برتری روسیه هموار کرده است. این اعتراف به ضعف ابرقدرت آمریکا در برابر روسیه همه متحدان غربی اوکراین را تحت تاثیر قرار می دهد.

“فقط می توان از وخامت اوضاع ابراز تاسف کرد. حتی اگر فرض کنیم که ارتش اوکراین بتواند با دریافت این تسلیحات در موقعیتی برابر با روسیه قرار بگیرد و بجنگد، خطرات مرتبط با این مهمات غیر قابل چشم پوشی است. در حالی که جنگ در اوکراین در حال وقوع است، غیرنظامیان اوکراینی به طور دائم در معرض خطر مهماتی قرار خواهند گرفت، که در آنجا این بکار گرفته میشود».


تکه تکه شده: توپخانه روسی کاروان تانک را نابود می کند

وزارت دفاع روسیه تصاویری از عملیات توپخانه خود در روز یکشنبه منتشر کرد. گزارش می دهد که کاروانی از خودروهای زرهی در طی یک “تلاش ناموفق ضدحمله رژیم کی یف” از بین رفته است. گفته می شود که حداقل ده خودرو، از جمله خودروهای طراحی غربی، بر اثر مین ها و گلوله های توپخانه نابود شده اند.

لاوروف به وزیر امور خارجه ترکیه درباره مخرب بودن ارسال تجهیزات نظامی به کیف هشدار داد.

به گفته وزارت خارجه روسیه ، لاوروف با هاکان فیدان درباره بازگشت رهبران” آزوف ” به اوکراین گفتگو کرد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه درباره بازگشت فرماندهان گردان ملی آزوف (ممنوع در فدراسیون روسیه و به رسمیت شناخته شده به عنوان یک سازمان تروریستی) به اوکراین گفتگو کرد.

وزارت امور خارجه اعلام کرد:” طرفین با تاکید بر آخرین تحولات در مورد اوکراین ، از جمله وضعیت بازگشت رهبران آزوف از استانبول به کیف ، دیدگاه های خود را در مورد دستور کار منطقه ای تبادل کردند”.

همانطور که وزارت خارجه روسیه اضافه کرد ، لاوروف توجه آنکارا را به “تخریب مسیر” روابط دو کشور با ادامه تامین تجهیزات نظامی به کیف جلب کرد.
همانطور که در وزارت خارجه روسیه اشاره شد ، چنین اقداماتی فقط می تواند منجر به عواقب منفی شود.
وزرای خارجه بر اساس توافقات میان رهبران دو کشور ، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان ، ضرورت “حفظ و تقویت ماهیت اعتماد روابط” میان روسیه و ترکیه را تایید کردند.
وزارت خارجه روسیه گزارش داد که در این گفتگو ، چشم انداز همکاری بیشتر برای تضمین امنیت غذایی جهانی نیز “در مواجهه با ناتوانی” کشورهای غربی برای اتخاذ گام های لازم برای اجرای “ابتکار بسته” آنتونیو گوترش ، دبیر کل سازمان ملل متحد ، مورد توجه قرار گرفت. لاوروف و فیدان همچنین به جنبه های خاصی از همکاری دوجانبه ، از جمله برنامه تماس های آینده اشاره کردند.
گفتگوی وزرای دو کشور به دخواست و به ابتکار آنکارا انجام شد

بلومبرگ: اوکراین می خواهد تولید تانک ها و سایر خودروهای زرهی را افزایش دهد


اوکراین قصد دارد در ماه های آینده تولید تانک و سایر خودروهای زرهی را افزایش دهد.
این خبر را خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ به نقل از الکساندر کامیشین وزیر صنعت استراتژیک اوکراین گزارش داد. بلومبرگ گزارش داد:
«تامین تسلیحات از سوی ایالات متحده و متحدانش به اوکراین تا کنون موضوع اصلی جنگ بوده است. بعداً کامیشین می‌خواهد اوکراین را به یک صادرکننده بزرگ سلاح تبدیل کند. کامیشین به آژانس گفت که هدف این است که “اوکراین را به زرادخانه جهان آزاد تبدیل کنیم.”
این مقام اوکراینی گفت: اکنون که تولید مهمات داخلی دوباره افزایش یافته است، افزایش تولید تانک و خودروهای زرهی اولویت بعدی است. اما سه تا شش ماه طول می کشد «تا ثمر دهد». بلومبرگ تاکید کرد:
«او می‌خواهد درازمدت‌تر، کشور را به یک تولیدکننده مترقی تسلیحات تبدیل کند و از این توسعه برای احیای اقتصادی استفاده کند که در سال گذشته تقریباً یک سوم کوچک شده است. او تولیدکنندگان خارجی را ترغیب می‌کند که به اوکراین بیایند، جایی که هزینه‌ها پایین است، تأسیسات تولید را می‌توان در عرض چند ماه جابجا کرد و بازسازی کرد و آنها می‌توانند سلاح‌های خود را بر اساس تجربه روزانه در میدان نبرد بهبود بخشند.»

پاریس: آماده سازی برای محموله های جدید کمک های نظامی به اوکراین در حال انجام است

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه به ایستگاه رادیویی حکومتی رادیو فرانس انترناسیونال گفت که فرانسه حمایت نظامی خود از اوکراین را افزایش خواهد داد و کمک های جدیدی در حال آماده شدن است. کولونا افزود که فرانسه با شرکای خود برای یافتن ضمانت های امنیتی کار می کند که می تواند نه به جای، بلکه به موازات روند ادغام در ناتو به اوکراین ارائه شود. از جمله گفت:
“حمایتی که ما ارائه می کنیم با هدف پاسخگویی به نیازهای ابراز شده توسط مقامات اوکراین در همکاری با متحدان و شرکای ما است… این حمایت ادامه خواهد داشت و تشدید خواهد شد.”محموله‌های جدید کمک‌های نظامی برای پاسخگویی مستمر به نیازهای فوری ابراز شده توسط اوکراین آماده می‌شوند.»

کوریره دلا سرا: اوکراینی ها با خمپاره های قدیمی ایتالیایی به سنگرهای باخموت شلیک کردند

به گزارش رسانه های روسی، فرماندهان اوکراینی تایید کرده اند که هیچ پیشرفتی نداشته اند و هیچ سلاح جدیدی از ناتو دریافت نکرده اند. روزنامه نگاران این روزنامه که نیروهای ارتش اوکراین را در نزدیکی باخموت همراهی می کردند، می نویسند که اوکراینی ها از سلاح های قدیمی یا نامناسب در نبرد برای شهر استفاده می کنند – مانند خمپاره های قاچاق ایرانی یا سیستم های خمپاره ای ۱۲۰ میلی متری ایتالیا از سال ۱۹۶۳. کوریره دلا سرا گزارش می دهد:
سرهنگ ژاندولسکی که در یک پناهگاه در خط مقدم نشسته است، تأیید می‌کند که افرادش از ژوئن تاکنون هیچ پیشرفتی نداشته‌اند و هیچ سلاح جدیدی از تدارکات ناتو دریافت نکرده‌اند. او مانند بسیاری دیگر، دو هفته پیش بارقه‌ای از امید داشت که کودتای مسکو می‌تواند «به درگیری روسیه و اوکراین پایان دهد». اما این فقط یک توهم بود. سرهنگ گفت: با عقب نشینی واگنر، هیچ چیز تغییر نکرده است. ارتش منظم روسیه بدون دردسر جای آنها را گرفت. برای ما، جنگ ادامه دارد.»گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه از تلاش‌های مداوم اوکراین برای پیشروی در بخش‌هایی نزدیک دونتسک، جنوب دونتسک و کراسنی لیمان گزارش داد. همانطور که سخنگوی این مقام، سپهبد ایگور کوناشنکوف، گفت، تشکیلات نیروهای جنوبی در جمهوری خلق دونتسک چندین حمله دشمن را دفع کرد. بیش از ۱۸۰ پرسنل ارتش اوکراین و مزدوران خارجی در ۲۴ ساعت گذشته در آنجا کشته شده اند. دشمن همچنین چهار خودروی زرهی، سه خودرو، یک راکت انداز چندگانه RM-70 «وامپایر» ساخت چک، یک هویتزر Msta B و یک هویتزر خودکششی آمریکایی M109 Paladin را از دست داد. علاوه بر این، انبارهای مهمات اوکراین نیز منهدم شد.

به گفته کوناشنکوف، تلاش های تهاجمی بیشتر اوکراین در بخش های جلویی در جنوب دونتسک و در منطقه زاپوروژیه دفع شد. انجمن نیروهای شرق نیز یک گروه شناسایی و خرابکاری دشمن را از بین برد. سخنگوی ارتش روسیه تلفات اخیر پرسنل اوکراین در این دو بخش از جبهه را بیش از ۲۱۰ نفر از نیروهای ارتش و مزدوران خارجی اعلام کرد. چهار تانک جنگی، سه خودروی رزمی پیاده نظام، دو خودروی زرهی، دو پیکاپ، یک راکت انداز چندگانه گراد، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا، دو قبضه اسلحه D-20، یک هویتزر Msta-B و یک هویتزر خودکششی آمریکایی نوه M109 Paladin نیز نابود شدند. گفته می شود که رادار شناسایی توپخانه ای AN/TPQ-36 آمریکا نیز مورد اصابت قرار گرفته است.

در ۲۴ ساعت گذشته، واحد مرکزی چندین حمله اوکراینی را در جبهه کراسنی لیمان دفع کرده است. علاوه بر این، دو گروه شناسایی و خرابکاری نیز شناسایی شد و مورد حماه قرار گرفت. به گفته کوناشنکوف، بیش از ۸۰ نفر از نیروهای ارتش اوکراین در این درگیری کشته شدند. گفته می شود یک خودروی جنگی پیاده نظام، دو خودروی زرهی، دو پیک آپ، یک قبضه اسلحه خودکششی گووزدیکا، دو دستگاه هویتزر D-30 و یک اسلحه D-20 متعلق به نیروهای مسلح اوکراین از کار افتاده است.

سخنگوی ارتش روسیه گفت: یگان نظامی روسیه غرب اخیراً ۲۰ سرباز اوکراینی را در بخش جلویی کوپیانسک کشته و دو خودرو، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا و یک انبار مهمات را در منطقه خارکف منهدم کرده است.

کوناشنکوف تلفات اخیر پرسنل ارتش اوکراین در جبهه خرسون را تا ۶۰ سرباز اعلام کرد. گفته می شود که یک تانک جنگی، هفت خودرو، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا و یک اسلحه M777 آمریکایی نیز منهدم شده است.

فرماندار گلادکوف: ۴۵ گلوله اوکراینی در منطقه بلگورود ظرف ۲۴ ساعت شلیک شد

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه مرزی بلگورود روسیه، امار حملات اوکراین به این منطقه را روز یکشنبه در تلگرام منتشر کرد. به گفته این سیاستمدار، در ۸ ژوئیه، نیروهای اوکراینی در مجموع ۴۵ پرتابه مختلف را به ۹ شهر در پنج منطقه شلیک کردند. گلادکوف هیچ خسارت یا تلفاتی از این حملات را گزارش نکرد.

روز شنبه، شهر شبکینو با چندین راکت انداز بمباران شد. یک کارگر که پس از حملات اوکراین در اواخر ماه مه و اوایل ژوئن در بازسازی شهر شرکت داشت، زخمی شد. به همین دلیل گلادکوف بازگشت ساکنان به خانه هایشان را به تعویق انداخت.

اختصاصی: در جبهه – نیروهای روسی نیروهای ویژه اوکراینی را متوقف می کنند

در نزدیکی شهر آزاد شده آرتموفسک، که به باخموت نیز معروف است، در جمهوری خلق دونتسک، نیروهای روسی حملات خط مقدم اوکراین را دفع کردند. این خبر اخیراً توسط وزارت دفاع روسیه اعلام شده است. فیلم منتشر شده توسط آژانس نشان می دهد تانک های روسی در حال پیشروی به سمت مواضع جنگی و عقب راندن نیروهای اوکراینی هستند.

در جبهه دیگری در جمهوری خلق لوهانسک همسایه، سربازان طوفان اوکراینی نیز از سر پل های خود بیرون رانده شدند.

گلوبال تایمز: تمدید استولتنبرگ به عنوان دبیرکل ثابت می کند: ناتو در حال ترکیدن است

به گزارش روزنامه چینی گلوبال، در بحبوحه درگیری های روسیه و اوکراین، محاصره نامزدهای مختلف و انتخاب مجدد ینس استولتنبرگ به عنوان دبیرکل اتحادیه، نشان دهنده اختلافات ضعیف در ناتو و تشدید کنترل ایالات متحده است. بار. مقاله ای در این باره می گوید:

جنجال بی پایان پیرامون پست دبیرکل جدید نشان می دهد که در ناتو وحدت وجود ندارد. سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیونی، به گلوبال تایمز گفت که اختلاف اصلی در داخل اتحادیه این است که آیا کشورهای عضو ناتو در خدمت منافع امنیت ملی خود هستند یا منافع هژمونی جهانی ایالات متحده. پرداخت.”

گلوبال تایمز می نویسد که ایالات متحده از امنیت به عنوان بهانه ای برای فریب سایر کشورها برای پرداخت هزینه های هژمونی آمریکا استفاده می کند. به همین دلیل، اعضای ناتو مانند مجارستان، فرانسه و ترکیه تمایلی به تسلیم شدن به واشنگتن ندارند، که منجر به عدم اجماع در داخل بلوک در مورد موضوعات کلیدی، از جمله انتخاب دبیرکل، شده است.

پدافند هوایی روسیه موشک اوکراینی را بر فراز منطقه روستوف رهگیری کرد

مقامات منطقه روستوف در جنوب روسیه از دفع حمله موشکی اوکراینی خبر دادند. بر این اساس، پدافند هوایی روسیه حوالی ساعت ۱۱ صبح به وقت اروپای مرکزی یک موشک دشمن را در نزدیکی شهر دونتسک (با پایتخت منطقه ای جمهوری خلق دونتسک با همین نام اشتباه نگیریم) رهگیری کرد.
شهردار رومن کورایف از تلفات و جراحات در تلگرام خبر نداد. با این حال، خسارت جزئی به اموال وارد شده است، زیرا به عنوان مثال، پس از استقرار سامانه پدافند هوایی، چندین ترکش روی سقف‌ها سقوط کرده است. کورایف از ساکنان خواست تا مقامات امنیتی محلی را در مورد آسیب‌های احتمالی مطلع کنند.

واسیلی گلوبف، فرماندار منطقه روستوف این حادثه را تایید کرد. موشک اوکراینی بین شهرهای دونتسک و کامنسک سرنگون شد.

گلوله باران منطقه خرسون توسط اوکراین.

سخنگوی مقامات امنیتی در بخش تحت کنترل روسیه در منطقه خرسون به خبرگزاری تاس گفت که ارتش اوکراین یکشنبه شب به چندین شهر در این منطقه حمله کرده است. اهداف زیرساختی مدنی در کاخوفکا، نوایا کاخوفکا، گولایا پرستان و تاوریسک در اثر این حملات دچار آتش سوزی شده‌اند. در مجموع ۲۸ گلوله توپ به سمت این شهرک ها شلیک شد. در ابتدا گزارشی از تلفات یا خسارات احتمالی گزارش نشد. این سخنگوی همچنین گفت که ارتش اوکراین در روز شنبه در مجموع ۴۵ گلوله به شهرک های آلیوشکی، کرینکی، استارایا زبوریوکا و پادستپنویه شلیک کرد. 

پدافند هوایی روسیه موشک های کروز را در نزدیکی شهر کرچ کریمه رهگیری کرد

سرگئی آکسیونوف، رئیس شبه‌نظامی کریمه در تلگرام گزارش داد که پدافند هوایی روسیه یک موشک کروز را در نزدیکی شهر کرچ در شرق شبه‌جزیره دریای سیاه رهگیری کرد. این سیاستمدار از تلفات یا خسارات احتمالی خبر نداد. آکسیونوف همچنین از کریمه ها خواست آرامش خود را حفظ کنند و فقط به منابع معتبر اطلاعات اعتماد کنند. 

مردم محلی قبلاً چندین انفجار در نزدیکی کرچ را در شبکه های اجتماعی گزارش کرده بودند. این حادثه حوالی ساعت ۱۱ صبح به وقت اروپای مرکزی رخ داد. بر اساس اطلاعات، پل کریمه آسیبی ندیده است. 

بی طرفی لغو شد: سوئیس و اتریش به سپر آسمان اروپا پیوستند

سوئیس و اتریش که از دیرباز اصل بی طرفی را حفظ کرده اند، در چتر حفاظت موشکی اروپا (سپر آسمان اروپا) شرکت خواهند کرد. یک کارشناس تردید دارد که برنامه برنامه ریزی شده بتواند به طور موثر از اروپا محافظت کند.

زاخارووا: ناتو باید با اوضاع پیرامون نیروگاه زاپوروژیه برخورد کند

ماریا زاخارووا در مورد اظهارات آنا مالیار معاون وزیر دفاع اوکراین مبنی بر اینکه اوکراین در اوایل اکتبر ۲۰۲۲ به پل کریمه حمله کرد تا مسیرهای لجستیکی روسیه را مختل کند، اظهار نظر کرد. سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه در تلگرام دولت کی یف را یک رژیم تروریستی توصیف کرد. او اوکراین را متهم کرد که می‌خواهد به نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه تحت کنترل روسیه برای “نجات خود” از وضعیت اسفبارش آسیب برساند. این دیپلمات با اشاره به نشست آتی اعضای ناتو در ویلنیوس لیتوانی نوشت:
نشست سران ناتو باید توجه خود را به این موضوع معطوف کند.

فرماندهان آزوف پس از بازگشت از ترکیه می خواهند دوباره بجنگند

دنیس پروکوپنکو، فرمانده گردان ملی گرای فاشیستی آزوف، پس از بازگشت به اوکراین به همراه چهار فرمانده دیگر از ترکیه، تمایل خود را برای بازگشت به جبهه ابراز کرد. وی در گفتگو با خبرنگاران اوکراینی گفت:

“من عمیقا معتقدم که ارتش یک کار تیمی است. از امروز با شما به مبارزه ادامه می دهیم. قطعاً دوباره می جنگیم.”
به گفته پروکوپنکو، ارتش اوکراین ابتکار راهبردی را در خط تماس به دست گرفته و هر روز در حال پیشرفت است. فرمانده آزوف در پاسخ به این سوال که آیا شرکت کنندگان در نبردهای سخت برای کارخانه فولاد آزوف در ماریوپل به جبهه بازخواهند گشت، گفت:
“البته. به همین دلیل به اوکراین برگشتیم. این هدف اصلی ماست.”
معاون او سواتوسلاو پالامار سخنان پروکوپنکو را در جلسه توجیهی تایید کرد. آنها از نظامیان هستند و سوگند یاد کرده اند.
پنج فرمانده اوکراینی که در نبرد در شهر ماریوپول که اکنون تحت کنترل روسیه است در دریای آزوف شرکت کرده بودند، از زمان تبادل اسرا بین روسیه و اوکراین در سپتامبر ۲۰۲۲ در ترکیه بودند. یکی از شروط این بود که تا پایان جنگ به خانه برنگردند. با این حال، در ۸ ژوئیه، رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور، آنها را به خانه بازگرداند. مسکو سپس آنکارا و کیف را به نقض توافق متهم کرد. کرملین قبلا از بازگشت فرماندهان آزوف استال به اوکراین مطلع نشده بود.

سفیر اوکراین در برلین: کی‌یف از ناتو می‌خواهد که تعهد روشنی برای پیوستن به این پیمان بدهد

پیش از اجلاس سران ناتو در لیتوانی، اوکراین همچنان به تلاش برای تعهد روشن برای پیوستن به این ائتلاف ادامه می دهد. خبرگزاری آلمان (dpa) به نقل از الکسی ماکیف سفیر اوکراین در آلمان گفت:
«در اجلاس ویلنیوس ما انتظار داریم که دعوت و جهت گیری روشن و صریح برای پیوستن به ناتو ارائه شود.»
حتی اگر الحاق یک شبه اتفاق نیفتد، انتظار می رود که اتحاد نظامی دیگر اجازه هیچ ابهامی را ندهد. ماکیف هشدار می دهد که اشتباهات صورت گرفته در نشست ناتو در بخارست در سال ۲۰۰۸ نباید تکرار شود.
در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، سران کشورها و دولت‌های ۳۱ کشور ناتو در پایتخت لیتوانی دیدار خواهند کرد تا از جمله در مورد چشم‌انداز پیوستن اوکراین به ناتو گفتگو کنند.

گزارش رسانه ها: گفته می شود ورشو ۱۲ فروند هلیکوپتر Mi-24 را به کیف تحویل داده است

بر اساس گزارشی در روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، گفته می شود که لهستان حدود ۱۲ بالگرد تهاجمی Mi-24 را به اوکراین ارائه کرده است. این روزنامه به نقل از منابع آگاه می نویسد که این ماشین آلات ساخت شوروی است. تحویل به تازگی تکمیل شده است. بر اساس این مقاله، انتقال این بالگردها به اوکراین هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

وزارت دفاع اوکراین به دخالت کی یف در منفجر کردن پل کریمه اعتراف کرد
انا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفت که کی یف پشت انفجار پل کریمه بود. این پل در ۸ اکتبر ۲۰۲۲ اسیب دید.

خانم مالیار در کانال تلگرام خود به دخالت اوکراین در این انفجار اذعان کرد. در پانصدمین روز پس از ورود نیروهای روسی به اوکراین، او فهرستی از کارهایی که کی یف در روزهای خاصی از ان زمان انجام داده است را منتشر کرد. «۵۰۰ روز از اولین ضربه به پل کریمه به منظور مختل کردن تدارکات برای روس ها می گذشته است.»

پل کریمه در ۸ اکتبر ۲۰۲۲ با مواد منفجره در یک کامیون منفجر شد. دو قسمت از بخش خودرو پل فرو ریخت، بخش راه اهن اسیب دید، چندین نفر کشته شدند. پل در فوریه ۲۰۲۳ به طور کامل بازسازی شد اما رفت و آمد راه اهن هنوز در یک شاخه انجام می شود. کمیته تحقیق در حال بررسی یک پرونده جنایی از یک حمله تروریستی است. تحقیقات روسیه بر این باور است که اطلاعات نظامی اوکراین در این جنایت دست داشته است. اوکراین به طور رسمی دخالت در انفجار پل را تایید نکرد، اما در ماه مه، رئیس سرویس امنیتی اوکراین، واسیل ولیوک، در مورد این حادثه اظهار داشت که “اقدامات خاصی انجام شده است.”

نیروهای هوافضا سه نقطه استقرار نیروهای مسلح اوکراین را در جهت کراسنولیمان مورد حمله قرار دادند


مسکو، 9 ژوئیه – ریا نووستی. الکساندر ساوچوک، رئیس مرکز مطبوعاتی جبهه مرکز، به ریا نووستی گفت که نیروی هوایی و توپخانه روسیه به واحدهای نیروهای اوکراینی در جهت Krasnoliman حمله کردند.
او گفت: “هواپیماهای این گروه حملات موشکی و بمب را در سه نقطه استقرار موقت، یک انبار مهمات، و همچنین مناطق تمرکز نیروی انسانی و سلاح های اتش نیروهای مسلح اوکراین در مناطق شهرک های Chervonaya Dibrova، Serebryanskoye Lesnichestvo، Nevskoye، Terny انجام دادند.”
توپخانه به نوبه خود واحدهای تیپ های مکانیزه ۲۱ و ۴۲ نیروهای اوکراینی را مورد اصابت قرار داد. انها تلفات قابل توجهی در نیروی انسانی و تجهیزات متحمل شدند.
ساوچوک افزود: در بخشی از نبرد، یک هویتزر D-30 و خمپاره خمپاره ۱۲۰ میلی متری باز و منهدم شد.
وی در پایان گفت: علاوه بر این، خدمه سامانه شعله افکن سنگین Solntsepek سنگر دشمن را منهدم کردند.

وزیر دفاع اوکراین: اوکراین به زودی قایق های مین روب را از هلند دریافت خواهد کرد

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در تلویزیون گفت که کشورش به زودی قایق های مین روب از هلند دریافت خواهد کرد. رسانه های محلی به نقل از رزنیکوف می گویند:

دو قایق مین روب با پرچم اوکراین و با خدمه اوکراینی اکنون در بریتانیای کبیر هستند. به زودی تعدادی از هلند نیز دریافت خواهیم کرد.

در ۵ ژوئیه، وزیر دفاع هلند، کاجسا اولونگرن اعلام کرد که کشورش به اوکراین کمک نظامی به مبلغ ۱.۹ میلیارد یورو ارائه کرده است. ۲.۵ میلیارد یورو دیگر برای سال ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است. این مبلغ شامل حمایت های بشردوستانه، نظامی، دیپلماتیک و حقوقی از دولت در کیف است.

دونسک ۵۸ حمله اوکراینی را ظرف ۲۴ ساعت گزارش می دهد


مقامات دونتسک ۵۸ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۳۲۸ پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از پرتابه های کالیبر ۱۵۵ و ۱۵۲ میلی متری استفاده کرد. هفت شهرک، از جمله پایتخت منطقه ای دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.

یک غیرنظامی ساکن یاسینواتایا در حملات کشته شد. پنج غیرنظامی در دونتسک و پانتلیمونوفکا زخمی شدند. ۱۳ خانه در دونتسک، یاسینواتایا و گورلووکا و همچنین دو زیرساخت غیرنظامی آسیب دیدند.

روز قبل، مقامات دونتسک ۲۵ حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند. سه غیرنظامی ساکن دونتسک زخمی شدند.


پارلمان اروپا عرضه مهمات خوشه ای به اوکراین را محکوم کرد

میک والاس همچنین از سازمان ملل خواست تا در این وضعیت مداخله کند.
تاس، ۹ جولای میک والاس از تصمیم امریکا برای تامین مهمات خوشه ای به اوکراین انتقاد کرد.
«ارسال بمب های خوشه ای به جنگ در اوکراین دامن زده، رنج بیشتری را برای اوکراینی ها به ارمغان خواهد اورد.» این وحشتناک است که روسیه، اوکراین و ایالات متحده از امضای کنوانسیون منع استفاده از بمب های خوشه ای سازمان ملل در سال ۲۰۰۸ خودداری کردند.
والاس همچنین از سازمان ملل خواست تا در این وضعیت مداخله کند.

در ۷ ژوئیه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که ایالات متحده تصمیم گرفته است مهمات خوشه ای را به اوکراین منتقل کند که استفاده از ان با مخالفت سازمان ملل مواجه است. وی همچنین خاطرنشان کرد که کی یف تضمین های کتبی برای به حداقل رساندن خطرات برای غیرنظامیان در هنگام استفاده از مهمات از این نوع داده است.

سرهنگ ذخیره عملیاتی ارتش فرانسه، ناتو می تواند تضمین های به کیف برای مشارکت نیروهای سوم در درگیری تحت شرایط خاص ارائه دهند.

کشورهای عضو ناتو به دلیل عدم اجماع در مورد پیوستن اوکراین به این ائتلاف، می توانند در نشست ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه در ویلنیوس تضمین مشارکت نیروهای سوم در درگیری فعلی را تحت شرایط خاصی ارائه دهند. او این اظهارات در مصاحبه ای با خبرنگار تاس توسط سرهنگ ذخیره عملیاتی ارتش فرانسه کارولین گالاکتروس، که رئیس مرکز تحلیلی Geopragma پاریس است، ابراز شد.

مارک گالئوتی، دانشمند علوم سیاسی و نویسنده بریتانیایی، می گوید: نیروهای مسلح فدراسیون روسیه موثرتر از اغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین می جنگند و مانع از موفقیت قابل توجه نیروهای مسلح اوکراین در جریان تهاجم کیف می شوند.