گزینه جدید اقتصادی، سازمان همکاری شانگهای. – پپه اسکوبار

گزینه جدید اقتصادی، سازمان همکاری شانگهای.

بحث‌ها در اجلاس اخیر سازمان همکاری شانگهای در دهلی نو به امری اجتناب‌ناپذیر اشاره می‌کند: ادغام سازمان‌های چندقطبی جدید و تغییر شکل جمعی آنها در امور مالی جهانی.

پپه اسکوبار
ترجمه مجله هفته

نشست سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای (SCO) که عملاً در دهلی نو برگزار شد، تاریخ ساز شد: سه کشور بریکس (روسیه، هند، چین) و همچنین پاکستان و چهار “ستان” آسیای مرکزی. (قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان) سرانجام رسماً جمهوری اسلامی ایران را به عنوان عضو دائمی خود پذیرفتند.

معاون اول وزیر خارجه هند وینای کواترا تأیید کرد که سال آینده نوبت بلاروس خواهد بود. بلاروس و مغولستان به عنوان ناظر در اجلاس ۲۰۲۳ شرکت کردند و ترکمنستان مستقل به عنوان مهمان حضور داشتند.

پس از سال‌ها فشار حداکثری از سوی ایالات متحده، تهران سرانجام می‌تواند بر افسون تحریم‌های خود غلبه کند و نقش رهبری خود را در روند جاری ادغام اوراسیا تثبیت کند.

ستاره رویداد دهلی نو بدون شک الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس بود که از سال ۱۹۹۴ کشورش را رهبری می کند.

لوکای پیر، در خلق تیترهای درشت شکست ناپذیر است، به ویژه پس از نقش میانجی اش در حماسه پریگوژین، شاید شعار قطعی چندقطبی را مطرح کرده باشد. آنچه را که غرب «میلیارد طلایی» می‌نامد را فراموش کنید، که در واقعیت به زحمت ۱۰۰ میلیون نفر است. اکنون به “گلوبال گلوب” – با تمرکز واضح بر جنوب جهانی – خوش آمدید.
برای تکمیل آن، لوکاشنکو ادغام کامل سازمان همکاری شانگهای و بریکس را پیشنهاد کرد که در اجلاس آتی خود در آفریقای جنوبی مسیر بریکس پلاس را آغاز خواهند کرد. و البته این ادغام در مورد اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) نیز صدق می کند.
گام بعدی برای “گلوبال گلوب” – چیزی که غرب جمعی از آن به عنوان “بقیه” یاد می کند – کار بر روی هماهنگی پیچیده بانک های توسعه ای متعدد و سپس فرآیند انتشار اوراق قرضه مرتبط با یک ارز تجاری جدید است.
مهمترین ایده ها و چارچوب اساسی در حال حاضر وجود دارد. اوراق قرضه جدید یک پناهگاه امن واقعی در برابر دلار آمریکا و اوراق خزانه ایالات متحده خواهد بود و منجر به تسریع کاهش دلار خواهد شد. سرمایه مورد استفاده برای خرید این اوراق باید برای تامین مالی تجارت و توسعه پایدار استفاده شود، که بر اساس مدل چینی یک “وضعیت برد-برد” تایید شده است.

تمرکز ژئواکونومیک همگرا

بیانیه سازمان همکاری شانگهای به وضوح نشان می دهد که این نهاد چندجانبه در حال گسترش “علیه سایر کشورها و سازمان های بین المللی نیست”. در مقابل، او “برای همکاری کامل با آنها مطابق با اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد، منشور سازمان همکاری شانگهای و قوانین بین المللی، بر اساس در نظر گرفتن منافع متقابل” آماده است.

هسته اصلی موضوع، البته، بکارگیری نظم جهانی چند قطبی منصفانه است – نقطه مقابل “نظم بین المللی مبتنی بر قوانین” تحمیل شده توسط هژمون ها. و سه گره مهم عبارتند از امنیت متقابل، تجارت با ارزهای محلی و در نهایت دلارزدایی.

تشریح تاکیدات متقابل اکثر رهبران در اجلاس دهلی نو کاملاً آموزنده است.

مودی نخست وزیر هند در سخنرانی اصلی خود اظهار داشت که سازمان همکاری شانگهای به اندازه سازمان ملل مهم خواهد بود. ترجمه: یک سازمان ملل بی دندان که توسط هژمون کنترل می شود، می تواند توسط یک سازمان واقعی “گلوبال گلوب” به حاشیه رانده شود.

در کنار آن مودی، که نقش کلیدی ایران در توسعه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب (INSTC) را ستود، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران قویاً از تجارت سازمان همکاری شانگهای با ارزهای ملی برای تأکید قاطعانه بر برتری دلار آمریکا حمایت کرد.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین به نوبه خود قاطعانه گفت: چین طرفدار لغو دلار آمریکا، مخالف همه اشکال انقلاب‌های رنگی و مخالف تحریم‌های اقتصادی یکجانبه است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بار دیگر تاکید کرد که “نیروهای خارجی با به راه انداختن یک جنگ ترکیبی علیه روسیه و روس ها در اوکراین، امنیت روسیه را تهدید می کنند.”

پوتین در یک روش بسیار عملگرایانه انتظار دارد که تجارت در سازمان همکاری شانگهای با ارزهای ملی افزایش یابد – ۸۰ درصد تجارت روسیه در حال حاضر به روبل و یوان است – و همکاری در زمینه های بانکی، دیجیتالی سازی، فناوری پیشرفته و کشاورزی ادامه یابد. پیشرفته است.

سادیر جپاروف، رئیس جمهور قرقیزستان نیز بر تسویه حساب متقابل با ارزهای ملی و یک گام مهم تأکید کرد: ایجاد یک بانک توسعه سازمان همکاری شانگهای و یک صندوق توسعه، بسیار شبیه به بانک توسعه جدید بریکس (NDB).

قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، که در سال ۲۰۲۴ ریاست سازمان همکاری شانگهای را بر عهده خواهد داشت، همچنین از ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری مشترک و ایجاد شبکه ای از شرکای بنادر استراتژیک بزرگ مرتبط با ابتکار کمربند و جاده چین و ترانس خزر مستقر در آستانه حمایت کرد. مسیر حمل و نقل بین المللی که آسیای جنوب شرقی، چین، قزاقستان، دریای خزر، آذربایجان، گرجستان و اروپا را به هم متصل می کند.

البته، همه اعضای سازمان همکاری شانگهای توافق کردند که ادغام اوراسیا بدون ایجاد ثبات در افغانستان امکان پذیر نیست – و کابل باید از لحاظ ژئواکونومیکی با ابتکار کمربند و جاده و کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب مرتبط باشد. اما این یک داستان کاملاً متفاوت، طولانی و پیچیده است.

قوانین اتصال استراتژیک

اکنون تمام این فعالیت ها در دهلی نو را با آنچه چند روز قبل در تیانجین در پایان ژوئن انجام شد مقایسه کنید: مجمع جهانی اقتصاد (WEF) که به عنوان “داووس تابستانی” شناخته می شود و برای اولین بار از زمان همه گیری کووید- ۱۹ برگزار شد.

انتقاد لی چیانگ، نخست وزیر چین از شعار جدید “ریسک زدایی” آمریکا/اتحادیه اروپا ممکن است به طور قابل پیش بینی تند بوده باشد. بسیار جالب تر، بحث میزگرد ابتکار کمربند و جاده با عنوان “ابتکار آینده کمربند و جاده” بود.
به طور خلاصه، این نوعی آخرالزمان “سبز” بود. لیانگ لینچونگ از دپارتمان بازگشایی منطقه ای کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) که کلید ارتقای ابتکار کمربند و جاده است، چندین پروژه انرژی پاک را ترسیم کرد، مانند مراکز کلیدی ابتکار کمربند و جاده در قزاقستان و پاکستان.

آفریقا نیز صحنه مهمی بود. سکای نزنزا، وزیر صنعت و تجارت زیمبابوه، از پروژه‌های ابتکار کمربند و جاده حمایت می‌کند که تجارت را تقویت کرده و جدیدترین فناوری را در آفریقا و جهان به ارمغان می‌آورد.

پکن اواخر سال جاری مجمع کمربند و جاده را احیا خواهد کرد. انتظارات در سراسر “جهان” از آن بسیار زیاد است.

لیانگ لینچونگ خلاصه ای از آنچه در پیش است ارائه کرد: “اتصال سخت” (به عنوان مثال. ایجاد زیرساخت)، «ارتباط نرم» (تاکید بر مهارت‌ها، فناوری‌ها و استانداردها)، و «ارتباط قلب‌ها» که به مفهوم چینی «تبادل مردم با مردم» ترجمه می‌شود.

بنابراین آنچه که گلوبال گلوب باید انتظار داشته باشد، به گفته لیانگ، موجی از پروژه های «کوچک زیباست» است که بسیار عملگرا هستند. این با جهت‌گیری جدید بانک‌ها و شرکت‌های چینی مطابقت دارد: پروژه‌های زیرساختی بسیار بزرگ در سراسر جهان در حال حاضر می‌توانند مشکل‌ساز باشند، زیرا چین بر بازار داخلی تمرکز می‌کند و در همه جبهه‌هایی برای مبارزه با جنگ‌های ترکیبی متعدد این کشور با هژمون ها تنظیم میشوند.

با این حال، اتصال استراتژیک تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

در اینجا یک مثال خوب است. دو قطب بزرگ صنعتی چین – منطقه شهری گوانگدونگ – هنگ کنگ – ماکائو و خوشه پکن – تیانجین – هبی – اولین قطارهای باری چندوجهی بین المللی چین – قرقیزستان – ازبکستان (CKU) خود را در همان روز اجلاس سازمان همکاری شانگهای در دهلی نو راه اندازی کردند.

این یک نمونه کلاسیک از ابتکار کمربند و جاده است: اتصال بالا با استفاده از سیستم راه آهن چند وجهی و کانتینرها. کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب از همین سیستم برای تجارت بین روسیه، منطقه خزر، ایران و سپس از طریق دریا به هند استفاده خواهد کرد.

با CKU، محموله از طریق راه آهن به سین کیانگ می رسد، سپس از طریق جاده از مرز ایرکشتام عبور می کند، از قرقیزستان می گذرد و به ازبکستان می رسد. در کل سفر تقریباً پنج روز در زمان حمل و نقل صرفه جویی می شود. گام بعدی ساخت خط راه آهن چین – قرقیزستان – ازبکستان است: ساخت و ساز در پایان سال ۲۰۲۳ آغاز می شود.

ابتکار کمربند و جاده به معنای واقعی کلمه در آفریقا در حال گسترش است. به عنوان مثال، ماه گذشته شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) نمونه اولیه ماهواره ای را که به طور مشترک با مصر ساخته شده بود به شهر فضایی قاهره تحویل داد. مصر اکنون اولین کشور آفریقایی است که قادر به مونتاژ، ادغام و آزمایش ماهواره ها است. قاهره این را نمونه بارز توسعه پایدار می داند.

همچنین این اولین باری است که پکن یک ماهواره را در خارج از کشور مونتاژ و آزمایش می کند. یکی دیگر از پروژه های کلاسیک ابتکار کمربند و جاده: “مشاوره، همکاری و اشتراک گذاری” است همانطور که توسط شرکت علوم و فناوری هوافضای چین تعریف شده است.
و پایتخت جدید مصر را فراموش نکنید: یک ماهواره پیشرفته قاهره که به معنای واقعی کلمه از پایه در بیابان با هزینه ۵۰ میلیارد دلار ساخته شده است که توسط اوراق قرضه و – چه چیز دیگری – سرمایه چینی تامین می شود.

راه طولانی و پر پیچ و خم برای دلارزدایی

همه این فعالیت های دیوانه کننده مربوط به مهم ترین پرونده ای است که در بریکس+ باز است هدف آن : دلارزدایی.

جیشانکار وزیر امور خارجه هند تایید کرده است که در حال حاضر ارز جدید بریکس وجود نخواهد داشت. تمرکز بر افزایش تجارت با ارزهای ملی است.
در مورد روسیه سنگین وزن بریکس، تمرکز فعلی بر افزایش قیمت کالاها به نفع روبل روسیه است.

منابع دیپلماتیک تایید می کنند که توافق ناگفته بین شرپاهای بریکس – که این هفته در حال آماده سازی دستورالعمل های بریکس + هستند که در اجلاس ماه آینده در آفریقای جنوبی مورد بحث قرار می گیرند – تسریع سقوط «دلار – فیات» است: تامین مالی کسری تجاری و بودجه ایالات متحده با نرخ بهره فعلی غیرممکن خواهد بود

سوال این است که چگونه می توان به طور نامحسوس این سرعت را افزایش داد.

استراتژی تجاری پوتین این است که همیشه اجازه دهد غرب جمعی انواع اشتباهات استراتژیک را بدون دخالت مستقیم روسیه آغاز کند. بنابراین آنچه در میدان جنگ دونباس اتفاق می افتد – تحقیر بزرگتر از زندگی ناتو – یک عامل مهم در جبهه دلارزدایی خواهد بود. چینی ها به نوبه خود نگران بازگشت دلار به پایگاه تولیدی چین هستند.

در نقشه راه آینده، ارز تجاری جدیدی در ابتدا در اوراسیا زیر نظر سرگئی گلازیف، رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا ایجاد شد. این امر منجر به پذیرش گسترده تر بریکس و سازمان همکاری شانگهای می شود. اما ابتدا اتحادیه اوراسیا باید چین را وارد کار کند. این یکی از موضوعات اصلی بود که گلازیف شخصاً اخیراً در پکن در مورد آن صحبت کرد.

بنابراین جام مقدس یک ارز تجاری فراملی جدید برای بریکس، سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است. و بسیار مهم است که وضعیت ذخیره این ارز منجر به تصاحب یک کشور واحد نشود، همانطور که در مورد دلار آمریکا اتفاق افتاد.
تنها راه عملی برای گره زدن ارز تجاری جدید به سبدی از چند کالا – چه رسد به سبدی از منافع ملی – طلا خواهد بود.
تصور کنید همه اینها به طور عمیق در صف بی پایان برای عضویت در بریکس مورد بحث قرار گیرد. تا به امروز، حداقل ۳۱ کشور به طور رسمی برای پیوستن به بریکس+ گسترش یافته درخواست داده یا ابراز علاقه کرده اند.
ارتباطات جذاب هستند. به غیر از ایران و پاکستان، تنها اعضای کامل سازمان همکاری شانگهای که اعضای بریکس نیستند، چهار “قطب” آسیای مرکزی هستند که قبلاً عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند. ایران قطعا عضو بریکس پلاس خواهد شد. کمتر از ۹ کشور ناظر یا شریک گفتگوی سازمان همکاری شانگهای نیز متقاضیان بریکس هستند.
لوکاشنکو بیان کرد: ادغام بریکس و سازمان همکاری شانگهای عملاً اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

برای دو نیروی محرک اصلی هر دو سازمان-مشارکت استراتژیک بین روسیه و چین – این ادغام نشان دهنده نهاد چند جانبه نهایی بر اساس تجارت آزاد و عادلانه است که می تواند هم ایالات متحده و هم اتحادیه اروپا را پشت سر خود قرار دهد و فراتر از اوراسیا به “گلوب”گسترش یابد.
به نظر می رسد محافل صنعتی و تجاری آلمان از قبل نشانه های زمانه را خوانده اند، مانند برخی از همتایان فرانسوی خود، به ویژه امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه. گرایش به سمت انشعاب در اتحادیه اروپا – و حتی بیشتر به سمت قدرت اوراسیا است.

بلوک تجاری بریکس و سازمان همکاری شانگهای تحریم های غرب را کاملا بی معنی خواهد کرد. این امر استقلال کامل از دلار آمریکا را مجدداً تأیید می‌کند، طیف وسیعی از جایگزین‌های مالی را برای سوئیفت ارائه می‌کند و همکاری نظامی و اطلاعاتی نزدیک علیه عملیات‌های سیاه سریالی پنج چشم، بخشی از جنگ‌های هیبریدی جاری را تقویت می‌کند.

از نظر توسعه صلح آمیز، غرب آسیا پیشتاز بوده است. لحظه ای که عربستان سعودی در کنار چین و روسیه قرار گرفت – و اکنون نامزد عضویت در بریکس و سازمان همکاری شانگهای است – بازی جدیدی در شهر براه افتاده است.

روبل طلایی ۳.۰

در حال حاضر، پتانسیل زیادی برای روبل با پشتوانه طلا وجود دارد. اگر و زمانی که این اتفاق بیفتد، این امر احیای دوران پشتوانه طلا در اتحاد جماهیر شوروی بین سال‌های ۱۹۴۴ و ۱۹۶۱ خواهد بود.

گلازیف خاطرنشان کرده است که مازاد تجاری روسیه با اعضای سازمان همکاری شانگهای به شرکت‌های روسی این امکان را داده است که بدهی خارجی خود را پرداخت کرده و آن را با وام‌های روبلی جایگزین کنند.

به موازات آن، روسیه به طور فزاینده ای از یوان برای پرداخت های بین المللی استفاده می کند. با پیشرفت توسعه، بازیگران اصلی “گلوبال گلوب” – چین، ایران، ترکیه، امارات متحده عربی – علاقه مند به پرداخت طلای غیر تحریمی به جای ارزهای محلی خواهند بود. این امر راه را برای ارز تسویه حساب تجاری بریکس-سازمان همکاری شانگهای با میخ طلایی هموار می کند.

از این گذشته، وقتی صحبت از مبارزه با تحریم های دسته جمعی غرب و تعیین قیمت نفت، گاز، غذا، کود، فلزات و مواد معدنی به میان می آید، هیچ چیزی مانند طلا نیست. گلازیف قبلاً این قانون را ایجاد کرده است: روسیه باید روبل طلایی ۳.۰ را انتخاب کند.

زمان وارد كردن ضربه اي بزرگ توسط روسیه به دلار آمريكا که منجر به طوفانی بزرگ میشود به سرعت نزديك مي شود. این همان چیزی است که در پشت صحنه در نشست های سازمان همکاری شانگهای، اوراسیا و برخی از نشست های بریکس مورد بحث قرار می گیرد و این همان چیزی است که نخبگان آتلانتیک را خشمگین می کند.

راه “نامحسوس” روسیه برای انجام این کار این است که بازارها قیمت تقریباً تمام کالاهای صادراتی روسیه را بالا ببرند. بی طرفان در اطراف «جهان» این را به عنوان یک «واکنش طبیعی بازار» به الزامات ژئوپلیتیکی غرب که از نظر شناختی ناسازگار هستند، تعبیر خواهند کرد. افزایش قیمت انرژی و کالاها در نهایت منجر به کاهش شدید قدرت خرید دلار آمریکا خواهد شد.
پس جای تعجب نیست که چندین رهبر در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای آنچه را که در عمل به بانک مرکزی بریکس-سازمان همکاری شانگهای گسترش یافته است، تأیید کردند. هنگامی که ارز جدید بریکس-سازمان همکاری شانگهای-اتحادیه اقتصادی اوراسیا بالاخره راه اندازی شد – که البته هنوز راه زیادی باقی مانده است، شاید در اوایل دهه ۲۰۳۰ – توسط بانک های شرکت کننده سازمان همکاری شانگهای، بریکس و کشورهای عضو اتحادیه اروپا با طلای فیزیکی مبادله خواهد شد.

همه موارد فوق باید به عنوان طرحی از یک مسیر احتمالی و واقع بینانه به چند قطبی واقعی تفسیر شوند. این هیچ ربطی به یوان به عنوان یک ارز ذخیره ندارد ، که سیستم رانت موجود را برای سود یک پلوتوکراسی کوچک بازتولید می کند – با یک دستگاه نظامی عظیم که در استبداد “جهان جهانی”تخصص دارد.
اتحادیه بریکس-سازمان همکاری شانگهای-اتحادیه اقتصادی اوراسیا بر ایجاد و گسترش اقتصاد فیزیکی و غیر گمانه زنی بر اساس توسعه زیرساخت ها ، عملکرد صنعتی و به اشتراک گذاری فناوری تمرکز خواهد کرد. یک سیستم جهانی متفاوت اکنون بیش از هر زمان دیگری ممکن است.